Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Akıllı oteller için Optimus Doruk

Akıllı otel; lüks, konfor ve çevreye duyarlı yeşil otel konseptinin birleştiği projelerde en çok duyduğumuz kavramlardan biri olarak artık karşımıza çıkıyor. Enerji verimliliğinden taviz vermeden müşterilerinin tüm gereksinimlerini en iyi konfor şartlarında sağlamak isteyen yatırımcı ve işletmecilerin güvenilir bina otomasyon sistemi KNX, ülkemizde de birçok prestijli projede kendini gösteriyor. Bir otel farklı kullanım alanları ile sadece otel odalarından çok daha fazla yapıdan oluşuyor. Optimus Doruk sektör lideri ABB markası ile odalar, resepsiyon, ortak alanlar, seminer ve konferans odaları, spor alanları, restoranlar, mutfaklar, servis bölümleri ve dış mekanlarda çevre dostu, etkin kullanımlı çözümler sunuyor.

TRABZON NOVOTEL’İN TERCİHİ OPTİMUS DORUK
Günümüzde enerji tasarrufu büyük önem taşımaktadır. Trabzon Novotel de, Otel odaları ortak katları, lobi, resepsiyon gibi bölümlerin günün değişik saatlerinde gün ışığından maksimum yararlanılması ve yoğunluğa göre farklı senaryolarla işletme maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanmıştır. Restoran, Balo salonları, havuz ve spor salonu gibi bölümlerde duvar tipi dokunmatik paneller ile bu bölümlerde gerçekleştirilen etkinliğe göre hızlı ve kolay bir şekilde senaryolar işletilebilmektedir. Merkezi görüntüleme yazılımı ile otel dahilinde otomasyona bağlı tüm linyeler kontrol edilip izlenmekte, zamana bağlı çalışma ayarlanmaktadır. Otel çevresi dış aydınlatmalar, otopark, otel cephe ve tabela, logo aydınlatmaları da hem merkezi yazlımdan hem de dış mekan aydınlık sensörü ile ihtiyaca göre kontrol edilmektedir. Akıllı otel kavramı kapsamında Novotel kullanıcıları için konfor, güvenlik gibi şartları sağlamanın yanında, yalnızca ABB de bulunan akım sezinlemeli otomasyon modülleri ile otel teknik ekibine de sisteme hızlı ve etkin müdahale şansı vermektedir. Merkezi yazılım üzerinde otel aydınlatmalarının hata durumları izlenmekte ve grafik arayüz üzerinden teknik ekibe bildirim yapılmaktadır.  Aydınlatmaların hata durumlarının izlenmesine ilişkin en etkili uygulamalardan biride Bursa Sheraton otel projesinde yapılmıştır. Oda panolarından bulunan KNX uyumlu kontrol modülleri oda içindeki aydınlatma arızalarını teknik ekibe bildirmekte böylece müşteri şikayeti gerçekleşmeden ve en hızlı şekilde müdahale edilebilmektedir. ABB nin değişik güçteki çıkışları ve çok sayıda girişleri bulunan otel odasına özel kombine cihazları (room master) hem yatırım maliyetleri hemde otomasyon üzerinden izlenilebilirlik açısından büyük avantajlar sağlamaktadır.

ÇIRAĞAN PALACE KEMPINSKI’DE OPTİMUS DORUK İMZASI

Lüks otel anlayışının hakim olduğu en önemli otel zincirleri Kempinski’nin önemli parçası Çırağan Sarayı bina otomasyon sistemi-KNX ile müşterilerine sunduğu lüksü garanti altına almıştır. Birçok amaca ve önemli toplantılara hizmet veren toplantı salonları, balo salonu ve restoranların aydınlatma, perde-panjur, iklimlendirme sistemleri KNX üzerinden kontrol edilmektedir. Yüksek güçlü aydınlatmaların getirdiği profesyonel çözüm gereksinimi ABB’nin KNX dimmerleri ve panoları ile karşılanmaktadır. Modüler, genişletilebilir ve farklı kullanım olanakları ile ABB panolar Çırağan da bina otomasyon sisteminin en kritik noktalarıdır. Suit odalardaki iklimlendirme performansı yeni nesil termostat ve kontrolörlerle en üst düzeye çıkarılmış ve teknik ekip tarafından her an izlenip müdahale edilebilir duruma getirilmiştir. Genişletilebilme olanağı, internet üzerinden sisteme müdahale ve konfigürasyon imkanı ile Çırağan Palace Kempinski geleceğe dönük bir bina otomasyon sistemine sahiptir.

OPTİMUS DORUK’UN TERCİH EDİLDİĞİ OTELLER
Le Meridien İstanbul
Raidsson Blu Ataşehir
Pera, Şişli, Sefaköy, Wyndham Kalamış Marina otel
Sheraton Otel Bursa
Wes Otel İzmit
Ramada Altunizade
Çırağan Palace Kempinski
Point Otel Barbaros
Trabzon Novotel
Kuum Otel Bodrum
Sheraton Ankara
Hilton Kütahya
Shahdag Otel Azerbeycan