Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yük. Mimar Cem Erözü; Projeleri

KOSİFLER OTO İSTANBUL

Türkiye’de 3 BMW tesisi planlamış olan Erözü Mimarlık, tecrübesi ve beklentilerin karşılanmasındaki olumlu yaklaşımlarıyla, zaten Alman Mimarlık dünyasına yakın olmasının da avantajıyla, BMW Münih’in de bazı konularda danışmanlık hizmeti almaya başladığı bir proje bürosu konumuna gelmiştir. Kosifler tesisi, işlevselliği, çağdaş mimariyi yansıtmaktaki başarısı ve teknolojik alt yapısıyla, BMW tarafından ödüle layık görülmüş, bugün hala örnek proje olarak, birçok ortamda, referans gösterilmektedir. Son derece zor şartlara sahip ve çok eğimli bir arazi üzerine kurulu olan tesis, showroom, servis ve ofis binalarından oluşan bir komplekstir. Yapının toplam inşaat alanı 57.000 m2 üzerindedir. İnşaat aşamasında, ROVER gurubunun da katılımıyla, BMW Grup olarak pazarlama hayatına giren BMW, bu gelişmeler nedeniyle, ROVER ve BMW araçlarının mekanik atölyelerini, ayrı katlarda yapmayı tercih edince, ortak kaporta katı ve diğer 2 mekanik atölye katlarıyla, tüm satış sonrası servisler 3 ayrı katta çözümlenirken, bu servislere olan lojistik ve yedek parça bağlantılarındaki kolaylık, başta büyük sorun yaratacağı korkusunu, model olabilecek bir başarı öyküsüne dönüştürmüştür.

Mimari Proje: ERÖZÜ MİMARLIK

Proje Sorumlusu: METİN ERÖZÜ

Proje Yeri: BOSTANCI, İSTANBUL

Proje Tarihi: 1997-1999

Yapım Tarihi: 2000-2003

Toplam İnşaat Alanı: 57.000 m2

İşveren: KOSİFLER OTO

Statik Proje: ATİLLA ÇAYDAMLI, FONKSİYON MÜHENDİSLİK

Mekanik Proje: ERSİN GÜRDAL

Elektrik Proje: LEVENT DİRLİK,

SANAYİ MÜHENDİSLİK

CENTUR DEPO BİNASI

2007 yılı sonunda, davetli bir mimari proje yarışması sonucu, tasarımı ve uygulama projelerinin yapımı, Erözü Mimarlık bürosuna verilen yapı, özellikle işveren firmanın, imajı doğrultusundaki mimarlık felsefesine uygun olarak tasarlanmış ve bir endüstri yapısının, yakın çevresi için sembol olabilecek, heykelsi bir kütle içine yerleşmesi sağlanmıştır. Arazi şartlarının zorluğu, arsa geometrisinin ve imar şartlarının tasarım ve uygulamayı zorlaştırdığı yapı, toplam olarak 24.500 m2 alan üzerine kuruludur. İçerdiği işlevlerin gereği, son derece hassas bir malzeme taşıma sistemi oluşturulmuş, tüm statik aks ve mimari ölçüler, bina içindeki gereksinimlere göre, uzun süren çalışma ve etütlerle kararlaştırılmıştır. Mal sahibi firmanın, yangın ve çalışma şartlarındaki çağdaş yaklaşımının yanı sıra, kaliteden taviz vermeyen tutumu sayesinde, mimari tasarım gurubunun, yapı kalitesini yükseltmeye yönelik her türlü çabası, karşılığını bulmuştur. Şehir ölçeğinde, oransız bir volum ve kütleye sahip olmasını engellemek amacıyla yapı, imar durumunun da gereği olarak, 2 kademeli bir çatıyla çözülürken, eğrisel çatı formuyla, yapının sahip olduğu iri kütle, daha zarif bir hale getirilmiştir.

Mimari Proje: ERÖZÜ MİMARLIK

Proje Sorumlusu: CEM ERÖZÜ

Proje Ekibi: SELİM SEL, SERENGÜL ÜLKER

Proje Yeri: DUDULLU ORGANİZE SANAYİ, İSTANBUL

Proje Tarihi: 2007

Toplam İnşaat Alanı: 24.500 m2

İşveren: UMUR BASIM VE KIRTASİYE SAN. VE TİC. A.Ş.

Statik Proje: GALİP TOPÖNDER, MODERN MÜHENDİSLİK

Mekanik Proje: ZEKİ AKSU, ELMAK MÜHENDİSLİK

Elektrik Proje: NURAN ERDOÐAN, ÖNEREN MÜHENDİSLİK

ASTRİLLA KAYAK OTELİ

Erzurum Palandöken bölgesinin, her geçen gün daha önem kazanan kış sporlarına sunduğu olanaklara doğru orantılı bir konaklama ve dinlenme tesisi olarak planlaması yapılan ASTRİLLA (Eskimo dilinde, kristal tanesi anlamına gelir) 32.000 m2 kapalı alanıyla, gerçek birçok amaçlı tesis olarak tasarlanmıştır. Mimari formu ve özellikle cephe kabuğunun oluşumunda, yerel öğelerden çoklukla yararlanılırken, bir kış oteli düşüncesinin gereği olarak, özellikle iç mimaride ağırlıklı olarak ahşap ve doğal taş kombinasyonlarından oluşan bir tasarım ön plana çıkarılmıştır. 220 odalı bir konuk kapasitesine sahip tesisin, yaz aylarında da, özellikle spor, sağlık ve kongre turizmine katkı sağlayabilmesi için, gerek ve yeter mekan organizasyonları düşünülmüştür. Tasarım süreci boyunca, sürekli olarak turizm işletmecileri ve tur operatörleriyle yapılan yakın çalışmalar, yurt dışı örneklerinin çeşitli düzeylerde incelenerek oluşturulan birikimler sayesinde, her tür otel işletmecisinin rahatlıkla çalışabileceği bir mekan organizasyonu, projede temel hedef olmuştur. Doğanın, gün ışığının, tüm mekanlara azami ölçüde ulaşabilmesi, en temel tasarım ilkelerinden biri olmuştur.

Mimari Proje: ERÖZÜ MİMARLIK

Proje Sorumlusu: CEM ERÖZÜ

Proje Ekibi: MÜGE ÖZDEN,

İDİL GENÇAYDIN

Proje Yeri: ERZURUM, PALANDÖKEN

Proje Tarihi: 2006

Yapım Tarihi: 2007

Toplam İnşaat Alanı: 25.700 m2

İşveren: ETF TEKSTİL KONF. İHR. TURİZM SAN. VE TİC. AŞ

Statik Proje: ATİLLA ÇAYDAMLI, FONKSİYON MÜHENDİSLİK

Mekanik Proje: ERHAN ASLAN, ELMAK MÜHENDİSLİK

Elektrik Proje: NURAN ERDOÐAN, ÖNEREN MÜHENDİSLİK

İç Mimari Proje: HARUN SENEGÖR, LOFT MİMARLIK

VERNATZKOVO ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Moskova’nın, 2. ringi ile güneybatı Vernatzkovo akslarının kesiştiği noktada, 80 dönümlük arazi üzerine kurulan tesisi, AVM, sinema kompleksi, hipermarket ve ofis binası oluşturmaktadır. İşlevselliği, ortak mekanlardaki ferahlık, binanın okunabilirliği ve mimari dilinin çağdaşlığı ile uluslararası proje yarışmasında, AVM yapıları arasında ilk sırayı alarak, ülkemize prestijli bir ödül kazandırmıştır. Şehirdeki konumu, 1300 araçlık kapalı otoparkı ve içerdiği alt işlevleri sayesinde, önemli bir ticaret merkezi olarak da kuvvetli bir çekim gücüne sahip olan tesisin bünyesinde, 17.000 m2 kapalı alana sahip bir ofis binası da yer almaktadır. Trafik akışını kesinlikle zorlaştırmayacak, tesis bünyesinde de tıkanıklığın oluşmasını engelleyecek, çözüm üretimleri, başarıyla gerçekleştirilmiştir. Yapının konsept aşamasında, yangın önlemleriyle ilgili hassas yaklaşımlar, proje sürecinde, tasarım süresini olumlu yönde etkilerken, yerel yönetim tarafından da, projeye olan güvenin artmasını sağlamış, böylelikle, tasarım kalitesini düşürebilecek son an değişiklikleri yaşanmayarak, amaçlanan mekan organizasyonlarına hızla varılabilmiştir.Yapının dış kabuğunda oluşturulan saydam yüzeylerle, tasarım ofislerinin önemle üzerinde durdukları, şehir – bina arasındaki iletişim de canlı tutularak, binanın çekiciliği artırılmıştır.

Mimari Proje: ERÖZÜ MİMARLIK, LOFT MİMARLIK

Proje Sorumlusu: CEM ERÖZÜ, HARUN SENEGÖR

Proje Ekibi: BERK ŞİMŞEK,

İDİL GENÇAYDIN,

NİHAN HANZADE, SERDAR TUNA

Proje Yeri: MOSKOVA, RUSYA

Proje Tarihi: 2002-2004

Yapım Tarihi: 2006

Toplam İnşaat Alanı: 145.000m2

İşveren: RAMENKA

Statik Proje: ADNAN ÖÐÜT,

EMİR MÜHENDİSLİK

Mekanik Proje: HASAN ÖZOÐUL, DİNAMİK PROJE

Elektrik Proje: MEHMET CAN, EMT