Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Berdan Cıvata Ar-Ge ile büyüyor

34 yıl önce küçük bir atölyede temeli atılan ve Tarsus Mersin OSB’de dördüncü arsasını da alarak yeni yatırımlara hazırlanan Berdan Cıvata kaliteyi kapasitesini sürekli arttırdığı test laboratuvarındaki Ar-Ge çalışmaları ile yakaladı. 1979 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde 150 metrekarelik atölyede ikinci el 5 tezgah ve 5 çalışanla Hasan ve Yunus Şemsi kardeşler tarafından kurulan Berdan Cıvata, bugün Mersin-Tarsus OSB’de 33.000 m² alan üzerinde 9000 m² lik kapalı tesislerde 170 civarında çalışanı ile her türlü yüksek mukavemetli cıvata, somun ve saplama üretiminin yanı sıra rüzgar enerji santralleri için de bağlantı elemanları üretiyor.

Türkiye genelinde kendi sektöründe faaliyet gösteren 5-6  firmadan birisi olan Berdan Cıvata Sanayi A.Ş, TSE ve ISO 9001 belgeleri dışında Türkiye’de bu sektörün ilk CE Belgesini ve ilk’’Tucsamark Sertifikası’’nı alarak kalitesini taçlandırmıştır. Berdan Cıvata, yine kaliteye yönelik “Ü” belgesi almak için bir Alman danışmanlık firması ile sözleşme imzaladı. Türkiye’de bağlantı elemanları sektörünün en zengin test laboratuvarını Türkak’tan akredite etmek üzere yaptıkları çalışmalar Mayıs ayında sona ermiş bulunmaktadır. Böylece sektörde laboratuvarı akredite olmuş ilk bağlantı elemanları üreticisi olarak bir ilki daha gerçekleştirmiştir.
ÜRETTİĞİNİN YARISINI İHRAÇ EDİYOR
Tarsus OSB’de 9 bin metrekarelik tesislerde 170 elemanla cıvata somun saplama üreten ve ürünlerin yüzde 50 kadarını Almanya, İspanya ve Hollanda gibi Avrupa’nın sanayide gelişmiş ülkelerine ihraç eden Berdan Cıvata’nın yurt içi müşterileri arasında ise Gama, Tekfen, Alsim Alarko, Astaldi, Özaltın, STFA, Çalık Holding gibi büyük müteahhitlik firmalarının yanı sıra Petkim, Tüpraş, TPAO gibi petrol sektöründe faaliyet gösteren dev firmalar da bulunmaktadır.

KALİTEYE VERİLEN ÖNEM
“Kaliteye verdiğimiz önem nedeniyle test laboratuvarımızın kapasitesini artırarak Türkiye’deki cıvata somun sektörünün en zengin test laboratuarlarından birine sahip bir kurum olmanın sevincini ve gururunu yaşıyoruz” diyen şirket kurucusu Hasan Şemsi, M150 çapı ve 18 metre uzunluğu ile en uzun ve en kalın çaplı ankraj cıvataları üreterek büyük çaplı cıvata ve benzeri  bağlantı elemanları üreticisi olarak yurt içinde ve yurt dışında isim yapmış bir firma olduklarını söyledi.

ÜRETİM KONULARI
Hasan Şemsi, “Türkiye’nin cıvata somun sektörünün en büyük kapasiteli sıcak somun presine sahip firmamız  otomatik tezgahta M33 çapa kadar büyüklükte somun üretebilmektedir. Rüzgar enerji ve güç santralleri, petrokimya tesisleri, enerji hatları, basınçlı kap ve kazan üreticileri, ağır sanayi ve çelik yapı sektörüne cıvata, somun, saplama, U ve J ankraj cıvataları, demiryolu ile ilgili cıvata ve somunları gibi çok çeşitli tipte ürünleri elektro ve daldırma galvanizli olarak üretmekteyiz. Gıda ve kimya sektörüne de paslanmaz cıvata üretimlerimiz vardır’’ dedi.

ENTEGRE BİR TESİS
Avrupa’dan ve ülkemizden artan taleplere cevap verebilecek şekilde yapılanmak üzere sıcak daldırma galvaniz tesisi ile elektro galvaniz tesisini ve bunun yanında ısıl işlem tesisini bünyelerinde kurarak entegre bir tesis haline geldiklerini kaydeden Şemsi, “Yeni yatırımlar için Tarsus-Mersin OSB’de 10 bin metrekare büyüklükte dördüncü arsamızı da almış bulunuyoruz. Sanayicilik veya üretim zor ve meşakkatli bir iştir. Ama bir defa başladınız mı duramıyorsunuz. Sanayileşmiş ülkelere de satabildiğimiz cıvata ve somunları üretmenin heyecanı yanında ülkenin istihdamına ve ihracatına katkıda bulunmak bizleri kamçılamaktadır. Kapasite arttırmanın yanında bir yabancı kuruluşla ortaklık yapmakta hedeflerimiz arasındadır” diye konuştu. İhtiyacı olan elektriği kendi çatılarında güneş santrali kurarak elde etmeyi düşündüklerini belirten Hasan Şemsi, bu konuda 2×500 kW’lık bir enerji santralinin proje çalışmalarına başladıklarını ifade etti.