Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Geze 150. yıldönümünü kutluyor

İNOVASYON GÜCÜ VE GELECEĞE YÖNELİM

Orta ölçekli bir aile şirket olarak kurulan GEZE, 150 yıllık bir şirket tarihine dayanıyor.  GEZE 1863 yıllarının başından itibaren, kendini inovatif bina teknolojisi konusunda dünya lideri olarak geliştirdi. GEZE, şirket yıldönümünü, yıl boyunca düzenlenecek değişik etkinliklerle kutlayacak. Bir yıldönümü gazetesi, kitabı ve bir yıldönümü web sitesi, GEZE’nin şirket tarihi ve diğer önemli konularda bilgi verecektir.
GEZE 1863’TEN BERİ HAREKETE GEÇİYOR
Yıldönümü sloganı önemli şirket amaçlarını içermektedir: İnovasyon gücü ve geleceğe yönelim. Bu vizyona ulaşmak için ürün kalitesine ve kullanımına ilişkin yüksek gereklilikleri, uluslararası olma durumunu, toplum ve çevre için sağlam bir gelişmeyi ve sorumluluk almayı gerektirir. GEZE, bu ilkeler doğrultusunda kapı ve pencereleri harekete geçiren insanları harekete geçirmek ve yaratıcı ürünlerin ortaya konulması konusunda kendini sorumlu hissediyor. GEZE teknolojiyi de harekete geçiriyor ve bir buçuk yüzyıldan beri bina teknolojisine önemli katkılar sağladığı için kendisiyle gurur duyuyor.

ATÖLYE’DEN, KÜRESEL AKTÖRE
GEZE’nin kökleri, 1863’de kurulan “Göppinger Dreherei Vöster & Co.” şirketine dayanır. Üçüncü neslin temsilcisi olarak Reinhold Vöster, faaliyetlerine Göppinger şirketiyle devam etseydi, Stuttgart’ın hızlı şekilde sanayileştiği bir dönemde dikiş tutturması pek mümkün olmayacaktı. Makine mühendisi olan Reinhold Vöster, bir yapı inşaat şirketi satın alarak kurdu. 1924 yılında “Gretsch & Co. GmbH” Birleşik Yapı Fabrikaları ile birleşerek, bugünkü işletmenin temel taşlarını attı. O dönemde başarı sağlayan ve tüm Avrupa’yı saran ürünler, sürgülü kapılar, otobüs, taşıt ve demiryolu vagonları için kullanılan trafik donatılarıydı. Bu ürünler Denizaşırı ve Zeplin-Hava gemilerine de monte edilmiştir. Efsanevi GEZE kayak bağlantı parçası sayesinde, olimpiyatlarda altın madalya kazanılmıştır. Savaş sonrası ve ekonomik mucizenin yaşandığı yıllarda, neredeyse tüm balkon kapıları ve kanatlı pencerelerde, HUBA markalı donatılar kullanılmıştır. 60’lı yıllarda, otomatik kapıların ortaya çıktığı dönemde, GEZE de belirleyici bir rol oynamıştır. Reinhold Vöster, 1968 yılında, yapıtını 24 yaşındaki kız torunu Brigitte Vöster’e devrettiğinde 84 yaşındaydı. Torunu, bugüne kadar belirleyiciliği devam eden gelişme ve küreselleşme sürecini başlattı. 1980 yılında bir marka adı, işletmenin yeni adı haline geldi. “Gretsch & Co. GmbH” Birleşik Yapı Fabrikaları şirketi, bundan böyle Kapı ve Pencere “Çözümleri” konusuna yoğunlaşan “GEZE GmbH” şirketine dönüştürüldü. 

GEZE İLE “AKILLI BİNALARA”
GEZE, premium ürünleri sayesinde, dünya ölçeğinde sektörün lideridir. Erişilebilirlik, çok işlevsellik, yaygınlaştırılabilirlilik ve internet kullanımı, geleceğin kapı ve pencerelerini belirlemektedir. Ürün programı, değişik kapı ve pencere işlevlerini bir sistemde bir araya getiren ve geleceğin vizyonu olan “Akıllı Binaları” bugün için mümkün kılan komple çözümleri sunmaktadır. GEZE çözümleri, şirket bünyesindeki teknoloji merkezinde geliştirilmektedir. Şirket Almanya’da 354 patente ve patent başvurusuna ve yurt dışında ise 559 patent başvurusuna sahiptir. GEZE yaratıcı servis hizmetleriyle bütüncül bir yol izlemektedir ve bireysel olarak bina yapımına katılan tüm mimarları, tasarımcıları, kapı ve pencere üreticilerini ve zanaatçıları desteklemektedir.  Şirkete inovasyon gücüne binaen beşinci kez “Top 100” ödülü verilmiştir. GEZE, mükemmel danışmanlık ve satış yetkinliğine ilişkin “ARCHITECTS PARTNER AWARD (APA)” ödlünü dördüncü kez aldı. 

DÜNYANIN TÜM BİNALARINDA GEZE
Prezantabl binalar tüm dünyada GEZE ürünleriyle donatılmaktadır.  Örneğin Atinada’daki Akropolis-Müzesi, Stuttgart’taki Mercedes-Benz müzesi, İspanya/Aviles’teki Centro Niemeyer Kültür merkezi veya Şangay’daki Grand Tiyatrosu.
HEM KÜRESEL HEM YEREL
GEZE Grubunu, 2.500 personel ve  27’si yurt dışında olmak üzere 31 bağlı şirket, 110 ülkede temsil edilmektedir. Dünya çapında ileri teknolojiyle kurulu satış ve servis ağı ve yetkin teknik desteği, en önemli gelişme faktörleridir. Yan şirketi kapsamında birbiriyle koordineli şekilde çalışan, 450 işçiye sahip Çin’deki imalat fabrikası ve Sırbistan’daki bir diğer imalat fabrikası, Asya ve Doğu Avrupa’daki artan talepleri karşılamaktadır.   Bu ülkedeki GEZE merkezlerini pekiştiriyorlar ve yüksek teknoloji gerektiren ürün alanları için yeni kapasiteler sağlıyorlar. GEZE’nin Almanya’daki şirket merkezi Leonberg şehrinde bulunmaktadır ve bu nedenle Leonberg şehrinin en büyük işvereni. GEZE şirket merkezine sürekli yatırım yapmakta, en son modern bir dağıtım merkezi ve yeni, modern bir yönetim merkezi yaptırmıştır. 
KUŞAKLARARASI İŞBİRLİĞİ
Bağımsız bir aile şirketi olarak kalmak, ana ilkelerimizden biridir. Kendi gücüyle büyümek üçüncü şahıslardan bağımsız olarak geleceği teminat altına alır. Bu devamlığının sağlamasında Genel Müdürümüz Brigitte Vöster-Alber 45 yıldan beri çaba göstermektedir. Eşi Hermann Alber şirket müdürü olarak kendilerine destek sağlamaktadır. Dört çocuklarından üçü, şirketin sorumlu pozisyonlarında faaliyet göstermektedir.

ÖDÜLLÜ İŞVEREN
Çalışanların geliştirilmesi anlayışı, alınan prestijli ödüllerle kendini ortaya koymaktadır.  GEZE,2013 Almanya’nın en iyi işvereni ve 2013 Almanya’nın en iyi mühendis işvereni ödüllerini tekrar aldı ve bu çerçevede çalışanlarına en iyi gelecek imkanlarını sunmaktan gurur duymaktadır. 
SOSYAL SORUMLULUK
GEZE, kendini toplumun bir parçası olarak görmektedir. Sosyal angajmanın uzun yıllara dayanan bir geleneği vardır. Faaliyetleri mali desteklerden sağlık-sosyal, kültürel ve eğitim kurumlarının inşasına ayrıca kendiliğinden geliştirdiği yardım kampanyalarına kadar uzanır.  Şirketin yıldönümü nedeniyle toplumsal yararı bulunan projelerin sayısı artırıldı. GEZE anasayfasında www.geze.com, güncel yardım faaliyetleriyle ilgili bilgi verilmektedir. GEZE “Hediye yerine bağış” kampanyasıyla, tüm müşterilerinden, ortaklarından, tedarikçilerinden ve şirket çalışanlarından, yıldönümüne binaen şirkete hediye vermek yerine “Olgäle-Stiftung für das kranke Kind e.V.” vakfına bağışta bulunulmasını rica etmiştir. GEZE yılın sonunda bağış tutarını iki katına çıkartacaktır! Bununla ilgili bilgiyi www.150-jahre-geze.de yıldönümü web sitesinden edinebilirsiniz.