Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Arkadaş Kitabevi, LED’in tasarruflu ışığıyla aydınlatıldı

Altı ana şirket ve birçok alt marka ile servis veren Arkadaş Grup şirketlerinden “Arkadaş Kitabevi” üçüncü mağazasını geçtiğimiz günlerde Natavega AVM’de açtı. 3 katlı olan ve her katında farklı ürün konseptine yönelik farklı sunumların gerçekleştirildiği mağazada aydınlatma çoğunlukla LED aygıtlar kullanılarak sağlandı.

Sıcak atmosferi ve ferah mağaza görünümü ile keyifli bir alışveriş deneyimi sunan Arkadaş Kitabevi Natavega Mağazası’nda, iki olası ışık kaynağı metal halide ve LED için maliyetler ve tasarruflar kıyaslamalı olarak ortaya konuldu. Bu değerlendirmeler ve “geri ödeme” tablolarında, LED ışıklı aydınlatma için ödenen ekstra maliyetin, sadece elde edilen elektrik tasarrufu sayesinde bile kısa sürede geri ödendiği görüldü. LED’in sağladığı bakım ve lamba değiştirme maliyeti tasarrufu, ısı sağlamaması avantajı ve konfor değerlendirmede kar hanesine yazıldı.

Tüm bu güç tasarrufu, uzun ömür ve bakım/lamba değişim maliyetlerinin azlığı gibi avantajlar dikkate alınarak Arkadaş Kitabevi Natavega AVM Mağazası’nın büyük bölümünde LED ışık kaynağına sahip ürünler tercih edildi.
Projenin tamamında tavanın yüksekliğine, istenilen ve gerekli olan aydınlatma şekline göre ürün, güç, lens ve reflektör derecesi seçildiğinden en uygun aydınlatma en az armatür adediyle sağlandı. Bu sayede proje en ekonomik bütçeyle tamamlanırken güç tüketimi ve bakım maliyetlerinden elde edilen tasarruf maksimize edildi.

Sonuç olarak 1600 m² Natavega AVM mağazası için aynı konseptte 1050 m² geleneksel ışık kaynaklarıyla aydınlatılmış mağazaya kıyasla %50 enerji tasarrufu elde edildi. Proje detaylarının doğru çözümü ve ihtiyaçların doğru yanıtlanması sayesinde doğru sayıda ve özellikte ürün kullanıldı, işletme ve yatırım maliyetleri açısından da en optimum sonuçlara ulaşıldı.