Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Herkes için tek bir yazılım

Yangın algılama projelerini planlamak zor bir iştir. Çünkü farklı proje aşamalarında proje değer zincirindeki farklı tarafları dahil etmeyi, fakat aynı zamanda ön bütçe ve hesaplama konusunda hızlı yanıtlar sunmayı gerektirir. Bosch, yangın algılama sistemleri için performansı kanıtlanmış planlama yazılımının son sürümünü, işin içine dahil olan mimarlar, planlamacılar, danışmanlar ve sistem entegratörleri gibi tüm taraflar için merkezi bir çözüm olarak güncelledi. 4.1 sürümü şimdi Fire System Designer (FSD)’ın – Bosch’un yangın algılama sistemlerini detaylı bir şekilde düzenleme ve tasarlama aracı – işlevselliğini de içeriyor ve böylece sistem entegratörler için yazılım gerekliliklerini tek bir birleşik platforma indirgiyor.

Kullanımı kolay program, kullanıcının eksiksiz bir şartname yaratmasını ve fiyatları öngörebilmesini sağlıyor. Aynı zamanda, gerçek topolojiye uygun olarak saha elemanlarının farklı looplar üzerinde yerleştirilmesi de dahil olmak üzere, yangın algılama sisteminin kusursuz bir şekilde tasarlanmasını sağlarken; eksiksiz olasılık kontrolü her proje detayının ele alınmasına olanak sağlıyor. Yazılım özellikle, eğitim verilmeden sanal olarak kullanıma olanak sağlayan genel terminoloji ve sezgisel navigasyonu ile dikkat çekiyor. Planlama yazılımı 4.1, verileri proje ortakları arasında veri kaybı olmadan kolaylıkla iletmek için birleşik dokümantasyon olanağı da sağlıyor. Yazılım firmaların kendi logoları ve verileri veya özel ihale dosyaları da dahil olmak üzere, projeye ve ülkeye özgü ürünler ya da firmaya özgü bilgiler gibi özel gereksinimleri kapsamakta yeterince esnek.

İlave olarak projenin hesaplanması, entegre güç tüketimi, sistem entegratörleri için ürün sipariş etme numaralarını (SAP) da içeren malzeme-fatura hesap makinesi ile son derece basitleştirildi.

Bosch Güvenlik Sistemleri Ürün Müdürü Johannes Stauber, “Yangın algılama planlama yazılımının 4.1 sürümü ile, yangından korunma için proje planlamasını bir üst seviyeye taşıyoruz” dedi ve ekledi: “4.1 sürümü, şimdi tüm proje değer zincirine hitap ediyor ve yangın algılama sistemlerini ayrıntılarıyla ve rahat bir şekilde planlamak ve hesaplamak için gerekli olacak tek yazılım.”

Windows tabanlı yazılım, EN54-13 ve VdS 3536 gibi EN yönetmelikleri ile uyumlu ve uluslararası projelerde kullanım için 16 dili destekliyor. Yazılım Bosch Güvenlik Sistemleri’nin resmi internet adresinden ücretsiz olarak indirilebiliyor: