Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

nhow Bar’da HP Latex

HP dünyaca ünlü tasarımcı ile gerçekleştirdiği projeyi duyurdu. Karim Rashid, Milano’daki nhow Bar için yapılan projede yaratıcı iç mimari tasarımlarını HP Latex Baskı Teknolojileri’ni kullanarak gerçeğe dönüştürdü.

İspanyol otel zinciri NH’nin bir parçası olan çağdaş otel nhow Milano, Milano’nun moda ve tasarım anlamında kalbinin attığı bölgede yer alıyor ve şık olduğu kadar minimalist tasarımı ve olağanüstü mimarisi ile tanınıyor. Şehrin en dinamik ve canlı mahallelerinden birinde yer alan otel Karim Rashid’in mekana ait en popüler nokta olan nhow Bar’da gerçekleştirdiği çalışmaları da içeren bir yenilenme sürecinden geçiyor.

Dünyaca ünlü tasarımcı Karim Rashid konuyla ilgili şunları söylüyor: “Restoran ya da bar gibi mekanları yeniden dekore ederken hızlı davranmanız çok önemli. Zira söz konusu mekanlar uzun süreler kapalı kalmayı göze alamıyor. HP Latex Baskı Teknolojileri ile yaşadığım deneyim bana dekoratif elementlerin hızlıca üretilebileceğini ve sonuçların da kokusuz baskılar olarak anında kurulabileceğini öğretti.” 
Aralarında HP Designjet L28500 yazıcının da bulunduğu HP Geniş Formatlı Baskı Çözümlerini kullanan Rashid, benzersiz tasarımlı nhow Bar’ın yenilenme projesinin bir parçası olarak olağanüstü canlılıkta grafik çalışmaları yarattı.

Sekiz masadan oluşan ve 50 metrekarelik bir alana yayılan bar, HP Scitex FB500 endüstriyel yazıcının bastığı canlı renklere sahip grafikler ve HP Latex baskılı tasarımlarının yapışkan şeffaf filmlere yerleştirildiği iki adet büyük ayna ile birlikte yepyeni bir görünüme kavuştu. 

HP SCITEX FB500 ENDÜSTRİYEL YAZICI İLE DİREKT VE RİJİT BASKI ÇÖZÜMLERİ 
nhow Bar’ı süsleyen grafiklerin tümü, kendi bünyesinde bir baskı departmanı bulunduran etkinlik hizmetleri ajansı TECSERVICEUROPE AG tarafından Almanya’da basıldı. 

HP Scitex FB500’ün direkt ve rijit baskı becerileri ve geçirgensiz rijit yüzeye uygun gelişmiş mürekkep adezyonu sayesinde TECSERVICEUROPE Karim Rashid’in capcanlı tasarımlarını 90 x 90 cm ölçülerinde polipropilen Tak masa üstlerine basma imkânına sahip oldu. Her masa daha fazla dayanıklılığa ve ömre sahip olmaları için şeffaf vernik ile lamine edildi.

TECSERVICEUROPE ayrıca su bazlı HP Latex mürekkeplerle çalışan HP Designjet L28500 yazıcıyı da kullanarak iki adet aynaya uygulanan iki geniş formatlı tasarımı üretti.  540 x 90 cm ve 825 x 90 cm ölçülerindeki grafikler cam yüzeye uygulanmadan önce şeffaf Sihl cilalı ortam üzerine basıldı.

KOKUSUZ BASKILI GRAFİKLER
HP Latex baskılı grafiklerin kokusuz olması nhow ekibi için çok önemliydi. Bunun sebebi barın müşterilerinin istenmeyen kokulardan etkilenme olasılığının ortadan kalkmasıydı. Üstelik tehlikeli hava kirletici madde ihtiva etmiyordu.

nhow Milano Hotel Sanat Yönetmeni Elisabetta Scantamburlo, şu açıklamayı yapıyor: “Aynaların güçlü kokuları atmama gerçeğini doğal karşılıyorduk ancak bu en azından bar açılışını erteleme ihtimali de göz önünde bulundurulduğunda bizim için büyük bir sorun teşkil edebilirdi.”

Milano’nun sanat merkezi olarak da bilinen ünlü Via Tortona’daki nhow Bar’ın yeni görünümü bölgenin canlı ve yaratıcı yüzünü de sergiliyor.

Scantamburlo devam ediyor: “Grafikler gerçekten de olağanüstü görünüyor ve nhow’ın benzersiz ve orijinal bir tema yaratmaya yönelik tasarım vizyonuna mükemmel bir uyum gösteriyor. Grafik tasarımları da kapılarımızı müşterilerimize açmamızdan çok kısa bir süre önce yerleştirildi.”

Rashid’in nhow Bar için yaptığı tasarımlar enerji duygusunu vurgulamayı amaçlıyor ve İspanya, Portekiz ve İtalya’nın tasarım temalarından ilham alıyordu.

Karim Rashid, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Dijital çağı yansıtan renkler, biçim ve materyaller eşliğinde, tasarım bir bağlantı halinde olma duygusunu yansıtmayı amaçlıyordu. Bunun içerisinde toplantı, anlaşma, bir araya gelme ve flört gibi tüm kavramları alabilirsiniz. Nhow Milano otel markalaması ile uyumlu, istikrarlı bir turuncu temaya sahip. Bu temayı beyaz, turuncu, krom ve altın gibi minimal bir renk şeması içerisinde tutarak vurgulamak istedim.

HP EMEA Bölgesi Tabela ve Afiş Üretim Pazarı Geliştirme Müdürü Ruth Quindos ise şunları söylüyor: “Bu iç dekorasyon projesi HP geniş formatlı baskı teknolojisinin kullanımıyla tasarımcıların yaratıcılıklarını nasıl sergileyebileceklerini göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Bu teknolojilerle tasarımcılar kişiselleştirilmiş, günümüzün tasarım açısından bilinçli tüketicilerinin ihtiyaçlarına doğrudan karşılık verebilecek tasarımlar üretebiliyorlar.”