Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Tulip Turkuaz ve bio iklimsel mimari

Tulip Turkuaz Projesi’nin en önemli özelliği bio iklimsel mimari ve ekolojik tasarıma sahip olması. “Doğal yaşamla uyumlu mimari projelerle planlanmış yaşam alanları” anlamına gelen ekolojik tasarımlar, yapıyı tekil olarak değil, bağlamıyla, bulunduğu kent ve arazi ile birlikte ele alır ve tasarlar. Yapının bulunduğu alanın özellikleri, ekoloji bağlamında ele alınır ve bütünleştirilir.

Ekolojik yapılar diğer bir anlamıyla, beton dökerek veya farklı yollarla doğada yok edilen her cm2 yeşil / toprak alanı, yapı içinde insanlara geri verebilen yapılar olarak tanımlanıyor.

Projenin mimarı Ken Yeang’ın en güçlü ve popüler olduğu ekolojik yapı özellikleri Tulip Turkuaz’da da kendini gösteriyor. Proje sakinlerine doğayla iç içe yaşama imkanı sunulurken, su tüketiminin sınırlandırılmasının öneminin gittikçe arttığı günümüzde, ekolojik yapıyı bozmamak adına birçok ekolojik yapı özelliği uygulanıyor. Projede;

+ Atık sular arıtılarak geri dönüşü sağlanacak ve bahçe sulamada kullanılacak.

+ Gün ışığından maksimum yararlanabilmek için birçok mekanda doğal ışık kanalları oluşturulacak.

+ Doğrama sistemleri gün ışığından maksimum yararlanabilmek için yerden tavana kadar tek parça olacak.

+ Geniş pencere imkanından dolayı ısı fazlası veya kaybı yaşamamak için pencere dışlarında ışık keserler bulunacak.

+ Kullanılan enerjinin bedelini ödeyebilmek için ısı ölçerler yer alacak.

+ Ortak alanlarda elektrik tüketimini minimuma çekebilmek için sensörlü aydınlatma sistemi gibi, işletme giderlerini asgari düzeyde tutabilecek ve ekolojik imkanlardan yararlanmayı sağlayacak sistemler kullanılacak.

+ Güneş enerjisini maksimum kullanabilmek için gerekli teknolojik destek yer alacak.

Estetik yapısı ve ekolojik çevresiyle bütünleşip bioiklimsel konseptte yaratılmış, zengin sosyal çevresiyle insanlara doğal yaşam imkanları sunan çok yönlü projedir.

TulipTurkuaz ekolojik çevreye son derece duyarlı olup bu çevreyi kendi içerisinde zenginleştirerek kullanan bir proje anlayışına sahiptir. Türkiyede son yıllarda sosyal yaşam alanları oluşturmada bioiklimsel mimari çok ön plana çıkmış, bu konseptte birçok proje üretilmiş ve birçoğu hayata geçirilmişti. TulipTurkuaz bu anlamda Türkiyenin en önde gelen projelerindendir. Bioiklimsel mimariye uygun olarak kendi enerji kaynaklarının bir kısmını doğal kaynaklardan üretmesi planlanmıştır. Gerekli arıtma sistemleri ile su gibi kaynakları geri dönüştürerek insanların kullanımına sunmakta, güneş panelleri ile enerji sağlayıp bunu kullanıma sunmaktadır. Bu girişimler ilk yatırım maliyetini yaklaşık olarak %8 civarlarında arttırmakta fakat kullanıcıları aynı oranda maddi kayıptan kurtarmaktadır. TulipTurkuaz projesi aynı zamanda zengin bir doğal yaşam çevresi oluşturmaktadır. Su kanalları, sosyal tesisi, yüzme havuzları, spor tesisleri ve yeşil çevre yapısıyla yaşam standardını yükseltmekte ve bu zengin yapıyı insanların hizmetine sunmaktadır.

Sonuç olarak bütün bu imkanları insanların hizmetine sunan yapısı ile TulipTurkuaz neden cazip geliyor ve tercih ediyor çok rahatlıkla anlayabiliyoruz. Bu proje doğal yaşama saygısı ve doğal hayatın önünü kesmeyen yapısı itibariyle istanbul’daki sel felaketi gibi çarpık kentleşmeye aykırılığın simgesi konumundadır.

DR. KEN YEANG KİMDİR?

İlk bio iklimsel mimari gurusu olarak tanınan Malezya asıllı İngiliz vatandaşı Ken Yeang, dünyaca ünlü mimarlardan biri. İngiltere´de LDY (Llewelyn Davies Yeang) adı altında global bir mimarlık ofisinin partneri olan Ken Yeang, ekolojik mimari ve yeşil yaşam alanları yaratma konusunda dünya çapında ödüllü projeleri ile tanınıyor. Malezya’da 1948 yılında dünyaya gelen Ken Yeang, ABD ve İngiltere’de öğrenim gördü. Doktorasını Cambridge Üniversitesi’nden alan Ken Yeang, Pensilvanya ve Harvard üniversitelerinden dersler aldı. Ken Yeang’ın yeşil tasarım konusundaki çalışmaları Cambridge Üniversitesi’ndeki doktora eğitimine dayanıyor. Ar-Ge çalışmaları ile devam eden bu süreç, zamanla ekolojik tasarım ve planlama, bioklimatik tasarım ve yüksek yapılar alanında birçok bilimsel yayına dönüşmüş. Ken Yeang, 35 yıllık profesyonel deneyimi sonucunda yüzlerce proje tamamlamış, 12’si inşa edilmiş, 3’ünün inşası süren 50 gökdelene imza atmıştır. Bioklimatik gökdelenlerin (bioklimatik tasarım prensiplerine göre tasarlanmış düşük enerjili gökdelenler) mucidi olan Ken Yeang, dikey kentleşme yaklaşımı ile yüksek yapıları yaşama geçirmiştir. Dr. Ken Yeang ayrıca İstanbul Küçükçekmece Gölü ve çevresi için açılan kentsel tasarım yarışmasını da kazanmıştır.

Ödülleri:

+ Hollanda Prinz Claus Ödülü

+ Cenevre Mimarlık Ödülü (Ağa Han mimarlık ödülü)

+ Avustralya Kraliyet Enstitüsü Uluslararası Mimarlık Ödülü

+ UIA Auguste Perret Ödülü

Diğer projeleri

+ Plaza Atrium, Kuala Lumpur, 1981

+ Menara Boustead, Kuala Lumpur, 1986

+ Menara Mesiniaga building in Subang Jaya Selangor, Malaysia, 1992

+ MBF Tower, Penang, 1993

+ Tokyo-Nara Tower, Tokyo, Japonya, 1994

+ Penggiran Apartment Towers No. 1, Kuala Lumpur, 1996

+ UMNO Tower, Penang, 1998

+ New National Library of Singapore, Singapore

+ Mesiniaga Penang, Penang, 2003

+ Jumptown Tower, Portland, Oregon (propos)