Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Ruukki, ‘Köse Araçüstü’ ile birlikte hafif ve uzun ömürlü konteyner geliştirdi

Mersin’de kullanıma açtığı stok sahası ve yeni ürünleri ile Türkiye hedeflerini büyüten Ruukki, Köse ile birlikte geliştirdiği konteyner ile lojistik firmalarının en temel sorunu olan ağırlığın üstesinden gelerek kaliteden ödün vermeden dara ağırlığı hafifletilerek bir çözüm sunuyor. Bu yıl 9.su düzenlenen geri dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı “Rewİstanbul”da sektöre tanıtılan konteyner, geri dönüşüm, inşaat ve tarım sektörlerinde, mermer ve seramik sanayinde kullanılabiliyor.

Yıllık 2.3 milyon ton çelik üretim kapasitesi ile sektörün yıldızı konumuna gelen Ruukki, Türkiye’de başarılı faaliyetlere imza atmaya devam ediyor. Mayıs ayında kalın Raexçeliklerinin lansmanını Türkiye’de gerçekleştiren Avrupa özel çelik firması Ruukki, bu kez Rew İstanbul fuarında Köse firması ile birlikte tasarladığı hafif ve uzun ömürlü konteynerı sektöre tanıttı. Ruukki’ninaşınma sacı Raex ve yüksek dayanım sacı Optim malzemeleriyle üretilen konteyner, hafif ve uzun ömürlü olması sebebiyle lojistik sektöründe yenilik yaratıyor. Ayrıca bu hafiflik, aracın daha fazla yük kapasitesine ulaşabilmesine ve yakıt tasarrufuna imkan sağlıyor. KÖSE AR-GE çalışmaları, Ruukki Türkiye İç Anadolu Bölge Satış Müdürü Ural Algıer ve Ürün Müdürü TeroRasmus’un katkılarıyla tasarlanan konteyner, kaliteden taviz vermeden hafifletilerek 2.520 kg ağırlığında üretilebiliyor. Mevcut imalatlarda ST37 veya ST52 malzeme kullanılırken, 30 m3 standart bir konteyner taban 6mm, yanlar, ön ve arka levha 4mm sacları ile birlikte 3.700 kg ağırlığını buluyor.

Kanca lift (hooklift) li bir araç 3-10 konteynera hizmet edebiliyor, bu da kamyonun yükleme sırasında beklemesini en aza indiriyor. Üzerindeki konteyneri (hooklift-kanca lift) hidrolik ekipmanı vasıtası ile uygun yere bırakıyor, yükleme yapıldığında almaya geliyor, bu iş gün içinde defalarca yapabiliyor. Geri dönüşüm, inşaat ve tarım sektörleri, mermer ve sanayinde kullanılabilen konteyner, kullanıcısına sağlayacağı yenilikler ile farklılık yaratıyor. Köse Fabrika Müdürü Ahmet Köse, projede neden Ruukki’yi tercih ettiklerini şöyle anlatıyor: “Türkiye’de Avrupa’dan gelen çeliksacı ilk kullanan firmalardan biriyiz. Projelerimizde en kapsamlı teknik destek Ruukki tarafından geldiği için ve yüksek kalitesi sebebiyle tercihimizi Ruukki’den yana kullanıyoruz.”

ÖZEL ÇELİK ÜRETİMİNDE AVRUPA DEVİ RUUKKİ, TÜRKİYE’DE HEDEF BÜYÜTÜYOR
Finlandiya merkezli özel çelik üreticisi Ruukki, 2009 yılında kendi ofisiyle giriş yaptığı Türkiye pazarında beklentilerin üzerinde hızlı bir büyüme grafiği sergiliyor. Mersin’de açılan 1200 metrekarelik stok sahası sonrasında Türkiye’deki çözüm ortaklarının iş, zaman ve maliyet yükünü hafifleten Ruukki, 30 ülkede 9.000’in üzerinde çalışanıyla hizmet veriyor. 2012 yılında Ar-Ge çalışmalarına 26 milyon Euro yatırım yapan Ruukki, NASDAQOMX Helsinki borsasında işlem görüyor.