Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Mehmet Yalçıntepe’den konut almanın püf noktaları

KONUT ALIRKEN ZEMİNİN VE BİNANIN SAĞLAMLIĞI ÇOK ÖNEMLİ

[kutusag=3909]İster yatırım ister kullanım amaçlı olsun konut tercih edeceklerin projenin kendisi kadar zeminini de incelemeleri gerektiğini söyleyen Yalçıntepe Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçıntepe, “Binanın balçık mı, kum mu yoksa kaya zeminde mi olduğu öğrenilmeli. Proje henüz inşaat aşamasındaysa zemin raporuna da bakılabilir. Ardından proje de aynı titizlikle incelenmeli. Binanın tekniğine uygun yapılması, çok iyi bir statik projeye sahip olması gerekiyor. Bir deprem ülkesi olduğumuzu asla unutmamalıyız. Bu yüzden zeminin sağlamlığı ve binanın Deprem Yönetmeliği’ne uygun olması hayati önem taşıyor.” dedi.
MERKEZİ KONUM HEM KOLAYLIK HEM KARLILIK DEMEK
Tercih edilecek projenin ulaşım araçlarına, ihtiyaca göre havaalanı, okul ya da hastanelere yakın olmasının önemine değinen Mehmet Yalçıntepe, doğru lokasyonlarda yer alan projelerde hem hayatın kolaylaşacağını hem de konumu sayesinde projenin değerinin artıracağını belirtti. Konut alınabilecek bölge alternatişeri birden fazla ise o bölgedeki değer artışlarının ve kira gelirlerinin incelenebileceğini söyleyen Yalçıntepe, Marmara depreminden sonra inşa edilmiş olan ya da mümkünse yeni olan konutları tercih etmenin avantajlı olduğuna dikkat çekti.

NET VE BRÜT METREKARE ARASINDAKİ FARK BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
Konut alırken en yanıltıcı unsurlardan birinin metrekareler olduğunu ifade eden Yalçıntepe, “Dairenin net ve brüt metrekareleri mutlaka öğrenilmeli. Brüt metrekareye hangi alanların ilave edildiğini tespit edip, brüt metrekare ile net metrekareyi kıyaslamak gerekiyor. Bazı projelerde kat bahçeleri, teraslar ve koridorlar gibi iskan edilemeyecek alanlar iskan içerisine katılıyor. Bu yüzden son kullanıcı, net kaç metrekare aldığını bilmeli ve bu da tapuda yazmalı.” şeklinde konuştu.

Konutlarda metrekarelerin odalara ne şekilde bölündüğünün dikkat edilmesi gereken başka bir püf noktası olduğunu anlatan Yalçıntepe, “Evde yaşayacak kişi sayısı kaç olursa olsun konfor metrekarenin doğru bölünmesi ile sağlanır. Kimi projelerde 100 metrekareden küçük bir alan bile 3+1 olabiliyor. Bu durumda ev sahipleri küçük ve kullanışsız, hiçbir şeyi sığdıramadıkları odalarla karşı karşıya kalıyor. Metrekare özellikleri dışında evin inşa planı da çok önemli… Biçimsiz yapılmış bir salon kaç metrekare olursa olsun kullanışlı olmayabilir.” açıklamasında bulundu.
PROJEYİ DE İNŞA EDEN FİRMAYI DA İYİ İNCELEYİN
“Ev alırken önemli olan noktalardan biri de projeyi inşa eden firmanın  güvenilirliği ve geçmişidir.” diyen Mehmet Yalçıntepe, sektörde uzun yıllar hizmet vermiş, verdiği sözlere sadık olan firmaları tercih etmek gerektiğini vurguladı. 

Konut alırken sadece görünen yüzeylere değil detaylara da dikkat ekmek gerektiğini söyleyen Yalçıntepe, sonradan sürprizlerle karşılaşmamak için; “Konutun ses yalıtımı ya da artık zorunlu olan ısı yalıtımı var mı? Bina ve konutun inşaat malzemesinin kalitesi nedir? Projenin sosyal donatıları nelerdir? Mevcut aidat ne kadar?.” gibi soruların sorulması gerektiğini belirtti. 

EV DE ALIN KOMŞU DA
Proje genelindeki müşteri profili ile ileride komşu olunacağına dikkat çeken Yalçıntepe, ev sahibi olunduğunda ortak alanların paylaşılacağı komşular, sosyal ve mutlu bir yaşam için önemli bir etken. Projenin müşteri profili doğru değerlendirilmeli ve birlikte yaşamak isteyeceğiniz bir sosyal çevre olup olmadığı dikkatlice gözlemlenmeli.” dedi.