Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Soyulma önleyici katkı malzemesi

DOP olarak da bilinen soyulma mukavemetini arttıran katkı malzemeleri, bitüm ile agrega arasında daha kuvvetli bağ oluşmasını sağlamaktadır. TeraGrip kullanımı toplam asfalt malzeme maliyetine oranla çok küçük bir ek maliyet ile asfalt yolun ömrünü uzatmaktadır. Böylelikle ürün yaşam eğrisi göz önüne alındığında Türkiye’nin ilk yerli soyulma önleyici katkı malzemesi TeraGrip, yolların ömrünü uzatmada ekonomik çözümler sunmaktadır.

AVANTAJLARI
Yüzeyde başlayan sökülme, kopma, çukur ve çatlak gibi belli başlı bozulmaların nedeni bitümün, agreganın yüzeyinden soyulması, soyulma mukavemetinin ve yapışmanın yeterli olmamasıdır. Asfalt betonundaki agreganın fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikleri ile bitümün kimyasal özellikleri; agrega ve bitüm arasındaki yapışma kuvvetleri etkiler.

Su seven agreganın bitüme yapışabilmesi için bitümün yüzey gerilimi büyüklükçe agregaya yakın veya eşit olmalıdır. TeraGrip, agreganın yüzey gerilimini etkileyerek bitüme yapışmasını arttırır. Bitümün agregadan soyulmasını önler ve asfalt kaplamasının ömrünü uzatır. TeraGrip, kalkerler ile bazalt ve granit gibi silika oranı yüksek çeşitli agregalarla mükemmel sonuçlar vermektedir.

UYGULANMASI
TeraGrip, genellikle bitümlü sıcak karışımlarda (BSK) ve sathi kaplama uygulamalarında kullanılmaktadır. Servis tankında bitüme karıştırılabilen TeraGrip’in karışımı eli ile yapılabildiği gibi sirkülasyon pompaları ile de yapılabilir. Bitüm tankına %0.1 ila %0.4 oranında karıştırılması yeterlidir. Bu orandaki bir karışım, asfaltın ömrünü uzatır.

Sıcak bitüm içinde uzun süre stabilitesini bozulmadan koruyabilen TeraGrip, 18 ila 1000 kg arasında değişen farklı boyutlardaki ambalaj tipleri ile temin edilebilmektedir.

İSTANBUL TEKNİK, ASFALT KİMYASALLARI KONUSUNDA YENİLİKÇİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

Türkiye’de ilk kez yerli bir soyulma önleyici asfalt katkı malzemesinin geliştirilmesine ve pazara sunulmasına öncülük eden İstanbul Teknik İnşaat’ın Genel Müdürü Macit Tanyol konu ile ilgili şunları söyledi: “İstanbul Teknik İnşaat, faaliyette bulunduğu tüm alanlarda olduğu gibi asfalt kimyasalları konusunda da daima yaratıcı ve yenilikçi olmuştur. Sektördeki en büyük eksiklik şimdiye dek bu tip malzemelerin yurt dışından temin ediliyor olmasıydı. İstanbul Teknik olarak uzman kadromuz ile birlikte sektördeki bu eksikliğin ortadan kaldırılması hususunda neler yapabiliriz sorusunun yanıtlarını aradık. AR-GE faaliyetlerimiz nihayet neticelerini verdi ve biz de İstanbul Teknik olarak ilk yerli soyulma önleyici asfalt katkı malzememiz olan TeraGrip’i Türkiye’deki ilgili ihtiyaç sahiplerinin hizmetine sunuyoruz.”

İstanbul Teknik İnşaat; asfalt kimyasalları konusunda ‘daha güvenli, daha ekonomik ve daha sağlam’ bitümlü yol kaplamaları için çevre ve insan sağlığını önemseyerek yenilikçi ürünler geliştirmeye devam etmektedir.