Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Stockholm’ün benzersiz burjuva taş mimarisi

Ünlü mimarlık ve tasarım stüdyosu Claesson Koivisto Rune tarafından, Stokholm’de 19. yüzyıldan kalma iki binanın çağdaş bir zarafete sahip olarak, zamansız bir tasarım anlayışıyla renove edilmesiyle ortaya çıkmış. Yeni tasarım, orijinal iç mekanlarının kültürel açıdan korunduğu iki yapı ile karşılıklı etkileşim ve tezat yaratıyor. Stokholm tarihiyle dopdolu ve zengin bir dekorasyona sahip her iki bina da şehrin benzersiz burjuva taş mimarisini yansıtıyor. 69 standart çift kişilik oda, 99 superior oda, 22 delüks ve 11 suit olmak üzere toplam 201 odadan oluşan bu beş yildizli otel restoran, bar, lounge & bistro, fitness merkezi ve sauna hizmetleri sunuyor.

Geçen yıllar içerisinde pek çok kez farklı işlevler için kullanılan, yenilenen ve değişikliğe uğrayan binalar 1971 yılında üçüncü katlarından birbirine bağlanmış. Büyük bölümünün sağlam kaldığı orijinal iç mekanlar estetik ve kültürel değerleri nedeniyle İsveç Ulusal Miras Kurulu tarafından korumaya alınmış. Otel inşa edilirken bu iç mekanlar kendi özgün ihtişamına uygun olarak dikkatli bir biçimde restore edilmiş. 19. yüzyıl cazibesine sahip binalar ile keskin ve çağdaş yeni iç mekan tasarımlarının oluşturduğu tezat Nobis Otel’in benzersiz iç mekan karakterini şekillendiriyor.

Claesson Koivisto Rune, projeyi şöyle anlatıyor: “Konfor, kişilik, sıcaklık, atmosfer, zarafet, çağdaş zamansızlık, dayanıklılık ve kalitenin bu iç mekanların ayırt edici özellikleri olduğunu düşünüyoruz. Misafirlerimizin uzun vadeli keyif ve zevkleri için bu oteli planlayıp inşa ettik. Bu nedenle odalar gösterişli, kendini beğenmiş ve kaba değil daha ziyade yumuşak tonlu ve ağırbaşlı. İlham kaynağımız, pırıl pırıl bir yaz günü yerine özellikle ışığın zayıf ve mat olduğu, gölgelerin ve renklerin zorlukla seçildiği kış günlerindeki Stokholm’ün atmosferi, renkleri ve özellikleri oldu. Pek çok özelliğe sahip vücut, akıl ve ruhla zaman içerisinde keşfedeceğiniz, zekice düşünülmüş, akıllı ve yaratıcı detayların bulunduğu odaların genel etkisi sakinleştirici ve yumuşak. Mümkün olduğunca uyumlu ve işlevsel açıdan en uygun birlikteliği yakalamak için en ileri teknolojiyi odalara entegre ettik. Geniş bir yelpazede tasarlanan mobilya ve diğer iç tasarım nesneleri  Nobis Hotel için özel olarak üretildi. Malzemeler çoğunlukla taş, ahşap, yün ve diğer doğal tekstiller, cam, seramik, deri ve metal gibi üstün kaliteli, zaman geçtikçe değerlenecek doğal malzemelerden seçildi.”