Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Piquadro Paris Mağazası

Profesyonel ve seyahat deri giyimde öncü firma Piquadro, Paris’teki ilk butiğini şehrin ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Rue Saint Honoré caddesi üzerinde açtı. Ünlü firma Piquadro’nun Paris’teki ilk butiğinin tasarımında minimalist bir tarzda, yalnızca Pure White renginde DuPont™ Corian® techno-surface materyali kullanılarak oluşturuldu.

Tüm alışveriş tutkunlarının uğrak noktası meşhur Colette konsept mağazası vitrinlerinin karşısında yer alan Piquadro Fransa merkez mağazası, aynı zamanda Bologna (İtalya) yakınlarındaki fütürist Piquadro merkezini de tasarlamış mimar Karim Azzabi tarafından tek materyal kullanılarak tasarlandı. Azzabi’nin yaklaşık 60 metrekare olan iç mekanın tasarımı minimalist bir tarzda, yalnızca Pure White renginde DuPont™ Corian® techno-surface materyali kullanılarak oluşturulan mağazası ipekböceği kozasını andıran organik ve homojen bir alan olarak tasarlandı. Mağaza aynı zamanda kendi özgün sunuş şekli ile dünya mağaza tasarımına örnek teşkil edecek şekilde oluşturuldu.
Mağazanın müşterilerini baştan aşağı yalnızca DuPont™ Corian® malzemesinden oluşturulmuş adeta beyaz bir denizkabuğu görüntüsü karşılıyor. Yan yana yerleştirilmiş ve ince ufuk çizgileriyle belirginleştirilmiş DuPont™ Corian® ürünü fonksiyonel şeritler mekanın ana elementlerini oluşturuyor. Mağazanın tabanını, duvarlarını ve teşhir öğeleri olan raf ve çekmecelerini oluşturan bu şeritler; DuPont™ Corian® malzemesinin temel kalıplanabilirlik özelliğinin göstergesi olarak dikkat çekiyor. 

Bu tek renkli ortamın saflığı; incelikli ve kusursuz bir atmosfer oluşturarak Piquadro ürünlerinin modern ve minimalist tarzıyla mükemmel bir uyum sağlıyor. Pazarın çok yönlü ve inovatif ürünlerinden DuPont™ Corian® teknolojik yüzey; yapısal ve üstün çok yönlülük, güvenilirlik, dayanıklılık ve hijyen özellikleri ile karakterize edilmiştir. Fabrika üretimi modern materyal DuPont™ Corian®, iç tasarım çözümlerinin üretimine yüksek teknik ve estetik kalitede birçok olanak sağlamaktadır.

İç dizaynda kullanılan diğer materyal ve teknolojilerle kolayca kombine edilebilir oluşu ve kolay temizlik ve yenilenme özellikleri sayesinde kullanımı yoğun alanlara, örneğin Paris’in en işlek caddelerinden birinde bulunan Piquadro butiğindeki gibi oldukça uygundur.

Yeni Piquadro mağazasında yatay ve dikey olarak konumlandırılan, bazı yerlerde duvar ile bütünleştirilen ve raf, masa ve tavana asılı sarkıtlar şeklinde yerleştirilen çeşitli LED aydınlatma çözümlerinin çarpıcılığı, DuPont™ Corian® iç kaplaması ile birleşerek bu dikdörtgen alana derinlik kazandırıyor ve sergilenen koleksiyonları incelikle aydınlatıyor.

Bu alışveriş deneyimi, ürün özelliklerinin mağazada yer alan videowall isimli ekrana yansıtılabilmesine olanak sağlayan iPhone uygulaması ile daha da zenginleştirilebiliyor. Vodafone ortaklığı ile gerçekleştirilen bu yazılım sayesinde mağaza asistanı ürün barkodunu akıllı telefonuna okutarak ürünün tüm özelliklerini, farklı renk seçeneklerini ve ürün kalite testlerini videowall üzerine yansıtabiliyor.

“Paris-Rue Saint Honoré butiğinin açılışı Piquadro markasının globalleşmesi için önemli bir stratejik adımdı. Fransa’nın başkenti, dünya çapında önemli turistik bir nokta ve alışveriş için önemli Paris caddelerinden birinde yer alan Piquadro vitrinleri, markanın ününün uluslararası çapta yayılması için temel bir adım. Markanın imajını yansıtması açısından mağaza çok önemli.” diyor Piquadro CEO’su Marco Palmieri  ve ekliyor ”çünkü bizler inovatif materiyal ve çözümler üzerinde yoğunlaşarak yeni bir donanım konsepti oluşturmak istedik.”

Piquadro Paris merkez mağazası, Fransa;
Karim Azzabi tasarımı;
Piquadro için Jean-Pierre Delagarde fotoğrafladı.