Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yapı sektöründe devrim niteliğinde bir buluş: Setblok

Yapı sektöründe yalıtım artık vazgeçilmez bir unsur. Enerji verimliliği bilinciyle başlayan çevre ve yalıtım zorunluluğu binalarda mantolama sistemini yaygınlaştırdı ancak mantolama yaklaşık 5-10 yılda bir tamir ve yenileme gerektiren bir sistem. Bu da enerji tasarrufu yaparak çevreyi korurken bir yandan da zamanla oluşacak mantolama çöplükleri ve tekrarlanan maliyetler demek oluyor. Dünyada ilk kez bir Türk tarafından geliştirilen Setblok ise doğrudan bina yapılırken kullanılan yüksek yalıtımlı bir duvar yapı elemanı yani bir cins tuğla olarak ayrıca mantolama yapılması gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Dayanıklı, çevreci, sağlıklı ve ekonomik bu yeni ürün, yüzde yüz geri dönüşümlü oluşu, doğal hammadelerden üretilmesi ve yapısında radyoaktif ve toksik maddeler kullanılmamasıyla hem doğa ve çevre dostu hem de insan sağlığına saygılı. 

BULUŞ SAHİBİ FİKRET DÖNMEZ, PATENT SAHİBİ FİRMA SETBLOK A.Ş.
Volkanik bir kaya türü olan pomza taşıyla çimento ve polistren köpüğünü (EPS) birleştiren yüksek yalıtım özellikli bir duvar yapı elemanı fikrini 2000 yılında bulan isim Fikret Dönmez. Dönmez’in Türkiye Patent Enstitütüsü’nden (TPE) patentlediği buluşu yapı sektöründe bir devrim niteliğinde. Bu yıl patent hakkını satın alan Setblok firması, 2009 yılından bu yana Eskişehir’de kendi markası altında üretim yapan yatırımcı firmanın anlaşmayı yerine getirememesi nedeniyle lisansını iptal etmek üzere hukuki süreç başlatınca bir yandan da hızla yeni bir üreticiye bu kez Setblok markası altında üretim yapmak üzere lisans verdi. Green Dot Awards’dan üç de ödül alan ve pazar penetrasyonu giderek artan ürün artık Setblok adı altında ve lisanslı firma ATS A.Ş. tarafından üretilecek. Ürünün buluş sahibi ve ilk patentleyen isim Fikret Dönmez, ATS A.Ş.’nin Fabrika Müdürlüğünü yürütüyor.

SETBLOK ÜRETİM TESİSİ ATS, ADAPAZARI’NDA KURULU
İnşaat sektöründe yeni bir soluk yaratan yeni yalıtımlı duvar blokları şimdi Setblok markası altında üretiliyor. Üretim lisansı için yeni yatırımcıların patent sahibi firma Setblok’tan lisans anlaşması yapmaları mümkün. Halihazırda lisanslı olarak üretim yapan firma ise ATS. 1994 yılından bu yana gayrimenkul, makine ve inşaat alanlarında faaliyet gösteren ATS A.Ş., 2013 yılının başında yaptığı yatırımla Adapazarı’nın Arifiye İlçesi’nde yaklaşık 14 bin metrekarelik alanda kurulu tesisinin 4 bin metrekarelik kapalı bölümünde üretime başlıyor. Altyapısı ve makine parkı bir milyon metrekare setblok üretim kapasitesine sahip tesisin ilk etapta bu yıl üçte birlik bölümü faaliyette olacak. Taleple birlikte üretim artacak. Lojistik maliyetleri optimuma indirme hedefiyle İstanbul, Ankara, İzmit, Bursa, Eskişehir, Bolu gibi pazarın yoğun olduğu bölgelere  olan eşit mesafedeki Adapazarı bölgesi tercih edildi. ATS A.Ş., halen hukukü süreci devam eden Eskişehir’deki diğer üretici firmayla anlaşmaya varılamaması halinde Eskişehir’de de üretim yapmaya da talip.

SETBLOK  TEKNİK BİLGİLER

DOĞAL VE ÇEVRECİDİR. %100 GERİ DÖNÜŞÜM SAĞLAR.

setblok doğal hammaddelerden üretilmektedir. Yapısında radyoaktif ve toksik maddeler içermemesinin yanı sıra üretim prosesinin de çevreci olması nedeniyle tam bir doğa dostudur. Ayrıcaşantiyede fire oluşmaması sebebiyle de çevreye atık moloz bırakmamaktadır.

SAĞLAMDIR, BASINCA DAYANIKLIDIR. 
setblok üzerinde yapılan testlerde, yüksek basınçta uniform yapı bozulmadığı tespit edilmiştir.

SU EMMEZ. 
setblok ile örülen duvarlarda nem oluşmamakta, bu nedenle de duvarlarda çatlak, dökülmeler ve sıva izleri oluşmamaktadır. Ayrıca mikroorganizma üremesine engel olmaktadır.

SES YALITIMI SAĞLAR.
setblok 60 dB şiddetindeki gürültüyü soğurabilmektedir.

ÇOK PRATİKTİR.
setblok yapı duvar örüm aşamasında uygulama taktikleri ile çok kolay ve pratiktir.
EKONOMİKTİR.
setblok mantolama gerektirmeden yapınızı ısı yalıtımı, ses yalıtımı, deprem ve yangına karşı dirençli yaptığı için ekonomiktir.

YANGINA KARŞI DİRENÇLİDİR. YANMAZ!
setblok dış yüzeyindeki hafif betonun içerdiği volkanik yapı sayesinde ısıya dayanıklıdır. Yüksek sıcaklıklarda alev almaz, şekil ve boyut kaybı olmaz, duman çıkarmaz ve böylece yapılarda yangın emniyeti sağlar.

DÜZGÜN YÜZEYE SAHİPTİR.
setblok düzgün yüzeyli ve düzgün kenarlı olması nedeniyle gönyeli duvar oluşturmak çok kolaydır. Duvarların iç yüzeyine ince alçı kaplaması, dış yüzeyine ise ince bir sıva uygulaması yeterli olacaktır.

SETBLOK HAFİFTİR.
setblok 1 m² ortalama bitmiş duvar ağırlığı yaklaşık olarak 112 kg’ dır. Ayrıca kuru birim hacim kütlesi 531 kg/m3’ dür.

ISI YALITIMI SAĞLAR.
setblok ısı geçirgenlik katsayısı U =0,29 W/m²K ısıtma ve soğutma da enerji tasarrufu sağlar.