Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Dünyanın en çevreci stadyumunda Siemens imzası

Güney Amerika’da inşaa edilen en modern ve sürdürülebilir spor arenası olan Brezilya Mané Garrincha Ulusal Stadyumu, organizasyon kapsamında yedi maça ev sahipliği yapacak. 2013 Konfederasyon Kupası’nın açılış maçı için de tercih edilen stadyumun ihtiyaç duyduğu ekipman ve ürünler ile yüksek teknolojili güvenlik ve bina otomasyon sistemleri Siemens tarafından tedarik edilecek.

Uluslararası kabul gören çevreci standartlardan biri olan LEED sertifikasyonunun en üst derecesini temsil eden LEED Platinum’a hak kazanan ilk spor arenası olma iddiasıyla inşaa edilen stadyumda kullanılacak olan Siemens bina otomasyonu yazılımı, LEED sertifikasyonunun gereksinimleri arasında bulunan su ve elektrik kullanımı, tüketimi ve ölçümü, klima kullanımı, yangın algılama, alarm ve güvenlik sistemlerinin entegrasyonu süreçlerinin kontrolünü sağlıyor.

Siemens, 70 bin kişilik seyirci kapasitesiyle Brezilya’nın ikinci büyük spor arenası ünvanını alacak olan Mané Garrincha Ulusal Stadyumu’nda 400’den fazla CCTV güvenlik kamerası, 6 bin kontrol noktasında kontrol erişimi için 150 adet turnike ile yine 6 bin adet yangın algılama noktası kuracak. Siemens, proje dahilinde, bunlara ek olarak stadyum için bilgi teknolojileri altyapısı ile ses sistemlerinin tedariğini de gerçekleştirecek. Avrupa’nın en modern stadyumlarından biri olarak kabul edilen Almanya’nın Münih şehrindeki Allianz Arena’da kullanılarak kendini kanıtlamış olan bu çözümler, Brezilya Mané Garrincha Ulusal Stadyumu’nda da yerini alacak. Polonya’daki Gdansk Stadyumu ile bir önceki dünya kupası organizasyonuna ev sahipliği yapan Güney Afrika’daki sekiz arenada da kullanılan Siemens çözümleri, dünyanın farklı bölgelerinde 150’nin üzerinde spor tesisinde başarıyla görev yapıyor.

İLERİ TEKNOLOJİYE ÜST DÜZEY GÜVENLİK

Siemens tarafından tedarik edilen ve en son kamera teknolojisinin kullanıldığı CCTV sistemi, tribünlerdeki seyircileri tanımlayabilme yeteneğine sahip. Yüksek işlem kapasitesine sahip bir yazılım tarafından yönetilen bu sistem, parola kullanımıyla hiyerarşik erişime olanak tanıyor. Bu sayede, stadyumun güvenliğinden sorumlu olan polis, itfaiye ekibi ve özel güvenlik ekibi gibi birimler, olası problemleri kolayca tespit ederek gerekli tedbirleri alabiliyor.

Kurulacak erişim kontrol sistemi, veri tabanını çeşitli bilet satış sistemleri ile entegre ederek tesis işletmecilerinin farklı etkinlikler organize etmelerinin de yolunu açıyor. Arenanın giriş noktalarında bulunan turnikeler, 1D ve 2D barkodlar, Mifare ve akıllı kartlar gibi mevcut tüm kişi tanımlama teknolojileriyle birlikte kullanılabiliyor. Sistem verilerinin tamamen şifreli olması, operasyonları daha güvenli hale getirirken sahte bilet kullanımını da önlüyor. Stadyumdaki teknik alanları da koruyan sistem sayesinde operatörlerin çok sayıda stadyum kapısı açmasına gerek kalmıyor.