Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Aspen, Deprem Zirvesi 2013’te sismik taşıyıcı sistemlere dikkat çekti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı ve İstanbul protokülünün davetli olduğu “DEPREM ZİRVESİ 2013” etkinliğinin “İstanbul Depreme Hazırlanıyor! mu?” konulu paneli yoğun ilgili gördü.

Aspen’in Genel Müdürü Ertuğrul Gündoğdu gündem kapsamında yaptığı açıklamada, Türkiye Deprem Vakfı’nın Türkiye’ye için ortaya koyduğu bu önemli organizasyonu desteklemekten mutluluk duyduklarını belirtti. Ertuğrul Gündoğdu açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu etkinlik olası depremler ve yol açacağı hasarlar noktasında tehlikeyi anlamak ve meydana gelecek can ve mal kaybını azaltmak için gerekli önlemlerin alınması hedefiyle hayat bulmuş bir projenin uygulaması ve kamu tarafından da büyük destek görüyor. Bu tür bakış açıları ve sorumluluklar toplumda her kesime düşüyor. Biz de yapı sektörüne yön veren lider bir şirket olarak hem genel iş stratejimiz hem de topluma fayda sağlama odağında; doğal afetlerin yıkıcı etkisine karşı geliştirilmiş, tasarlanmış ürünleri pazara sunmaya odaklandık. Bunu da disbirütörlüğünü yaptığımız 150 yıllık geçmişi olan ABD’li saygın şirket Armstrong ile yaptığımız işbirliği kapsamında başardık. Özellikle hastane ve okul gibi kritik öneme sahip alanlarda bu özel ürünlerin-sistemlerin kullanılması eminiz ki gelecekte yaşanacak olası afetlerde can ve mal kaybına karşı elimizi biraz daha kuvvetlendirecektir”.

Gündoğdu, metal, taşyünü, ahşap, polikarbonat, kumaş kaplı asma tavanların, deprem esnasında zeminle birlikte esneme yapmasının depremin hasarlarını ortadan kaldıracağına, tavanların düşmeyerek ve kırılmayarak, yaralanmaları engelleyeceğine de dikkat çekti.  Sistemin tüm binalarda uygulanmasının önemli olduğunu vurgulayan Gündoğdu, özellikle hastanelerde yapılan bu uygulamaların, deprem sonrası yaralıların tedavisine en kısa zamanda başlaması için teknik araç gereçlerin zarar görmemesi, fiziki mekanın hazır halde bulunmasının öncelik arz ettiğini de sözlerine ekledi.

Etknlikte ayrıca, İstanbul Milli Eğitim ve Sağlık Müdürlükleri işbirliği ile yürütülmekte olan projelerden “Depreme Karşı Okullarda ve Hastanelerde Hazırlık Çalışmaları ve En iyi Uygulamalar” & Depreme Hazırlık Ödülleri de sahiplerini buldu.