Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Boardex

Sağladığı faydalar ve sergileyeceği üstün performansı sayesinde çığır açacak bir yenilik olan BoardeX’in sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek ve tasarım kolaylığı sağlayacak bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Nedir boardeX? Nerelerde kullanılır?

Sağladığı avantajlar nedir? Tasarım yapanlara ne tür kolaylıklar sağlar?Uygulamacılara faydası nedir? Şimdi son yüz yılın en performanslı dış cephe kaplama levhasını daha yakından tanıyalım.

BoardeX, su ve neme karşı güçlendirilmiş çekirdeği ve özel turuncu renkli cam elyaf şilte kaplaması ile dış duvar imalatında kullanılan dış cephe kaplama levhasıdır. Üzerindeki cam elyaf şilte kaplamanın, levha çekirdeğine iyice işleyip bütünleşmesi sayesinde, yüksek dayanıma sahip mükemmel bir levhadır.

Dış cephe duvar sistemlerinde, her türlü kaplama altında (Metal kaplama, yalı baskı, ahşap kaplama, dekoratif tuğla kaplama gibi); havalandırmalı cephe sistemlerinde, ıslak hacimlerde; şaft duvarı imalatlarında, tüm saçak altı uygulamalarında, seramik altı kaplamalarda, teras çatı kaplamalarında kullanılabilen bir levhadır.

BoardeX birçok üstün özelliklere sahiptir. Öncelikle geliştirilmiş özel çekirdeği sayesinde küf oluşumuna engel olur. BoardeX, bağımsız bir laboratuar tarafından ASTM D 3273 ‘e göre test edildiğinde, panel skoru en yüksek not olan 10 puanı almıştır ki, bu laboratuar koşullarında küf üremediği anlamına gelmektedir. Böylelikle bizlere daha sağlıklı yaşam alanları sağlamaktadır.

A1 sınıfı yanmaz malzeme olduğundan dolayı yaşam alanlarını yangından korumaktadır. Özel çekirdek bileşeni,  yangın esnasında bünyesinde bulundurduğu suyu ortama verir.

Eğilmede kırılma yükü her iki yönde de birbirine çok yakın değerler sağlamaktadır. Bu boardeX’i sadece yatay veya sadece dikey vidalanma zorunluluğundan kurtarır. Diğer dış cephe levhalarına göre başka üstünlüğü ise uzun kenarların da pahlı olmasıdır. BoardeX, hafif ve taşıması kolay bir levhadır. Levha, yüzeyinde aşınma,  bozulma, eğilme veya stoklanma aşamasında yüzeye gelebilecek darbelere karşı dayanıklıdır.

BoardeX in uygulamacılara sağladığı en büyük avantaj kesim kolaylığıdır. Benzersiz işlenebilirliği sayesinde maket bıçağı ile kolay kesilir, düzgün kesim yüzeyi çıkartır ve gerektiğinde kolaylıkla buat deliği açılarak uygulamaları zahmetsiz hale getirir. BoardeX ile yapılan uygulamalar işçilikten yaklaşık %50 tasarruf sağlamaktadır.

BoardeX ile sıcaklığın çok fazla veya çok az olduğu her türlü hava koşullarında uygulama yapılabilir. Böylelikle, şantiye ve katlardaki malzemeler dış hava koşullarından korunurken, içeride çalışanlar için daha konforlu bir çalışma ortamı sağlandığı gibi şantiye içerisinde katlarda stoklanan malzemelerinde dış etkenlerden korunmasını sağlar. Yüzeyden düşük su emme özelliğine sahip boardeX TS EN 520 standardına göre 2 saat sonunda (ağırlıkça) %3’den daha az su emerken, 24 saat sonunda ise ağırlıkça %8’den daha az su emer. Bu anlamda dış cephe levhaları içinde ağırlıkça en az su emme özelliğine sahiptir. Fakat unutulmamalıdır ki boardeX su yalıtım malzemesi değildir.

Özel çekirdek bileşeni ve kaplaması sayesinde nemli ortamlarda çok düşük sehim değerlerine sahiptir. Uygulandığı tüm yüzeylerde düzgün bitiş yüzeyi sağlayarak üzerine gelecek kaplama malzemesi için düzgün zemin hazırlamaktadır.