Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Brandium’un iklimlendirmede çözüm ortağı Form oldu

Emay İnşaat ve Erko Grup işbirliği ile toplamda 500 milyon dolar yatırım ile hayata geçirilen Brandium Yaşam ve Alışveriş Merkezi ve 5 yıldızlı Silence otel projesi, 1.5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlandı. 4 katı ile 120 bin m² alana sahip olan Brandium AVM içerisinde 250 adet mağaza bulunuyor. Projenin otel kısmında ise 1000 kişilik balo salonu, 1600 kişilik ana salon ve 14 adet toplantı salonu bulunuyor.

Proje kapsamında toplam soğutma kapasitesi 9700 kW olan 68 adet su soğutmalı Lennox paket klima, toplam soğutma kapasitesi 25000 kW olan 10 adet Decsa soğutma kulesi ve havuz nem alma cihazı kullanıldı.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ERGONOMİK MİMARİ ÇÖZÜM
Projede klasik hava soğutmalı paket klimalar yerine kondenseri su soğutmalı paket klima kullanılıyor. Bu sayede su soğutmalı sistemin avantajları kullanılarak yüksek verimler sağlanabiliyor. Aynı zamanda su soğutmalı paket klimalar bina içerisine kapalı alanlara da yerleştirilebildiği için bina dışında oluşabilecek görüntü kirliliği de engellenmiş oluyor. Projede kullanılan 68 adet paket klimanın 41 tanesi ısı geri kazanımlı cihazlardan oluşuyor. Bu sayede dışarı atılan ısıtılmış ya da soğutulmuş havadan önemli oranda enerji tasarrufu sağlanıyor. Paket klimaların üfleme ve emiş fanları frekans kontrollü olarak seçildiğinden kısmi yüklerdeki enerji tüketimleri de azaltılabiliyor.
AVM içerisinde bulunacak insan sayısının fazla olması nedeniyle ihtiyaç duyulan taze hava oranı da oldukça yüksek. Ancak paket klimalarda kullanılan hava kalite sensörü sayesinde taze hava oranı, içerideki insan sayısına göre otomatik olarak ayarlanabiliyor. Bu sayede gereksiz taze hava alınmasının önüne geçilmiş olup önemli oranda enerji tasarrufu sağlanıyor.

Brandium’un karma bir proje olması nedeniyle (AVM, otel ve rezidans&home ofis bir arada) özellikle bina dışında bulunan cihazların ses seviyelerinin düşük olması gerekiyor. Proje kapsamında bina dışında kullanılan tek cihaz olan kapalı tip soğutma kulelerinin ses seviyeleri özel olarak dizayn edilerek, ses seviyeleri aksiyal fanlı soğutma kulelerinin yaklaşık 10 dB (A) altında olan Radyal fanlı Decsa marka kapalı tip soğutma kuleleri kullanılıyor.