Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kral Abdullah Finans Merkezi & Metro İstasyonu

MİMARLIK OFİSİ:  Zaha Hadid Architects
LOKASYON:  Riyad, Suudi Arabistan
İŞVEREN:  ArRiyad Geliştirme Kurumu

Kral Abdullah Finans Merkezi (KAFM) Metro İstasyonu; Hat 1 yanı sıra Hat 4 (havaalanına giden yolcular) ve Hat 6 terminalleri için yeni Riyad metro ağında önemli bir kavşak olarak görev yapacak. Ayrıca istasyondan yerel monoraya da bir gökyüzü köprüsü vasıtasıyla erişilebilecek. Dört kamu katı üzerinde altı platform ve iki kat yeraltı otoparkıyla, KAFM Metro İstasyonu finans merkezinin şehir ortamına entegre edilerek, taşımacılık merkezinin fonksiyonel ihtiyaçlarına ve bölgenin gelecek vizyonuna yanıt verecek.  Proje; basit bir istasyon tipolojisinin ötesine uzanarak sadece hızlı geçişlerin gerçekleştiği bir bölgeyi değil, aynı zamanda şehir için çarpıcı bir kamusal alanı vurguluyor.

KAFM ana planı ile öngörülen tasarım; yaya yolu, gökyüzü köprü ve metro hatları ağlarının merkezine istasyonu konumlandırıyor. Bina dahilindeki yaya yollarının net bir biçimde tanımlanması, iç sirkülasyonun optimize edilmesi ve tıkanıklığın önlenmesi için bağlantı diyagramları ve mahal üzerindeki trafik eşleştirildi ve yapılandırıldı. Ortaya çıkan konfigürasyon; binanın sirkülasyonu için omurga işlevi gören birbiri ardına yinelenen karşılıklı sinüs dalgaları tarafından tanımlanmış üç boyutlu örgü biçimidir. Bu sinüs dalgaları, istasyonun dış kabuğuna genişletildi ve dış mimari konseptine, istasyonun iç planına tam anlamıyla bağlı.