Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Uponor Türkiye’de uzun soluklu planlar yapıyor

Uponor Türkiye Genel Müdürü Okan Öztürk ile firmanın Türkiye´deki planlamalarını, inşaat sektöründe krizle beraber yaşanan gelişmeleri ve 2010´a ilişkin öngörülerini konuştuk.

2009 yılını inşaat sektöründe nasıl bitiriyoruz ve size göre 2010 yılında sektörü neler bekliyor?

Okan Öztürk: Amerika bağlantılı mortgage krizinin başlayabileceğinin sinyalleri 2008 yılının ikinci çeyreğinden itibaren görülebiliyordu. Maalesef Sayın Başbakanımız bence popülist bir politika izleyerek krizin ülkemizi etkilemediğini, “teğet geçtiğini” belirtti. Mamafih hepimizin bildiği ve tecrübe ettiği üzre kriz Türk ekonomisini ve lokomotif sektörleri derinden etkiledi. İnşaat sektörünün doğası gereği, elde olan, başlanılan işlerin tamamlanması gerektiğinden sektör krize geç girer ve geç çıkar. Bildiğiniz gibi inşaat sektörü istihdamın yoğun olduğu sektörlerden biridir. Bu bağlamda 2008´de kriz geldiğinde yukarıda anlattığımız bakış açısı yüzünden pek çok şirket hazırlıksız yakalandı. Uponor olarak biz krizi öngörmüştük ve buna rağmen ofisimizi kurduk. Çünkü Uponor olarak Türkiye ile ilgili kısa vadeli değil, çok uzun soluklu planlarımız var. Sektörün 2008´in sonu itibariyle krizin vahametini anlayamadığını düşünüyorum. 2009´un başı gelip, 2008´in rakamları ortaya çıktığında, öngörüde bulunamayanlar için artık çok geçti, dolayısıyla 2009 senesi çok kötü geçti ve geçmeye de devam ediyor. Biz inşaat sektöründe mekanik tesisat kısmında faaliyet gösteriyoruz. Uponor Türkiye’de iç ortam iklimlendirmesi, temiz su tesisatı ve atık su tesisatı konularında çözümler sunuyor. Herkesin bildiği üzere krizlerin bir dip noktası vardır. Ben şahsen bu krizde dip noktaya ulaşıldığını düşünüyorum, dolayısıyla bundan sonra sektör daha kötüye değil, daha iyiye gidecektir diye umuyorum. Uponor olarak hızla yükselmek ve sektördeki yerimizi güçlendirmek için doğru zamanda doğru adımlar atmaya çalışıyoruz. Çabalarımızın bu konjonktürde çok kısa vadede olmasa da orta ve uzun ölçekte başarıyı getireceğine inanıyoruz.

Uponor´un Türkiye´ye gelişi nasıl oldu?

Uponor Türkiye´de 1989 yılından beri Wirsbo markalı ürünleri ile temsil ediliyor. Geride kalan 20 yıl boyunca ürünlerimizle ilgili hiçbir olumsuz geri dönüşün olmaması markamızın yeterince tanınmıyor olduğu nahoş gerçeğini bize biraz olsun unutturuyor. Uponor 2005´in sonu ve 2006 yılında 1,5 yıl süren Türkiye genelinde sektörün derinlemesine araştırıldığı bir pazar araştırması yaptı. Bu araştırmanın sonucuna göre de Türkiye’de şirket kurma kararı aldı. Ofisimiz 2008 yılının Mayıs ayında aktif hale geldi, Uponor Türkiye olarak ISK Sodex´e katıldık ve Ekim ayında da ofisimizi resmi olarak açtık.

Uponor Türkiye pazarında neler yapacak?

Yaptığımız araştırmalar sonucunda bizim sistemlerimizin uygulanabildiği pazarın büyüklüğünün 150 milyon Euro civarında olduğunu gördük. Bu pazarda şirketimizin büyüklüğü ve gücüne uygun bir pay sahibi olmak bizim için elzemdir. Uponor son dönemde özellikle Başkan Yardımcısı Seppo Huotari’nin İş Geliştirme departmanının başına geçmesi ile yeni pazarlara karşı daha temkinli yaklaşıyor. Uponor seksenli yıllardan beri özellikle şirket satın alarak büyüme göstermiş. Türkiye´de de aynı yol izlenebilir / izlenecektir ama şimdilik havayı koklamak ve pazarı daha derinden tanımak için çaba sarf ediyoruz.

İklimlendirme açısından ne gibi çözüm önerileriniz var. Ürün portföyünüzden bahsedebilir misiniz?

Uponor’un 4500’e yakın ürünü var, dolayısıyla ürün gamımızın çok geniş olduğunu söyleyebiliriz. Temel olarak ürün gruplarımızı üçe ayırıyoruz; temiz su tesisatı, iç ortam iklimlendirmesi ve alt yapı çözümleri… Uponor olarak sunduğumuz bütün çözümler ve sistemler su ile ilintilidir. Uponor ısıtma ve soğutma sistemlerinde hava kullanmaz, sistemlerimiz radyandır ve içinden sıcak ya da soğuk su geçirilen borularla istenilen konfora ulaşılır. Bu konuda uygulanmış ve aktif olan dünyanın en büyük yerden soğutma sisteminden bahsetmemiz gerekir. Bangkok Havalimanı’nın 150.000 metrekarelik zemini bizim sistemlerimizle soğutulmaktadır. Uponor dünyadaki radyan ısıtma ve soğutmayı en fazla uygulayan şirket olduğu gibi teknolojide ve inovasyonda da liderdir. Uponor olarak yerden ısıtma, soğutma, temiz su tesisatı, atık su tesisatı ve mekanik tesisatla alakalı hemen hemen bütün konularda dünyaya ve sektöre yön veriyoruz. Uponor’un ürünleri günümüzde son derece revaçta olan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına tamamen uyumludur, bu bağlamda Uponor’un dünyada hali hazırda aktif olan birçok prestijli projenin altında imzası vardır.

Türkiye´de üretim hedefiniz var mı?

Açıkçası daha önce de belirttiğim üzere Uponor şirket alarak büyüyen bir firma, bu bağlamda Türkiye´de de uygun bir şirketi satın alarak üretime geçmek planlarımız dahilinde…

Uygulama alanlarınızdan söz edebilir misiniz?

Uponor sistemleri konutlarda, endüstriyel tesislerde, AVM´lerde ve hemen hemen bütün yapılarda uygulanabilir. Hali hazırda Türkiye’de uygulanmış projelerimizden bazıları:

+ THY hangarları (Endüstriye yerden ısıtma ve soğutma)

+ Nish Istanbul (Temiz su tesisatı)

+ Seba Serenity (Temiz su tesisatı ve yerden ısıtma sistemi)

+ Seba Vadi Konakları (Temiz su tesisatı ve yerden ısıtma sistemi)

+ Ortaköy (Temiz su tesisatı)

+ Seba Blue (Temiz su tesisatı ve yerden ısıtma sistemi)

+ Nar City (Temiz su tesisatı)

Uponor sunduğu ürünler açısından pazarın diğer oyuncularından ne gibi farklılıklar ortaya koyuyor?

Uponor´un sistemlerinde kullanılan çapraz bağlı polietilen PE-Xa borusu dünyada ilktir. 1972’de Engel metodu ile Virsbo’daki (İsveç) fabrikalarımızda üretildi. İlk üreten olmamızdan cihetle bugüne kadar en fazla üretim yapmış olan firma da biziz. Sistemlerimizde kullanılan PE-Xa´nın dışında MLCP çok katmanlı kompozit boru da diğer önemli ürünümüzdür. Ürünlerimizin kalitesi ve teknolojisi muadilleri olamayacak kadar yüksek ve ileridir.

Uygulamaları doğrudan siz mi yapıyorsunuz?

Uponor üretici bir firma olarak uygulama alanında faaliyet göstermemektedir, uygulamayı dünya çapında söz konusu bölgelerdeki yerel ortaklarımız üstlenmektedir. Uponor olarak biz uygulamayı kolaylaştıran HSE (Housing Solution Engineering) yazılımını ortaklarımıza sağlıyor ve kendilerine her türlü teknik destek ve eğitimi veriyoruz.