Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Polonya İnşaat Sektörü Türk İşadamlarını davet ediyor

Polonya inşaat sektörü yeni piyasaları fethetmektedir. Made in Poland etiketli markalar sadece Polonya’nın en yakın komşularının değil aynı zamanda Avrupa’nın daha uzak bölgelerindeki ülkelerin ilgisini çekmektedir. İstanbul’da yer alan son Yapı Fuarı, Polonya ürünlerinin ilgi çekici, yenilikçi ve rekabetçi özelliklere sahip olduğunu kanıtlamıştır. Fuara katılan Polonya şirketleri İstanbul’da potansiyel dağıtımcılar ve iş partnerleri ile tanışmışlardır.   

Planika benzeri bulunmayan şömine üreticisi olan bir şirket olarak kendine amaç edindiği misyona uyarak „insanlara en iyi dizayn çerçeveli ilkel ateşini sunar”. Gerçekten, Planiki şöminelerini özel yapan ilgi çekici ve değişik tasarımıdır.  Planika ürünleri yenilikçi de sayılır: şirketin özel ürünleri, gelenksel şöminelerden daha verimli ve daha da ekolojik olan bio şömineleridir. Bio şöminelerinin her yere takılabilmesini sağlayan özelliği baca borusuna bağlanmasını gerektirmemesidir. Sadece su buharı ve yetişkin bir insan kadar karbondioksit çıkarır. Yakıtı zararlı hiçbir madde çıkarmaz. Yakma süreci tamamen dumansız ve kokusuzdur. Fuar sırasında çok sayıda iş kontağı kuran Planika bunların yarısıyla ileri aşamalı ticari iş görüşmelerini sürdürmektedir.   

İnşaat sektörü Polonya ekonomisinin en hızlı gelişen dalıdır. Polonya yapı üreticileri kendi alanlarında lider pozisyonundadırlar. Fuarda ürünlerini tanıtan ve bir ısıtma araçları üreticisi olan Flowair şirketi hava ısıtma ve havalandırma kapsamında yenilikçi projelerde ihtisaslaşmıştır. Özgün çözümlere, modern tasarıma ve enerji tasarrufuna odaklanmaktadır. Ürünlerini Avrupa ve Asya’nın 26 ülkesinde satan bu şirketin müşteri grubuna Türkiye’nin de katılacabileceği ihtimal dışında tutulmamalıdır çünkü fuar sırasında bu şirket Türk şirketleriyle çok sayıda yeni iş ilişkileri kurmuştur.

Arkadiusz Piontek, Fowair şirketinin İhracat İşleri Müdürü: “Şu an, bizimle işbirliği kurmakla ciddi olarak ilgilenen iki Türk şirketi ile görüşmeleri sürdürmekteyiz. Ayrıca Fuara katılmamız Türkiye’nin kültürü, iş ortamı, ekonomisi, örf ve adetleri hakkında bilgilendirilmemizi sağladı.”      

Ekonomik kriz Avrupa’yı bayağı sarsmıştır. Dünya üzerinde çok az ülke ekonomik gerilemeyi sağlam atlatabilmiştir. Ancak hem Türk hem de Polonya ekonomileri çökmemiş, elverişli şartların olmamasına rağmen gelişmeyi sürdürebilen çok şanslı iki ülke olmuşlardır. Böyle iki ülkenin işbirliği kesinlikle verimli olur, sonuçları ise rakipleri şaşırtır. Polonya Türk işadamlarını davet etmektedir.