Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Koza Plaza iklimlendirme çözümü

Garanti Koza girişimi olarak İstanbul Esenler’de inşaa edilen Koza Plaza 150 bin metrekare alanda ve toplam 300 işyeriyle yer alıyor. Koza Plaza, 34 kat ve 168 metrelik iki bloktan oluşuyor. Burada 315 ofis ve 100 bin metrekare ofis alanı bulunuyor. Proje, her katta 4 adet 352 metrekarelik kiralık ofis, kiralık işyeri, satılık ofis veya satılık işyeri varlığı ile dikkat çekiyor. Koza Plaza ofisleri VRV sistemi klimatize edilirken, yüksek enerji tasarrufu ve bağımsız havalandırma sağlanıyor.

44 bin metrekare otopark alanı, 3 katlı AVM’si, VRV sistemi ile klimatize edilen ofisleri, yüksek enerji tasarrufu, bağımsız havalandırma imkânı ve restoranları ile Türkiye’nin en kapsamlı ofis merkezi olan Koza Plaza, akıllı plaza uygulamalarının en iyi örneklerinden biri olarak biliniyor.

VRV sistemi, projeye ‘aidatı en düşük plaza’ olma özelliği kazandırıyor. Isı gideri ise her ofisin kullandığı kadar ödemesiyle gerçekleştiği için son derece ekonomik kabul ediliyor. Türkiye’nin Batı’ya açıldığı TEM yolu üzerinde bulunan Koza Plaza, iş ve sosyal yaşamda yeni ufuklar açan bir proje olarak dikkat çekiyor.
DAIKIN’DEN GELEN ÇÖZÜM
34 katlı Koza Plaza projesinin 15’inci katının ısıtma ve soğutma ihtiyaçları, 10HP soğutma kapasitesinde 1 adet Daikin su soğutmalı VRV® dış ünitesi (RWEYQ) ile çözüldü. Projede, kullanım yerlerine ve iç mimariye uygun olarak FXSQ inverter fanlı orta statik basınçlı kanallı tip modeli tercih edildi. Toplantı odalarında, ofislerde 100 Pa statik basınca kadar çıkabilen inverter fanlı orta statik basınçlı kanallı tip (FXSQ) 6 adet iç ünite kullanılarak homojen bir hava dağılımı ve konfor oluşturuldu. Ayrıca VAM1000FA VRV ısı geri kazanımlı taze hava ünitesi de projede yer aldı. Bunun yanı sıra binada her mahal için kablolu kumanda (BRC1D527) kullanılarak oda sıcaklığının bağımsız olarak kontrol edilebilmesi sağlandı.

ISI GERİ KAZANIMLI SİSTEM
Aynı anda farklı mahallerde ısıtma ve soğutma yapan Daikin su soğutmalı ısı geri kazanımlı VRV® sistemi +10˚C~ + 45˚C su giriş sıcaklık aralıklarında soğutma ve ısıtma yaparak PID microprosesor kontrollü, inverter kompresörler sayesinde, iç oda ihtiyacına anlık cevap verebilecek güce sahip. Oda sıcaklığı, 0-2000 kademe arasında çalışan elektronik expansion valf ile 0.5 oC hassasiyetle kontrol edilerek aşırı ısıtma veya soğutma yapmaması sağlanır. Bu da aşırı enerji sarfiyatını önleyen bir özelliktir. Böylece sisteme anlık hassasiyet verilerek oda sıcaklığı daha homojen kontrol edilir.
Yazın mahallerin soğutulması için VRV® dış ünitelerinin ihtiyacı olan soğuk su, soğutma kulesinden temin edilirken, kış aylarında ısıtma için gerekli sıcak su VRV® dış ünitesine kazan ve sirkülasyon pompaları ile eşanjör vasıtasıyla karşılanır.

Dış ünite kapasitesi tek modül olarak 8HP ve 10HP kapasitelerinde en fazla 3 modül oluşturularak toplamda tek bir sistemde 30HP (81kW) kapasiteye ulaşılabiliyor. Dış ünite grubuna 36 adet iç ünite bağlanabilir. Sistemin su tarafı çalışma basıncı ise 20 bar’dır.

Koza Plaza projesinin 15’inci katında yer alan VRV® dış ünitenin 1000 x 780 x 550 mm ölçüsü sayesinde binadaki toplam mekanik alandan da yaklaşık yüzde 20 oranında tasarruf sağlandı. Ayrıca mekanik alan dışında, şaft ihtiyacı da yarı yarıya azatılarak, binanın klima sisteminin montaj maliyeti de azaltılmış oldu.
Su soğutmalı VRV® ısı geri kazanımlı sistem; kat içerisinde bir mahalden dönen soğutucu akışkanı diğer mahalin talep ettiği ısıtma&soğutma ihtiyacına göre soğutucu akışkan dağıtım kutuları (BSVQ) vasıtasıyla transfer ediyor. Böylece dış ünite kompresörünün daha az elektrik çekmesine, binada yüksek enerji tasarrufu sağlıyor.

Su soğutmalı VRV® sisteminde katlar arasında ısı geri kazanım işlemi ile VRV® dış ünitesinin çalışma şartına uygun su dönüş sıcaklığını ölçerek diğer katlardaki dış ünitelerin ihtiyacını karşılayacak su debisini sezonsal çalışmaya bağlı olarak direkt VRV® dış ünitelerine gönderir. Böylece binada kat içindeki mahaller kendi içerisinde gaz devresiyle, katlar arasındaki dış ünitelerde de su devresine bağlı olarak kazan ve kuleden elektrik ve yakıt tasarrufu  yapılarak ’double’ ısı geri kazanımı sağlanmış ve en yüksek verime ulaşılmış olur. Sistem, her türlü dış hava koşulunda bile tam randımanlı olarak işlevini yerine getiriyor. Dış ünitelerin bu şartlardan etkilenmemesinden dolayı özellikle kışın defrost ile karşılaşmamasını sağlayarak ısıtmada kesintisiz konfor imkanı yaratıyor.

Projede kullanılan VRV® su suğutmalı sistemin bakım masrafları diğer sistemlere göre hem daha kolay ve ekonomik oluyor. Aynı zamanda sistemin montaj esnekliğine sahip olması sisteme iç ünite ilavesine imkan ve kolaylık sağlıyor.