Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

The Ritz-Carlton’dan Kuzey Afrika’da iki yatırım

Lüks konaklamanın lider markalarından The Ritz-Carlton Hotel’in, Fas’ın başkenti Rabat’ta yapılacak ilk yatırımına ilişkin, “The Ritz- Carlton gelişmekte olan Kuzey Afrika portföyündeki otel sayısını artıracak” denildi. İnşaatı yapım aşamasında olan The Ritz-Carlton resortun Aralık 2014’te açılması planlanıyor. İnşa edilecek resort şehir merkezinden yaklaşık 10 dakikalık sürüş mesafesinde yer alacak.

Krallığın yaklaşık 40 yıl önce Robert Trent Jones tarafından tasarlanan ve çok saygı duyulan golf alanı olan The Royal Golf of Dar Es Salam içerisinde bulunacak. Rabat ve Fas’ın yüksek sosyetesinin uğrak yeri olan ve üç sahadan oluşan golf tesisi 440 hektarlık göz alıcı meşe ormanı içerisinde, flora çeşitliliği ve nefes kesen göller ile çevrili. Ana golf alanının 10. başlama yeri yakınında bulunan The Ritz-Carlton, Rabat’ın manzarasını oluşturacak.

The Ritz-Carlton Hotel Başkanı Herve Humler “Sienna Investment Group tarafından Fas ve Kuzey Afrika’nın bu şehrinde bulunan söz konusu eşsiz tesisi idare etmek üzere seçilmiş olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Rabat’ın mirası dünya standartlarındaki golf alanı içerisindeki eşsiz konumuyla birleştiğinde varlıklı dünya gezginleri için oldukça cazip bir mekan teşkil edecektir” dedi. Tesisin sahibi olan Sienna Investment Group doğru yönetim şirketinin seçilmesinin önemine dikkat çekerek, “Bu mülkü idare etmesi için The Ritz-Carlton’ı seçtik, çünkü Rabat şehrine yakışır ve The Royal Golf of Dar Es Salam görkemine uygun bir marka seçmemiz gerekiyordu” dedi.

Fas Hükümeti’nin merkezi ve devlet organlarının çoğunun bulunduğu Rabat’taki
The Ritz-Carlton bünyesinde 120 misafir odası, 15’i tek ve 5’i iki yataklı olmak üzere 20 villa bulunacak. Dünya çapındaki mevkii sahibi kişilerin ve hükümet görevlilerinin rağbet göstermesi bekleniyor.
KUZEY AFRİKA’DAKİ 4’ÜNCÜ YATIRIM
İkinci yatırım olan The Ritz-Carlton Marakeş’in sahibi, Suudi Arabistan merkezli Azmi Abdelhadi Grubu bünyesinde yer alan Al Amal Investment şirketinin (SIAMA) iştiraki olan Jnan Amar şirketi.

The Ritz-Carlton Marakeş, Takerkoust Yolu üzerinde, Marakeş şehir merkezinden 20 km ve doğal yaşamı koruma kapsamında yer alan Lalla Takerkoust gölü ve yöresinden 12 km uzaktaki lüks yerleşim yerinin bir parçası olan Jenan Amar Polo Sahaları civarında kurulacak. Kale biçimindeki çarpıcı mimarisi 60 otel süiti ve iki, üç ve beş yataklı 20 otel villası, barlar ve restoranlarla, lüks bir spa ve çeşitli dinlence tesisleri bünyesinde yer alacak. Jnan Amar Polo Resort’un geliştirilmesiyle birlikte Fas’ın Marakeş bölgesindeki turizmin ivme kazanacağı öngörülüyor.
Dünya standartlarındaki polo sahalarıyla birleşerek bölgede dinamik ve yeni bir yaşam tarzı yaratacak. Tasarım aşamasında olan projenin baş mimarı ve iç tasarımcısı Godwin Austen Johnson. Yollar ve ana polo sahası dahil olmak üzere tesisin çevresinin gelişimi tamamlanmış durumda. Tesisin inşasına 2013’ün dördüncü çeyreğinde başlanacak. Otelin 2016’nın üçüncü çeyreğinde de tamamlanması planlanıyor.

The Ritz-Carlton Hotel Company Başkanı Herve Humler “Jenan Amar Sarl tarafından bu eşsiz tesisi idare etmek üzere seçilmiş olmaktan onur duyuyoruz” dedi. “Tatil yerinin konumu, yüksek Atlas dağlarının çarpıcı manzarası, Marakeş’in bu lüks yerleşim alanında yer alması, şehrin çeşitli kültürü ve zengin mirasıyla birleşmesi çekici ve istek uyandırıcı bir mekan sunacak. Jenan Amar Sarl’ın Ceo’su Ammar Abdelhadi, “Tatil yerini yönetme hususunda The Ritz Carlton Hotel Company ile ortak olmaktan memnuniyet duyuyoruz. The Ritz Carlton’ın uzun ve köklü mirası Fas’ın tarihi mirasıyla tam bir uyum içinde ve markanın prestiji ile tesisin kurulacağı çevrenin ayrıcalıklı doğası birbirini tamamlar,” dedi. The Ritz-Carlton’ın Kuzey Afrika bölgesindeki yatırımlarının devamı için Humler, “The Ritz-Carlton, Marakeş bizim Kuzey Afrika’daki dördüncü tesisimiz olacak. Tesislerimizin her biri otelin veya resortun tarzı ve konumuna bağlı olarak farklı bir içerikler sunuyor. Bu bölgede genişleme gelecekteki büyüme stratejimizin şüphesiz ki önemli bir parçası” dedi.