Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

2M Kablo Antalya Vertia Luxury Resort Otel projesinde tercih edildi

VERTIA LUXURY RESORT OTEL
Antalya Beldibi Bölgesinde  inşa edilen Vertia Luxury Resort otel yüksek kalite standartları ile hizmet sunacak şekilde tasarlandı. Otel  Antalya şehir merkezine 16 km, Antalya Havaalanına 35 km, Kemer’e 18 km uzaklıkta bulunan alana projelendirilmiştir. Modern bir şekilde donatılmış olan Vertia Luxury Resort  hotel 90.000 m² büyüklüğündeki alana inşa edilmiştir.

ALÇAK GERİLİM KABLOLARINDA 2M KABLO’YU TERCİH ETTİ
Kemer’in Göynük Beldesi’nin Beldibi mevkinde inşa edilen Vertia Luxury Resort Otel Antalya’nın 5 yıldızlı otelleri arasında yer alacaktır. Muhteşem konaklama seçenekleri ile bu yaz hizmete açılması planlanan bu projenin alçak gerilim kablolarında “2M KABLO” tercih edilmiştir. Tercih edilen ürün grupları arasında yangına dayanıklı kablolar, kontrol kabloları, koaksiyel kablolar, ses kabloları ve dahili telefon  kabloları yer almaktadır.
2M KABLO’nun “FireKab” tescilli markasıyla ürettiği, yangına dayanıklı kablolar, akıllı veya yarı akıllı binalarda tahliye sırasında belirli bir süre fonksiyonunu sürdürmesi gereken sistemlerde kullanılmaktadır. 2M KABLO’nun bu ürünleri; alevi geciktirme, alevi yaymama, alev altında fonksiyon sürdürme, alev altında mekanik darbe testi, alev altında su püskürtme testi, duman yoğunluğu testi, korosif gaz testi ve diğer tüm elektriksel ve fiziksel testlerden geçirilen kablolar olup, yangın sırasında fonksiyonlarını sürdürme özelliğine sahiptir. Bu konuda dünyadaki talep ve gelişmeleri çok yakından takip eden 2M KABLO sadece silikon izoleli yangın kabloları değil, aynı zamanda mika bantlı yangına dayanıklı kablolarda da özellikle yurt dışında önemli bir pazara sahiptir. FireKab ürünleri TSEK, Rusya Yangın, UKR Sepro, LPCB (İngiliz) ve VDE (Alman) sertifikalarına sahiptir. Geniş ürün yelpazesi ile kablo sektöründe aktif rol oynayan 2M KABLO, ulusal ve uluslararası standartlara göre ürettiği ürünlerin yanı sıra, özel müşteri şartnameleri ve isteklerine göre de üretimler yapmaktadır.
Kontrol kabloları elektronik devreler, ölçü aletleri, makine tasarımları, büro makineleri, bilgisayar sistemleri gibi elektronik kontrol sistemlerinde esnek yapıları ile dar alanlarda rahatlıkla uygulanabilir özelliğe sahiptirler.

Bu kabloların dış elektriksel etkilerden korunmasını sağlayan alüminyum folyolu / örgü ekranlı ve PiMF tipleri seçenekler arasındadır.  0.14 mm2 kesitten 6.00 mm2 kesite kadar üretilebilen kontrol kabloları aynı zamanda HFFR ve PUR malzeme ile de üretilebilmektedir. HFFR tipleri insanların yoğun olarak bulunduğu ve önemli malzemelerin olduğu bina ve sistemlerde kullanılırlar. Düşük duman yoğunluğuna sahip olup, zehirli ve aşındırıcı gaz çıkarmazlar. PUR malzeme ile üretilen tipler ise yüksek mekanik dayanıma sahiptirler. Endüstriyel uygulamalarda, fabrikalarda kritik noktalarda sinyal iletiminde kullanılırlar.

Koaksiyel kablolar CATV, CCTV, kablolu TV ve UYDU sistemlerinde dağıtım kablosu olarak kullanılırlar. 75 ohm ve 50 ohm empedansa sahip kabloların telekomünikasyon ve telsiz sistemlerinde veri iletiminde kullanılan tipleri de üretilmektedir. Ülkemizde ilk kez fiziksel köpürtmeli (azot gazlı) yöntemle koaksiyel kablo üretimini gerçekleştiren 2M KABLO;  bu gruba giren kabloları dış ortamlar için Polietilen kılıflı, insanların yoğun olarak bulunduğu binalar için ise Halojensiz malzemelerle üretmektedir. Halogen free versiyonları geç tutuşur ve büyük ölçüde kendiliğinden sönerler. Düşük duman yoğunluğuna sahip olup, zehirli ve aşındırıcı gaz çıkarmazlar. Koaksiyel Kabloların hareketli çanaklar için olan tipleri ve birden fazla çanaktan görüntü aktarımı için Twin ve dörtlü tipleri bulunmaktadır.  Koaksiyel kabloların yangına dayanıklı olan FireKab COAX ürünü ise yangın anında görüntü iletimini mümkün kılmaktadır. Dahili telefon kabloları bina içi sabit tesisatlarda santral ve abone dağıtım kablosu olarak, güvenlik ve dahili telefon kablosu olarak kullanılmaktadırlar. Bu kabloların dış elektriksel etkilerden korunmasını sağlayan alüminyum folyolu tipleri de üretilmektedir. İç iletkeni kalaylı bakır olan tipleri ise oksitlenmeye karşı güvence sağlar. 

NEDEN 2M KABLO?
2M KABLO’nun sağlamış olduğu teknik destek, tecrübe ve deneyimlerinin yanı sıra dünyanın her yerindeki 2M KABLO kullanıcılarını, üretimden kaynaklı bedeni ve maddi hasarlara karşı 20.000.000 Euro’ya varan ürün sorumluluk sigortası ile güvence altına almaktadır. Elbette bu güvenceyi verebilmek ve böyle bir sorumluluğun altına imza atabilmek önemlidir.  2M KABLO; modern tesisi ile üst kalite üretim gerçekleştirmektedir. Tüm ekstrüder hatlarında lazerle ölçüm yapan çap ölçme cihazları kullanılmakta ve kablonun çap ölçüsü bu cihazlar yardımı ile hasas üretilmektedir. Makineler PLC kontrollüdür. Bütün bunların yanında gerekli olan ürünlerin dış kılıf malzemelerinin 10 yıl sonraki durumunu görebilmek amacıyla UV dayanım testi uygulanabilmektedir. Ekranlı kablolarda transfer empedansı ve ekranlama faktörü ölçümlemeleri yapılabilmektedir. İzole, kılıf, büküm, mika bantlama, örgü, sargı, zırhlama, paketleme ve diğer hatlarımızda her bir ekipman titizlikle tanımlanmış; detaylandırılmış ve proses süreçlerinde maksimum verim alınması için organize edilmiştir. Modern test ekipmanlarıyla donanmış laboratuarında üretim anında ve sonrasındaki tüm testler yapılabilmektedir. Ayrıca sektörel gereklilik gerektirmeyen UV dayanım testi, hidrokarbon dayanım testi vs. gibi test düzenekleri de kendi bünyemizde bulunmaktadır. Tüm ürünlerinde RoHS ve REACH şartlarına uygunluk taşıyan malzemeler kullanılmaktadır. 2M KABLO’nun sahip olduğu belgeler içerisinde; ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ve LPCB ve WCS, OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminin Uygunluğu Belgesi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetimi Sistem Belgesi, Rusya Yangın Sertifika ve GOST-R belgeleri, UKR Sepro, RINA belgeleri, yangına dayanıklı kabloların bir kısmında LPCB’den BS 6387 C,W,Z;  EN 50200 PH30, EN 50200 PH120 sertifikaları, TSEK ve TSE sertifikalarımız bulunmaktadır. Yine yangına dayanıklı kablolarda GOST ve IEC 60332-3 CAT A / IEC 60331 testlerini geçtiğine dair Rus Yangın sertifikası da sertifikalarımız arasındadır. Ayrıca Halojen içermeyen (Halojen Free) yangına dayanıklı ürünlerimiz; EN 50200 PH90 – PH120,  IEC 60331 FE180 (3 Saat) yanma testlerini başarı ile geçmiş ve VDE  tarafından belgelendirilmiştir. LPCB tarafından onaylanan firmaların yer aldığı kırmızı kitapta (Red Book) yer alan ilk TÜRK kablo firması FireKab  markası ile 2M KABLO’ dur.

Hızlı servis, koşulsuz müşteri memnuniyeti, doğru ürün ve çözüm odaklı yaklaşım sergileyen 2M KABLO  donanımlı ekibiyle de projelerin nabzını tutmaya devam etmektedir.

Vaillant ayrıca, Adana’daki HiltonSA Oteli’nin kullanım suyu ihtiyacının karşılanması için daha önce kurmuş olduğu sisteme takviye amacıyla ‘drainback sisteminin’ kurulumunu da gerçekleştirdi. Bu ek kurulum sayesinde, güneş enerjisinin yeterli olduğu dönemlerde mevcut sistem daha az devrede kalarak enerji tasarrufu sağlayacak. Böylece enerji tüketimi minimuma düşerken ısıtma sisteminin emisyon değerleri azalmış olacak. Adana HiltonSA’ya ilk etapta, 2011 yılında 20 adet Vaillant VFK 125 güneş kolektörlerinin kurulumu yapılmıştı. İkinci etapta da yine 20 adet Vaillant VFK 125 güneş kolektörü daha sisteme ilave edilmiştir. Bu iki sistem birleştirilerek  “drainback sistem” uygulaması yapıldı. Solar sistemle ilgili otomatik kontrol de yine Vaillant tarafından gerçekleştiriliyor.
Drainback sistemi; güneş enerjisi sistemlerinin en büyük problemi olan kaynama ve donma tehlikesine karşı, sistem yapısı ile çözüm bulan bir mühendislik tasarımıdır. Sistem devre dışı kaldığında ya da ısıtma için talep olmadığında kolektörler ile depolar arasında bulunan solar devre sıvısı aşağıda bulunan özel  tanklara toplanır. Bu sayede sıvının aşırı ısınması veya kolektörler içerisinde düşük sıcaklıklara maruz kalarak donması önlenir. Sistemin bakım maliyetleri azalırken ömrü de uzamış olur.

Vaillant auroTherm VFK 125 güneş kolektörleri üzerindeki özel cam sayesinde yüksek verimlilik değerine ulaşıyor. Yüksek verim, estetik görünüm, hızlı ve kolay montaj imkanı ile bu kolektörler en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Demir tozları sayesinde darbeye dayanıklı özel camlar kullanılan Vaillant auroTHERM güneş kolektörleri, binaların cephe yüzeylerine ve çatılara kolaylıkla monte edilebiliyor.

Gerçek anlamda, güneş enerjisi otomatik kontrol paneli auroMATIC 620; enerji tasarrufu ve konfor şartlarını sağlamakla kalmayıp, güneş kolektörlerinin, sistem üzerindeki gazlı takviye ısıtma cihazlarıyla mükemmel bir uyum içinde çalışmasını sağlıyor.

Vaillant’ın Mersin HiltonSA’da gerçekleştirdiği bu sistem, Türkiye’deki en büyük kapasiteli (50 kolektörlü) drainback sistem olup, dünya üzerindeki en büyük dördüncü “drainback sistemi” olma özelliğini taşıyor.