Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

14. yüzyıl Barok Mimarisine küp odalar

Camprubí i Santacana mimarlık ofisi tarafından tasarlanan Hotel Consolación, ortak kullanım ve servis alanlarını içeren 14. yüzyıldan kalma bir kilise, kiliseye ait evin içine yerleştirilmiş iki oda ve kilise etrafındaki “küp” şeklindeki 10 adet odadan oluşuyor.  İsmini kiliseden alan otel, doğayla iç içe oluşuyla dikkat çekiyor. Klasik otel odalarının aksine, ahşap kaplı “küp” şeklindeki bağımsız birimlerden oluşan odalar, otelin merkezini oluşturan kilise binasından 100 metre ileride, kekik ve biberiye bahçelerinden geçilerek ulaşılan bir tepenin üzerinde yer alıyor. 36 m2 lik bu odalar oldukça sade ve minimalist bir mimariye sahip.

Siyah arduvaz zemin, şömine, koltuk, okuma lambası ve zemine gömülü küvete sahip banyonun yanı sıra odalarda TV, mini bar, Wi-Fi, ses sistemi ve balkon da bulunuyor. Ayrıca iki küp, aileler veya arkadaşlarıyla gelen gruplar için içeriden birbiriyle bağlantılı. Her bir küp batı cephesine bakan ve çam ağaçlarıyla kaplı tepe manzarası sunan geniş pencerelere sahip.

Kilise binası gibi barok tarzda inşa edilmiş, eskiden kiliseye ait bir ev olarak kullanılan binanın ilk katına iki oda tasarlanmış. Nordic Room ve Baroque Room olarak adlandırılan bu iki odadan Nordic Room 53 m2 alana sahip. Tasarımında yumuşak tonların hakim olduğu odada orijinal Danimarka mobilyaları ile ünlü Finlandıyalı mimar Alvar Aalto tasarımı aydınlatma kullanılmış. Üç büyük pencere, iki adet banyo ve şömineni bulunduğu odada çift kişilik geniş bir yatak da mevcut. Baroque Room ise benzersiz bir 19. yüzyıl yorumu içeriyor. Canlı renk ve kumaşların kullanıldığı 46 m2 lik oda şömineli lounge alanına sahip. Edward tarzı gardırop, çift banyo, ve Wi-Fi bulunan oda da iki adet pencere mevcut.

Otelin merkezini oluşturan kilisenin iç alanları, birbirine bağlanarak genel bir bütünlük duygusu yaratırken aynı zamanda esnek. Bu nedenle dinlenme alanı lounge ya da toplantı odası olarak kullanılırken, resepsiyon geceleri bara dönüşüyor. Mutfak, restoran, kütüphane, dinlenme alanı, iş toplantıları veya küçük konferanslara ev sahipliği yapabilecek uydu bağlantılı televizyon, Wi-Fi, projektör gibi multi medya özelliklere sahip “playground” adı verilen oda gibi alanlar da eski yapının içinde bulunuyor.

Consolación’un iç mekan tasarımını gereklilik ve konfor belirlemiş. Pek çok mobilya, mimarinin bir parçasıyken arduvaz, bakır renkli çam ahşabı, wengue ve metal kaplama gibi sıcak ve asil malzemeler yatak odaları ve diğer mekanlarda hakim. Mutlak bir mahremiyet ve huzurun mevcut olduğu oteli, tüm manzarayı gören bir açık havuz tamamlıyor. Craig Ellwood mimarisinin yanısıra Mies van der Rohe’nin Alman rasyonalizmi ile Güney Kaliforniya’nın rahatlığının karışımından esinlenerek tasarlanan Consolación keyifli ve huzurlu bir ortama sahip.