Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Estetik ve fonksiyonel ışık sistemleri

Seneler boyunca klasik aydınlatma tipi; ister avize, ister plafonyer, ister aplik olsun; kullanılan ampulün onu sarmalayan cam aracılığı ile ortamı ışıklandırması oldu. Bu, genellikle direkt aydınlatma tanımını aldı. Burada ışık kaynağı kadar, kullanılan armatürün estetiği önemli oldu. Böyle bir aydınlatma tipine modern teknolojinin artılarını eklemek zor olduğundan, zamanla fonksiyon ve estetik ayrılmaya başladı. Işığın kaynağını göstermeyen fakat fonksiyonuna odaklaşan gizli ve doğru bir yansımayı kullanan endirekt aydınlatmalar gelişti. Bu, modern olduğu kadar klasik mekanlarda da kullanılmaya başlandı. Örneğin, günümüzde klasik bir otel balo salonu, ışık kaynağını göstermeyen gömme downlight’lar ile aydınlatılmakta ve ancak önemli birkaç alan aydınlatmaktan çok, görsele hitap eden avizeler veya apliklerle süslenmektedir. Aynı konsept evlerde geniş salonlara da uygulanıp doğru bir danışman hizmeti alınarak ayrılan fonksiyon ve estetiğin birbirini tamamlaması sağlanabilir.

Aydınlatma ürünlerinin tasarımında da eski ve yeninin fikir ve malzemede karıştığını görüyoruz. Eskiden ürünler klasik ve modern olarak kesin çizgilerle ayrılmakta idi. Bugün ise klasik şekildeki bir avize, polietilen veya plastik gibi malzemeden yapılabilmek ve ana gövdesi modern metallerden yapılmış bir sarkıta Murano cam kollar takılabilmektedir. Her iki fikir de hem modern hem de ana elemanları klasik olan ortamlarda yer bulmaktadır.

Teknoloji açısından ise, üretilen yeni enerji kaynakları her şeyden önce insanların yıllardır çözüm aradıkları enerji sorununu çözmeye yönelmektedir. Bilindiği gibi bugün LED ampuller enkandesan ampullerin yerini çoktan aldı bile. LED, enkandesan, fluoresan, halojen ve metal halide ampullerden sonra insanoğlunun yarattığı beşinci ışık kaynağı. CO₂ salınımını 1/5’e indirdiği, dolayısıyla 4/5 oranında enerji tasarrufu sağladığı, bakım masrafı olmadığı ve ömrü neredeyse sonsuz olduğu için LED, ekolojik ve çevre dostu olarak tanımlanmaktadır.

LED’in yaydığı duru ve beyaz ışık sadece enerji harcamasını değil yayıldığı ortamdaki gerilimi de azaltmaktadır. Bütün bir koleksiyonu bu sakinleştirici ve meditasyon ortamı oluşturan ışıkla tasarlayan aydınlatma firmaları bulunmaktadır. LED ışığı ile bir kez tanışanların, ayın çekimi gibi bir daha vazgeçemeyeceğini gözlemliyoruz. Ancak bugün buna karar verirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de ışık rengidir. Size en uygun beyaz ışık tonunu bulmanız gerekmektedir. Yalnızca enerji tasarrufunun çok önemli olduğu otel ve alışveriş merkezi gibi alanlarda bir çok bölümde LED’e yönelmek önemli olmakla beraber artık konut ve ofislerde de LED ışık kaynağına büyük bir yönelme olduğu da şüphesizdir. Unutulmamalıdır ki aydınlatma, teknik, estetik ve ekonominin en iyi subjektif ortalamasıdır.