Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Rohs nedir?

RoHS, Avrupa Birliği tarafından dikte edilen; elektronik cihaz üretiminin çevreye zarar vermemesi için, sağlığa zararlı maddelerin elektrikli ve elektronik ürünlerdeki kullanım miktarlarını kısıtlayan direktifdir. İngilizce Restriction of Hazardous Substances Directive (Belirli Zararlı Maddelerin Kullanımını Kısıtlama) kelimesinin baş harflerinden oluşur.

ROHS DİREKTİFİ, AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER İÇİN GEÇERLİDİR:

  • Ev cihazları
  • Bilgi teknolojisi ve telekomünikasyon teçhizatı
  • Tüketici elektroniği
  • Aydınlatma montajı
  • Elektrikli aletler
  • Oyuncaklar
  • Spor ve boş zaman teçhizatı
  • Otomatik satış makineleri
  • Filaman lambalar

RoHS kuralları birçok kişi tarafından “kurşunsuz üretim” gibi algılansa da aslında sağlığa zararlı maddeler sadece kurşundan ibaret değildir. RoHS kapsamında kullanımı yasaklanan 6 madde ve müsaade edilen maksimum miktarlar şunlardır:

[kutusatir=3943]

ROHS  DİREKTİFİNDE YER ALAN MADDELERİN BAZI  KULLANIM ALANLARI VE ZARARLARI

Kadmiyum
Kullanım Alanları: Elektroliz kaplamalar, plastik malzeme, sensörler, Ni-Cd piller, kıvılcım çıkaran kontaklarda kullanılır. Stabilizör olarak plastik sanayinde kullanılır. Kaplandığı maddeleri paslanmadan ve aşınmadan korur.
Sağlığa Etkileri: Mide ve bağırsak problemleri, uzun süre maruz kalınması sonucunda kadmiyum böbreklerde birikir ve böbrek hastalıklarına sebep olur. Akciğerde hasar ve kemiklerin kırılganlığının artması diğer etkileridir.

Civa
Kullanım Alanları: Piller, anahtarlar, sensörler, röleler, floresan lamblalar
Sağlığa Etkileri: Yürüme sorunları ve spazmlara, titremelere sebep olur. Düşük dozlarda bile zehirlidir. Beyin ve böbreklere zarar verir. Kanserojenler arasında sınıflandırılmaktadır. 

Krom
Kullanım Alanları: Korozyonu engellemek amacıyla kaplamacılıkta, boya maddelerinde, dericilikte kullanılır.
Sağlığa Etkileri: Nefes darlığı ve şiddetli öksürmeye, akciğer ve diğer solunum yolu fonksiyon bozukluklarına sebep olur. Kanserojendir.
Kurşun
Kullanım Alanları: Akü imalatında, kabloları kaplamak için, boyalarda paslanmayı ve aşınmayı önleyici  olarak kullanılır.
Sağlığa Etkileri: Beyin ve merkezi sinir sistemini etkiler. Hafıza kaybı ve konsantrasyon bozukluğu oluşturur. Kansorojendir.

PBB-PBDE
Kullanım Alanları: Alev almayı önleyici malzeme olarak kullanılır
Sağlığa Etkileri: Hormon sistemine etki eder.

[kutusatir=3944]

ROHS STANDARDINA UYMAMANIN CEZASI NEDİR?

Bu konuda her Avrupa Birliği ülkesi kendisine göre kanun ve kurallar koymaktadır. İngiltere Ticaret ve İçişleri Departmanı tarafından önerilen cezalar şu şekildedir:
RoHS uyumlu olmayan ürünle ilgili olarak:
Ürünün pazarda yasaklanması.

RoHS ihlalinden sorumlu olan kişilerle ilgili olarak, 3 ay ile 2 yıl arası hapis ve en az 5,000 Sterlin para cezası yaptırımı mevcuttur.