Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Tekno Şirketler Grubu

Tekno Şirketler Grubu’nun 1986 yılından günümüze ulaşan hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

[kutusol=3934]Altay COŞKUNOĞLU: Tekno Şirketler Grubu olarak 1986 yılından bugüne; inşaat makineleri ve altyapı inşaat malzemeleri, atık su arıtma tesisleri konularında dünyanın önde gelen imalatçı firmalarının Türkiye distribütörlüğünü ve ortaklığını yürütmekteyiz. Son yıllarda enerji ve endüstri alanlarında kurduğumuz şirketlerle bu alanlarda da diğer sektörlerde olduğu gibi lider konuma yükselmeyi hedefliyoruz.

Tekno, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde güvenilirliği, müşterilerine gösterdiği özen ve kaliteli hizmet anlayışıyla referans ve örnek alınan bir firma olmayı başarmıştır. Bulunduğumuz sektörlerdeki teknolojik gelişmeleri yakından takip etmemiz ve Türkiye’nin her yerine dünyayla eş zamanlı bu gelişmeleri sunabiliyor olmamız, Tekno’nun ulaştığı liderliğin temel nedenlerinden birini oluşturmaktadır.

Grubun çatısı altında olan Vinç, Asfalt, Maccaferri, Enerji, Ray Solar ve Anadolu Flygt şirketleri hakkında bilgi verir misiniz?

TEKNO ASFALT 2007’DEN BU YANA SEKTÖR LİDERİ
Tekno Asfalt, 1991 yılından bu yana asfalt üretim tesisleri konusunda satış ve pazarlama faaliyetlerini sürdürmektedir. 1997 yılında Alman Benninghoven firması ile yapmış olduğumuz iş birliği sonucunda Avrupa’nın en modern ve yüksek teknolojiye sahip asfalt plentlerini Türkiye pazarına sunmaya başladık. Tekno Asfalt olarak Türk müteahhitlerine yurtiçi ve yurtdışı projelerinde sunduğumuz hizmet kalitesi ve satış sonrası hizmetlerdeki örnek yaklaşımlarımız neticesinde IMDER verilerine göre 2007 yılından bu yana sektördeki lider konumumuzu devam ettiriyoruz. Türkiye’de kurulu ve çalışmakta olan büyük kapasiteli asfalt plentlerinin yarıdan çoğunun Tekno Asfalt tarafından kurulup işletmeye alındığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 
TEKNO MACCAFERRI İLE TÜRKİYE’DEKİ EN GELİŞMİŞ GEOTEKNİK MÜHENDİSLİK UYGULAMALARI
Tekno Kule Vinç Grubumuz, Manitowoc çatısı altındaki Potain marka kule vinçlerin satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütmektedir. Kule vinç kiralama hizmetlerini profesyonel anlamda başlatan ilk firma olma özelliğini taşıyan Tekno Vinç, Türkiye’nin en büyük kule vinç parkına sahiptir. 1990 yılından günümüze pazar payı itibariyle sektörde lider konumda bulunuyoruz. Tekno Vinç olarak ayrıca STROS marka personel ve malzeme asansörlerinin de satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütmekteyiz.

Kurulduğu günden bu yana inşaat, çevre, geoteknik ve zemin mühendisliği konularında hizmet veren Tekno, 2012 yılının başı itibariyle, 25 ülkede fabrikası bulunan ve konusunda dünya lideri MACCAFERRI firması ile güçlerini birleştirmiştir. TEKNO MACCAFERRI olarak bu ortaklıkla beraber Türkiye’deki en gelişmiş geoteknik mühendislik uygulamalarına başladık ve bu sene Düzce’de faaliyete geçen ilk fabrikamız  ile bölgenin en modern üretim tesisini kurduk. 6 milyon TL’lik yatırımla kurulan fabrikada üretilen çift bükümlü tel ağ ve türevlerinin Ortadoğu, Afrika ve eski demir perde ülkeleri ile Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkelere ihraç edilmesini planlıyoruz.

Anadolu Flygt 1991 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Çalışmalarını küresel su teknolojisi sağlayıcısı olan Xylem şirketi bünyesindeki merkezi İsveç’te bulunan dünyanın en büyük pompa imalatçısı Xylem Water Solutions Flygt ortaklığı ile sürdürmektedir. Anadolu Flygt’ın portföyünde dalgıç atık su ve drenaj pompaları, dalgıç karıştırıcılar, havalandırma ekipmanları, UV dezenfeksiyonu ve ozon oksidasyonu, filtrasyon, mono pompalar, hava üfleyicileri gibi bir çok ürün grubu bulunmaktadır.

2012 yılında ticari faaliyetlerine başlayan Tekno Enerji ve Tekno Ray Solar firmaları, Tekno Şirketler Grubu olarak enerji alanındaki ilk yatırımlarımızı oluşturmaktadır. Toplam 500 MW kurulu güç hedefiyle yola çıkan Tekno Enerji, 2012 yılı itibariyle faaliyete geçen Bilecik Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’nin 40 MW’luk birinci etabı ile elektrik üretimine başlamıştır. Enerray ve Tekno Şirketler Grubu arasında ortak girişim şirketi olarak kurulan Tekno Ray Solar ise anahtar teslimi güneş enerjisi projeleri oluşturmaktadır. Ayrıca kurulacak olan güneş enerjisi tesisinin tasarımı için yapılan ilk analizden, uygulanmasına, devreye alınmasına, tamirine ve hatta uzaktan kontrol edilmesine  kadar her alanda en iyi çözümü sağlamaktadır.

Tekno Şirketler Grubu’nun yurt içi pazar payı nedir?  Yurt dışı faaliyetleriniz ve organizasyon yapınız ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Tekno Vinç olarak yeni kule vinç satışları ile 20 yılı aşan pazar liderliğimizi yaptığımız satış kampanyalarıyla daha da artırmaktayız. Tekno Vinç kiralama filosu da açık ara farkla Türkiye’deki en büyük kule vinç ve asansör hizmeti veren grubumuz olarak büyümeye devam etmektedir.
Tekno Asfalt Grubu, Benninghoven Asfalt Plentlerinin pazar payı yıllara göre inişler ve çıkışlar gösterse de genel olarak ortalamada % 50 ‘nin üzerinde seyretmektedir. Örnek vermek gerekirse Tekno Asfalt, 2010 yılında 20 adet, 2011 yılında 28 adet ve 2012 yılında 26 adet asfalt plent satışı ile hem Türkiye hem de Avrupa satış rekorları kırılmıştır.

Tekno Maccaferri olarak Düzce’de 2013 yılı itibariyle üretime geçen fabrikamız ile geoteknik mühendislik uygulamaları konusunda hem ithalat hem de ihracat kanalımızı güçlendirdik. Bu sayede pazar payımızı artırmakla beraber Türkiye’deki en büyük projelerde ana tedarikçi ve uygulayıcı olarak sektördeki konumumuzu güçlendirmiş bulunuyoruz.

Anadolu Flygt olarak da atık su dalgıç pompaları ve arıtma tesislerinde sektörün en büyük firması olarak faaliyetlerimizi devam ettirmekteyiz.

2014’TE KULE VİNÇ KULLANIMI ÜST SEVİYEYE ÇIKACAK
2014 yılı inşaat sektörü öngörülerinizi ve değerlendirmelerinizi alabilir miyiz? Özellikle vinç ve çevre teknolojileri sektörüne etkisi konusundaki yorumlarınızı neler?
 İnşaat sektörünün 2013 yılında % 5-6’lık büyüme oranı ile 2014’te de sektörün yeniden büyüme trendine gireceği öngörüsündeyiz. Kentsel dönüşüm, mütekabiliyet gibi büyük gelişmelerle genel ekonomi içinde önemli misyonlar üstlenen gayrimenkul sektörünün; 2013 yılında % 5-6’lık büyüme oranı ile verdiği ‘yükseliş’ mesajları dikkat çekici gözüküyor. Yapılan araştırmalara göre yabancı yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği ülkeler arasında Türkiye 4. olarak belirlenmiş durumda.

Vinç ve çevre teknolojileri sektöründeki gelişmeler yıllardır devam ettiği üzere bu sene de sürecektir. Son yıllarda gelişen alt yapı ve üst yapı çalışmaları ile kentsel dönüşüm projelerinin sektöre olan talebi daha da artırmasını bekliyoruz. Alt yapı ve üst yapı yatırımlarındaki hızlı artışın sonucu olarak, inşaat, nakliye, enerji, turizm yatırımları gibi daha birçok sektörde de hızlı bir büyümenin gerçekleşeceği ve Türkiye’de buna bağlı olarak kule vinç kullanımının da en üst seviyelere çıkacağını ön görmekteyiz.

TEKNO VİNÇ İLE ZOR MİMARİ UYGULAMALARDA ESNEK MONTAJ VE DEMONTAJ ÇÖZÜMLERİ

Tekno Şirketler Grubu’nun Türkiye inşaat sektörüne kazandırdığı ilkler neler? Tekno Vinç özelinde durum nedir?

Tekno Şirketler Grubu olarak tüm grup şirketleri özelinde birincil hedefimiz müşterilerimize çözüm ortağı olmaktır. Projenin başından sonuna ve hatta satış sonrası desteğe kadar müşterilerimize kapsamlı hizmetler sunuyoruz. Sadece Türkiye’de değil Türk müteahhitlerinin olduğu tüm ülkelerde bu hizmeti 7/ 24 verebilecek alt yapıya sahibiz. Her zaman müşterilerimize en iyiyi ve yeniyi sunma prensibiyle yaklaşıyoruz. Bunun yanısıra kalite bizim için çok önemlidir. Kalite beraberinde güvenilir marka imajını da oluşturuyor. Dolayısıyla Tekno Şirketler Grubu olarak temsilciliğini yaptığımız tüm markalar, projelerin hızına hız katan teknolojilere, teorik değerlerini pratikte de karşılayabilecek özelliklere sahiptir. Özellikle Tekno Vinç olarak projelerde karşılaşılan zor mimari uygulamalarındaki esnek montaj ve demontaj çözümleri bizleri hep bir adım öteye taşımıştır. Ve en önemlisi güvenlik elbette. Potain ve STROS güvenlik standartlarına hem yön veren hem de harfiyen uygulayan markalardır.

Tekno Asfalt ile de Benninghoven ile yaptığımız ortak çalışma çerçevesinde Dünya ve Avrupa’da kullanılan en son asfalt üretim teknolojilerini ülkemizde karayolları, Belediyeler ve müteahhitlerin kullanımına sunmaktayız. Özellikle düşük yakıt sarfiyatı konusunda Benninghoven kullanıcılarına büyük maliyet avantajları sağlamaktayız. Ayrıca Avrupa’da uzun yıllardır kullanılan ama henüz ülkemizde yaygınlaşmayan kazılmış asfaltların (recycle) yeniden asfalt plent üretimlerinde kullanılması konusunda uzun yıllardır süren çabalarımız sonucunda gittikçe yaygınlaştığını görmekteyiz. Milli ekonomiye bu sayede ciddi bir katkımız olduğunu düşünüyoruz. 
Akıllı Bina ve Yeşil Bina kavramları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Kentsel dönüşüm çerçevesinde akıllı bina ve yeşil bina kavramları inşaat sektöründe çok ciddi bir ivme kazandı. Bizim de yeni girişimlerimizden olan Arkad Yapı yeşil bina konusunda müteahhitlik çözümleri üretiyor. “Yeşile Saygı Yaşama Saygı” sloganıyla sektöre iddialı bir giriş yaptık ve Bağdat Caddesi’nin ilk yeşil bina projesini başlattık. Arkad Yapı LEED (Ekolojik Çevre Dostu Bina) sertifikalı ve prestijli projeleri hayata geçiriyor. Enerji tüketiminde tasarruf, su tüketiminde verimlilik sağlayan sağlıklı yaşam ve çalışma alanları oluşturarak kentsel dönüşümü yeşilsel dönüşüme taşımayı planlıyoruz.
KİRA ÖDER GİBİ KULE VİNÇ SAHİBİ OLUNABİLİYOR

Yeni bir kampanyanız var. Kira öder gibi kule vinç sahibi olunabiliyor. Bu kampanyanızdan bahseder misiniz?
2011 yılında buna benzer bir kampanya gerçekleştirmiştik ve aldığımız olumlu geri dönüşlerden sonra bu sene de benzer bir satış kampanyasını hayata geçirmeye karar verdik. Tekno Vinç olarak Manitowoc Finance ve BNP PARIBAS Finansal Kiralama A.Ş ile bir iş birliği gerçekleştirdik ve ayda 2000 Avro’dan başlayan ödeme seçenekleriyle tüm müşterilerimize kule vinç sahibi olma imkanı sunuyoruz. 36 aydan başlayan vade seçenekleri ve %0 faiz imkanından da bu yapılan iş birliği sayesinde yararlanabiliyorlar.

Kampanya tarihlerimiz 29 Mayıs ila 28 Haziran arası geçerliydi fakat müşterilerimizden gelen yoğun talep üzerine kampanyayı Ağustos sonuna kadar uzatmış bulunuyoruz. Şuanda yirmiyi aşkın modeldeki kule vincimiz bu kampanya kapsamında satışta ve yoğun ilgi görmekte.

“YENİ YATIRIMLARLA 5 YIL İÇİNDE CİROMUZU 500 MİLYON DOLAR ÜZERİNE ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Tekno Şirketler Grubu’nun gelecek dönem hedefleri neler?
Ciro anlamında sayısal verilerden bahsetmek gerekirse 2012 sonu itibariyle yaklaşık 135 milyon dolar olan ciromuzu, önümüzdeki 5 yıl içerisinde gerçekleştireceğimiz yeni yatırımlarla 500 milyon doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Öncelikli olarak 2011 yılı itibariyle girdiğimiz enerji sektöründe, faaliyete geçmiş olan Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali ve bu sene işletmeye alınacak olan Güneş Enerjisi santral yatırımları ile orta vadede 300 MW kurulu güce ulaşmayı ön görmekteyiz.

Tekno Asfalt tarafında, 2011 yılında bünyemize kattığımız ve Benninghoven lisansıyla asfalt üretim tesisi komponentlerinin üretimini Ankara’da gerçekleştiren Pusula Makina’nın yanı sıra, yerli imalat oranlarını ve ihracat kapasitemizi artırmak için Ankara’daki yeni fabrikamız 2014 yılı itibariyle faaliyete geçmiş olacak. 

Tekno Vinç Grubu’nda da önümüzdeki aylarda İstanbul Merkez Depomuzun inşaatı bitmek üzere olan Gebze’deki yeni merkezine taşınmasını planlıyoruz. Ayrıca Ankara Kule Vinç Deposunun da bu sene sonuna kadar faaliyete başlayarak Ankara bölgesinin kiralık kule vinç talebini karşılamasını hedefliyoruz. Sonraki 3 yıllık programda da farklı bölgelerde kurulacak ilave 4 kule vinç deposu ile profesyonel kule vinç hizmetlerini Türkiye’nin bütün bölgelerini kapsayacak sekle getirmeyi hedefliyoruz. Bu sayede de orta vadede hedefimiz olan 300 adet kule vinç parkına ulaşmış olacağız.

Tekno Maccaferri tarafından bahsedecek olursak, Düzce Fabrikamızdaki yatırımlar devam etmekte olup, önümüzdeki yıl siparişi verilmiş olan makinaların gelmesi ile kapasitenin artırılması ve böylece Ortadoğu ve Balkanların en büyük üretim tesisi haline gelmesini bekliyoruz.