Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Şanlıurfa Balıklıgöl Aydınlatma Projesinde Nova imzası

Oldukça geniş bir alana yayılan Balıklıgöl Platosu’ndaki aydınlatma sistemleri projesi, üstlenici firma Tuna İnşaat ve Nova Aydınlatma işbirliği ile gerçekleştrildi. Alan için gerekli aydınlatma ihtiyaçlarının ve tarzlarının önceden belirlenerek hazırlandığı projede kullanılan ürünlerin çoğunluğu Nova Aydınlatma tarafından Balıklıgöl için özel üretilmiştir. Hem Şanlıurfalıların hem de yurt içi ve yurt dışından gelen turistlerin ziyaret akınına uğrayan Balıklıgöl projesinde, hava koşullarına ve ıslak zemine dayanıklı ürünlerine yer verildi. Ülkemizin önemli turistik merkezlerinden biri olan Balıklıgöl’de kullanılan tüm aydınlatmalar Nova Aydınlatma kalitesi ve güvencesine uygun şekilde üretilmiştir. Her aşaması titizlikle planlanan proje, bir buçuk yıllık bir sürede tamamlanmıştır.

Projenin açılışı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ertuğrul Günay, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Seyit Eyyüpoğlu, Dr. Abdülkerim Gök, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref gibi büyük isimlerin katılımıyla gerçekleşti. Şanlıurfa’nın gelişimi için Maliye Bakanlığı olarak her zaman destek sağladıklarını belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Şanlıurfa halkını Kürtçe selamlayarak açılış töreninin ilk konuşmasını yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa’nın mührü olarak nitelendirdiği Balıklıgöl’ün Nova Aydınlatma tarafından yapılan aydınlatma ürünlerini “zulme karşı direnişin, karanlığa karşı aydınlığın sembolü” olarak nitelendirdi. Balıklıgöl’ü ilk gördüğü yıllarda karanlıkta olmasından dolayı üzüntü duyup bu durumu o günlerden değiştirmek istediğini ifade eden Bakan Çelik, çok öncesinden planladıkları aydınlatma projesini şöyle ifade etti:

“12 Haziran Genel Seçimlerinden önce, Şanlıurfa’ya ilk gelişimde Balıklıgöl’ün karanlıkta olduğunu gördüm. Bu karanlık zihnimde yer edinmişti. Seçilmemiz halinde bu sorunu derhal çözeceğimi belirtmiştim. Bu akşam Balıklıgöl, Kale Eteği ve çevresini aydınlattık. Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek ve Kültür ve Turizm Eski Bakanımız Ertuğrul Günay ile birlikte bu projeyi değerlendirmeye aldık ve 10 trilyon ödenek çıkardık. Çıkarılan ödenek ile Balıklıgöl’ün gecesi gündüz oldu.”
PENCERE VE BİLGİ PANOLARI AYDINLATMALARI
Oldukça geniş bir alanı kapsayan Balıklıgöl’ün pencerelerinde ve bilgi panolarında kullanılan aydınlatmaların toplam adet sayısı 40’tır. Bu alanlarda 2600 lümen ışık değerinde, 75 cm’lik 27 adet ledin bulunduğu Cree XPC marka led wall washer aydınlatmalar kullanılmıştır. Hava koşullarına karşı dayanıklı alüminyum gövdeli wall washerların koruma sınıfları IP65-67 değerindedir. Balıklıgöl’ün yoğun ziyaretçi trafiğinde özellikle bilgi panolarında yeterli aydınlığı sağlayacak ışıklandırma sistemlerinin kurulmasına oldukça dikkat edilmiştir. Wall washer aydınlatmaların tercihi ile hem yeterli aydınlık sağlanmış hem de aşağıdan yukarıya yönlendirilen ışık huzmesi ile ziyaretçilere etkili bir görsel ışık efekti oluşturulmuştur. Pencerelerde kullanılan wall washer aydınlatmalar tarihi yapıların estetik yanlarını ortaya çıkarmak için ideal bir ışıklandırma sağlarken aynı zamanda kullanılan led ürününün ısı yaymama özelliği sayesinde binalarda herhangi bir deformasyona da yol açmamaktadır.

Balıklıgöl Açık Tiyatro Alanı Aydınlatmaları
Açık tiyatro alanlarında 3 adet asimetrik yapıda dekoratif aplik kullanılmıştır. 26 cm çapındaki apliklerde 70 W metal halide ışık kaynağı mevcuttur. Açık tiyatro alanlarının ışık ihtiyacına uygun aydınlatma gereçlerinin kullanımına özen gösterilirken; tarz olarak genel aydınlatma ile çelişmeyecek tasarımlar seçilmiştir. Kullanılan aydınlatma ürünlerinin büyük çoğunluğunun özel üretim olduğu projede malzeme seçimi Balıklı Göl’de uzun ömürlü kullanım sağlama amacına uygun yapılmıştır. Duvardan sağlanan aydınlatma ile mimari açıdan şık bir ambiyans sağlanmıştır.

AÇIK TİYATRO ÇEVRESİ AYDINLATMASI
Açık tiyatro çevresinde Nova Aydınlatma özel üretimlerinden olan 6 adet direkli dekoratif yürüme yolu aydınlatma armatürü kullanılmıştır. 3 metre yüksekliğindeki direkli armatürler, 55 W + 60 W FC floresan ampuller ile kullanılmaktadır.  Uzun direkleri sayesinde geniş bir alanı ışıklandırabilen aydınlatmalar geniş aralıklarla yerleştirmiştir. Floresanların uzun süreli kullanım ömürleri ve sağladıkları enerji tasarrufu özelliği ile dış mekânda dayanıklı ve uzun saatler açık kalmaya uygun tasarruflu aydınlatma sağlanmıştır. 
ANA YÜRÜME YOLLARI AYDINLATMASI
Ana yürüme yolları aydınlatması için 86 adet, direkli dekoratif yürüme yolu aydınlatma armatürü kullanılmıştır. 3 metre yüksekliğindeki direkli armatürler Balıklıgöl projesi için özel üretilmiştir. Oldukça geniş bir alanı kapsayan bağlantı yürüme yolları aydınlatma ürünleri hem Balıklıgöl’ün tüm bölümlerinde kullanılan aydınlatmaların kalitesine eş değer kalitede seçilmiş hem de bölümler arasındaki geçişi homojen ışık dağılımı ile sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Toplam 685 adet kısa direkli dekoratif bağlantı yürüme yolu aydınlatma armatürü kullanılmıştır. Kullanılan Paryo Model aydınlatma armatürleri 90 cm yüksekliğindedir ve 18 W’lık kompakt flureosan ampullere sahiptir.
KALE BAYRAĞI AYDINLATMALARI
Balıklıgöl Platosu’ndaki kale bayrağında 4 adet 1000 W’lık metal halide kafesli mini model projektör kullanılarak bu alanda güçlü bir aydınlatma sağlanmıştır. Alüminyum reflektörün kullanıldığı projektörlerde yüksek parlaklık sağlanırken; difüzörde temperli cam malzeme kullanılmıştır. Dış mekân aydınlatmaları seçilirken; ürünlerin suya, güneşe, soğuk ve sıcak geçişlerine karşı dayanıklı olmasına dikkat edilmiştir. Bu nedenle yüksek bir noktayı aydınlatacak olan kale bayrağı aydınlatmalarının koruma sınıfı IP 65’tir. Seçilen projektörler ile dar açılı, uzun huzmeli aydınlatma sağlamak amaçlanmıştır. Toz, nem ve suya karşı maksimum dayanıklılık, EPDM conta izolasyonu, paslanmaz çelik mandallar, simetrik reflektör, tel koruma kafesi, alüminyum enjeksiyon elektriksel elemanlar kutusu, aydınlatmaların sahip olduğu güçlü teknik özelliklerdendir.

KALE ETEĞİ, ÇEVRESİ, MERDİVENLER VE BAĞLANTI YOLLARI AYDINLATMALARI
Kale eteğinde farklı ölçü ve ampul özelliklerine sahip pek çok aydınlatma armatürü çeşidine yer verilmiştir. Bu geniş ve eğimli bölgenin aydınlatmasında yeterli yeğinlikte ışıklandırma amaçlanırken; ziyaretçilerin gözlerinde kamaşma etkisi oluşturulmamasına özen gösterilmiştir. Kale eteğinde yeşil alan aydınlatması olarak 26 adet set üstü ayarlanabilir başlıklı projektör kullanılmıştır. Bu eğimli ve yeşil ağırlıklı alanda belli bir yükseklik seviyesinde ışıklandırma sağlanarak ziyaretçilerin rahatsız olmayacağı fakat gerekli aydınlığı sağlayacak estetik ve modern görünümde aydınlatma düzeni oluşturulmuştur. Kale çevresi merdivenler ve bağlantı yollarında toplam 146 adet duvara gömme darbelere dayanıklı armatür aydınlatma kullanılmıştır. Ayrıca bu alanda 31 adet 90 cm yüksekliğinde dıştan 6 panjurlu, kısa direkli aydınlatma armatürü ve 124 adet 55 cm yükseklikteki dıştan 6 panjurlu, kısa direkli aydınlatma armatürü kullanılmıştır.

Balıklıgöl aydınlatma projesinde her detayın üzerinde durulmuştur. Aynı alan içerisinde farklı türde aydınlatma armatürlerinin seçilmesinde zemin özellikleri, alanda bulunacak ziyaretçilerin yoğunluk durumu, zeminin eğim açısı, kaleye yakınlığı gibi ölçütler göz önünde bulundurulmuştur. Alanda bulunan bitki örtüsü de aydınlatma hesaplarına katılmış, onlar için de genel aydınlatma ile uyumlu ışıklandırma sistemleri tasarlanmıştır. Kale çevresi ağaç aydınlatmalarında 9 adet simetrik projektör aydınlatma kullanılmıştır. Balıklıgöl çevresindeki ağaç aydınlatmalarında tercih edilen aşağıdan yukarıya aydınlatma biçimi kale çevresindeki ağaç aydınlatmalarında da sürdürülmüştür. Kale eteği gezi yolları aydınlatmasında dıştan 6 panjurlu, 3.20 cm yüksekliğinde 61 adet özel üretim direkli aydınlatma armatürü kullanılmıştır. Alanın mevcut yüksekliği düşünülerek tasarlanan yüksek direkli aydınlatmalar bu bölümün uzaktan görünümüne de etkili bir aydınlatma efekti kazandırmıştır.
 
Yürüme yolu ve köprü üzeri aydınlatmalarında 66 adet, ışığı istenilen yöne ayarlanabilen, power ledli zemine gömme led aydınlatma armatürü kullanılmıştır. Led aydınlatmaların dış mekân koşullarına dayanıklı yapıları, uzun süreli kullanım ömürleri ve ışık kaliteleri bu alan için ideal bir aydınlatma çözümü oluşturmuştur. Ayrıca tüm projede göz önünde bulundurulan enerji tasarrufu, seçilen tüm aydınlatma armatürleri ile maksimum düzeyde sağlanmıştır. Tonoz aydınlatmalarında 20 adet zemine gömme ayarlanabilir paslanmaz malzemeli power ledli armatür kullanılmıştır. Özellikle tarihi yapılarda tercih edilen led ışık kaynakları, ısıyı yaymama özellikleri sayesinde tarihi yapıları ısıdan kaynaklı herhangi bir deformasyona uğratmaz. Duvar aydınlatmalarında simetrik ve asimetrik modeller olmak üzere toplam 115 adet 70 cm uzunluğunda led ışık kaynaklı armatür kullanılmıştır.  

MEYDAN AYDINLATMASI
Balıklıgöl meydan aydınlatmasında 15 adet 6 metre yüksekliğinde özel üretim yüksek direkli dekoratif meydan aydınlatma armatürü kullanılmıştır. Meydanın herkese hitap eden kapsayıcı özelliğini; görkemli uzunlukları ve etkili aydınlatma güçleri ile yansıtan direkli aydınlatmalar, kubbe benzeri şapkaları ile Balıklıgöl’deki tarihi yapılarla büyük bir uyum sağlamıştır.

NOVA AYDINLATMA İMZASINI TAŞIYAN ÖRNEK PROJELERE BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ
Balıklıgöl projesinde bölgesel olarak ele alınan aydınlatma planlamaları, her bölümün aydınlatma ihtiyacı ve oluşturulmak istenen aydınlatma tarzına göre şekillenmiştir. Nova Aydınlatma’ nın çalışma prensiplerinin başında gelen, ürün dayanıklılığının mevcut ortama göre maksimum koruma düzeyinde olma özelliği, Balıklıgöl aydınlatma projesinin birinci koşulunu oluşturmuş ve kullanılan dış mekân ürünlerinin tümünde paslanmaz malzeme kullanılarak, IP 68 koruma sınıfı sağlanmıştır.