Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İstanbul’un tarihi Urtim ile yeniden canlanıyor

[kutusag=3910]Benzersiz coğrafi konumu ve binlerce yıllık kültür mirası ile dünya metropolleri arasında farklı bir öneme sahip olan İstanbul, 3. Köprü, Marmaray, 3. Havalimanı gibi yeni ve dev projelerle buluşmaya hazırlanırken, yenilenen tarihi eserleri ile de dikkat çekiyor.

2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’un şimdiki hedefi ise 2020 olimpiyatlarına ev sahipliği yapmak. Bu çerçevede hazırlıklar son hızla sürerken, İstanbul’un eşsiz tarihi eserleri de yeniden elden geçirilerek eski günlerine dönüyor.

TARİHİ DOKUYA ZARAR VERMEMEK İÇİN ÖZEL PROJELER GELİŞTİRİLDİ
Restorasyonun en önemli konusu ise bu projelerde tarihi dokuya zarar vermemek. Geliştirdiği teknoloji ve özel ekipmanlarla tamamen yüzeye bağlantı yapmadan çalışma imkanı sağlayan iskeleler oluşturan URTİM, hem tarihi yapıları, hem de restorasyon yapanları koruyor.

Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de önemli projelere imza atan URTİM Kalıp ve İskele Sistemleri Genel Müdürü Serdar Urfalılar, tarihi eserlerin restorasyonuna özel önem verdiklerini söyledi. Son yıllarda Türkiye’nin çok boyutlu ve son derece zengin kültür mirasının korunması ve yaygınlaştırılmasına ilişkin faaliyetlerin yeni bir boyut kazandığını kaydeden Serdar Urfalılar sözlerini şöyle sürdürdü:
“ İstanbul kentsel dönüşüm, kent yaşamı, ekolojik ve sosyal gelişim alanlarında kalıcı kazanımlar elde etti. Türkiye’nin kültürel varlıklarını korumak ve sergilemek için yeni müzeler açıldı. Tarihi binalar restore edilerek ve yeni vasıflar kazandırılarak halkın kullanımına sunuldu. 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri kapsamında bu tarihi şehrin restorasyonunda biz de URTİM Kalıp ve İskele Sistemleri olarak sistemlerimizle destek olmaktan gururluyuz. Kuleli Askeri Lisesi, Ortaköy Cami, Mısır Konsolosluğu, Hürrem Sultan Hamamı, Süleymaniye Cami bunlardan sadece birkaçı…”

Hürrem Sultan Hamamı’na özel sistem kuruldu
İstanbul’un gözde eserlerinden birisi de Hürrem Sultan Hamamı… Kubbe yapısı itibariyle restorasyonunda tarihi dokuya zarar vermemek için yüzeye herhangi bir bağlantı yapılmasına izin verilmeyen hamam için URTİM tarafından özel konsol çözümleri geliştirildi ve süpervizörler tarafından uygulama yapıldı. Mısır Konsolosluğu ve Kuleli Askeri Lisesi projelerinde de deniz kıyısında olmasından dolayı korozyona karşı özel polivinil esaslı iç-dış daldırma boya kaplaması ile uzun ömürlü bir çalışma ortamı sağlandı. Serdar Urfalılar, dünyanın en güzel şehri olan İstanbul’un restorasyonunda ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini söyledi.