Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Saldırılara karşı dayanıklı, kompakt IP kamera

Günümüzün video gözetim çözümleri giderek artan teknik gereksinimleri karşılamak zorunda olsa da, tasarım da eşit derecede önemlidir. Geçtiğimiz yıllarda Bosch, bu gereksinimleri yerine getiren gelişmiş HD kameralar serisini piyasaya sürdü. Bu başarılı ürün yelpazesi şimdi IP kamera Flexidome HD VR’nin lansmanı ile tamamlanıyor. Buradaki VR kısaltması saldırılara karşı dayanıklı (Vandal Resistant) anlamına gelmektedir ve Flexidome HD VR, farklı kamera modellerinde aynı tasarımın kullanıldığı sağlam, kompakt bir dome muhafazaya sahiptir. 

Flexidome HD VR kamera kullanıcılara farklı kamera modelleri sunuyor:  Üstün, düşük ışık performansı sunan 720p60, full HD çözünürlük sunan 1080p ve en zorlayıcı geniş dinamik sahneler için 1080p HDR.  Her üç model de, eşsiz bir seçim özgürlüğü ve video gözetim kurulumlarında en son teknoloji içeren birleşik bir estetik sunarak, aynı Flexidome tasarımından faydalanıyor. Ek olarak, kamera akıllı dinamik görüntü optimizasyonu sağlayan ve bir Bosch inovasyonu olan İçerik Tabanlı Görüntüleme Teknolojisini (CBIT) ön plana çıkarıyor.  Bosch’un CBIT özellikli kameraları iki özel moda sahip: İlgili nesneler için optimal detaylar, buna ek olarak bant genişliği gereksinimlerini diğer kameralara kıyasla %30’a kadar düşüren akıllı dinamik gürültü azaltma (iDNR) ile sonuçlanan Akıllı Oto Pozlama (iAE).

Kullanım kolaylığı sağlamak için, yeni Flexidome HD VR, otomatik değişken odaklı (AVF) bir lens ile donatıldı.  Bu sayede uzaktan, kontrol odasından, kameraların odak ve zoom ayarları yapılabildiğinden kurulum daha da kolaylaşıyor ve kurulum süresi yarı yarıya düşüyor.  Ayrıca, AVF lensi, Bosch’un süper çözünürlüklü lenslerinde bulunan yüksek çözünürlüklü sensörden tam anlamıyla faydalanıyor. 90 derecelik yatay görüş ve her türlü montaj seçeneklerini destekleyen kamera, saldırıya karşı dayanıklı bir tasarıma sahip. Video Gözetim Sistemleri Ürün Müdürü Rob Bertens, “Flexidome HD VR, HD kamera ürün ailemizi tamamlıyor. Kamera tasarım, görüntü kalitesi, kolay kurulum ve operasyon anlamında, ileriye dönük önemli bir adımı açıkça temsil ediyor” dedi.

Operasyonel ve estetik anlamda ilerlemelerin yanında, yeni Flexidome kamera, spot monitörler dahil olmak üzere, mevcut analog cihazlara ve sistemlere bağlanmayı destekleyen hibrid bir sistem.  Böylece, analog sistemlerden yüksek teknolojiye sahip IP çözümlere kadar kademeli bir dönüşüme olanak sağlıyor.

Flexidome HD VR, Video Management System, Video Client ve aynı zamanda Bosch’un veri depolama çözümlerinde olduğu gibi, Bosch kod çevrimi teknolojisi ile kusursuz biçimde çalışıyor. Video akışları; iPad, tarayıcı veya Bosch’un ücretsiz Viewing Client’ından izlenebilir. Kamera perakende mağazaları, restoranlar, kumarhaneler, havalimanları ve toplu taşıma uygulamaları için ideal bir çözüm.

Bosch’un IP standartlı ve yüksek çözünürlüklü kameraları, kodlayıcıları ve analizleri, ONVIF ve farklı markaların yazılım ve veri depolama çözümleri ile uyumludur.  Bu iş ortaklarının, yönetim ve kayıt yazılımları, video analiz, monitör duvar sistemleri ve bulut izlemenin kolay entegrasyonu için online araçlara anında erişmesini sağlayan Entegrasyon İş Ortağı Programı (Integrated Partner Program) tarafından desteklenmektedir.