Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Sakura Park Evleri yeşil çatı uygulaması

Günümüzde yapıların farklılaşma ve prestiji açısından, projenin içeriğine yeşil çatı konsepti eklenmesi eğilimi gittikçe artmaktadır. İnşaat sektöründe yaşanan büyük rekabet özellikle konut projelerinin niteliklerinin arttırılması, Avrupa – ABD normlarında LEED ve BREAM sertifikalarına sahip olma isteği ile benzer projeler arasında tercih edilme aşamasında yeşil çatılar önemli bir rol oynamaktadır.

  
Büyük kentlerde gittikçe doğadan uzaklaşan kalabalık site hayatını, ekolojik şehirleşmeyi destekleyici tasarımlar yaratarak yeşil çatılar ile tamamlıyor ve kaybedilen doğal güzellikleri bir parçada olsa doğaya geri vermiş oluyoruz. Teras ve balkonların yeni deprem yasalarına göre yapım zorunluluğu ile konutların nefes alan tek açık alanlarının tasarımında yaratıcı kat bahçeleri oluşturarak doğayı balkon ve teraslara taşımış  oluyoruz. Pek çok proje konut sahiplerine; balkonları, ortak alan olarak kullanılan mekanların terasları, kapalı otopark üstleri ve havuz çevreleri olan bölümleri bahçe çatı  olarak yeşillendirilmiş teslim ediliyor.

Giderek ivme kazanan yeşil çatı konseptine 2012 yılından itibaren BTM Optigreen yeşil  çatı sistemi olarak optimum çözüm önerileri sunuyoruz. Yapılaşma ile doğadan istemeden  de olsa alınanı BTM Optigreen sistem ile doğaya iade ederek doğal yaşam alanları yaratılmasında önemli bir faktör oluyor aynı zamanda enerji tasarrufu sağlanması ve karbon salınımının en aza indirgenmesi ile ilgili olarak üzerimize düşen görevi yerine  getiriyoruz. Gelecek nesiller için daha temiz, sağlıklı ve görselliği zengin bir yaşam  yaratıyoruz.
    
Bahçe çatı projelerimize bir örnek olarak, Yalova’da şehrin gürültü ve stresinden uzak, doğayla iç içe, kaliteli sakin bir yaşam sunan Apec Çelik firmasının Sakura Park Evleri konut projesinde sosyal tesis alanları üzeri ve havuz çevresinde yeşil alan çözümlerinde BTM Optigreen seyrek yeşillendirme sistemi uygulamasından bahsedeceğiz. Bayimiz Levent İnşaat’ın malzeme satışını gerçekleştirmiş olduğu  projede, su yalıtımı ve bahçe çatı uygulamaları şantiyenin kendi ekipleri tarafından  yapılmış olup, BTM olarak teknik uzman kadromuz ile uygulama başlangıcı ve kontrolü  desteği sunmuş bulunuyoruz. Mevcut 1200 m² teras alan üzerinde su yalıtımı katmanları  olarak sırasıyla BTM Bitümer astar, PP3000 bitümlü örtü ve Botanik PP3000 örtü (DIN 4062 belgeli kök tutma özellikli APP katkılı bitümlü örtü) TS 11758-2 uygulama  standardına uygun olarak döşenmiştir. Daha sonra seyrek yeşillendirme ve sedum  bitkilendirmeye yönelik BTM Optigreen sistem bileşilenleri uygulaması yapılmıştır. Su yalıtım katmanları üzerine drene olan fazla suyu tutacak ve süzgeçlere yönlendirecek  RMS 300 (min. 2  lt  su  tutma  özellikli) nem tutucu şilte birbiri üzerine 10 cm bindirilerek serilmiştir. Üzerine topraktan süzülen suları depolama ve delikleri aracılığı ile aşağıya fazlasını drene edecek FKD 25 (25 mm çift kademeli drenaj levhası) min. 1 sıra birbiri içine bindirilerek uygulanmıştır. Sistemin en üst katmanı olarak filtre ve ayırıcı görev üstlenen Type 105 sistem filtresi birbiri üzerine 10 cm bindirilerek serilmiştir.

Bu noktadan sonra firmanın peyzaj ekibinin temin etmiş olduğu 30 –35 cm lik yeşil çatı sistemine uygun toprak katmanı eklenerek bitki tabakasının alt zemini oluşturulmuştur. Projeye özel seçilmiş bitki, çiçek ve çim ekimi uzman peyzaj ekipleri tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bugün toplamda 35.000 m² doğal yeşil alan kullanımına ilave, 1200 m² yeşil teras çatı bahçesi olarak BTM Optigreen yeşil çatı sistemleri ile çözüm ortağı olmanın gururunu yaşıyoruz. Teras çatılar dışında, değişik eğimlerdeki alanlara özel sistem çözümlerimiz ile BTM ve Optigreen işbirliğini daha pek çok projede göreceksiniz.