Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yangına dayanımlı yapılar

35 yılı aşkın bir süredir, ısıya maruz kaldığında genleşen (intümesan) malzeme teknolojisine ve pasif yangın dayanımı çözümleri ile kullanımı kolay, güvenilir ve çevre bilinçli ürünleriyle bu endüstriye yön veren Nullifire İngiltere ve İskoçya’da çeşitli projelerde kullanılmakta.

Londra metrosunun en işlek hatlarından biri ile yan yana olan geliştirilmiş yeni kontrol merkezi, Nullifire tarafından formüle edilen ve üretilen sistemler kullanılarak korunmaktadır. Şehir merkezi ile Hammersmith arasındaki hat üzerinde bulunan bu yeni merkezde, son teknoloji sinyalizasyon ve haberleşme sistemleri kullanırken çalışanlar için de yüksek güvenlik ve rahat çalışma ortamı sağlamaktadır. Ana çelik çerçeveyi kaplayan beton güverteleri güçlendirilen binanın zemin katında güç odaları ve ofislerin yanında ana kontrol odası bulunmakta ve bu bölümlerin tasarımında çelik kirişler görülmektedir. Çevre çelik yapılara yaklaşık bir saatlik bir yangın koruma sağlamak için kullanılan Nullifire S708 çelik boya sistemleri su bazlı formülü ile kullanıcılara dost çözüm sunmakta ve dış unsurlara uzun süre maruz kalabilmektedir. Toplamda yaklaşık 2500 metrekare çelik yapı bu şekilde işleme uğradı. Yangına dayanıklı boya S708 ürününe ek olarak Hammersmith Kontrol Merkezinde ayrıca bir saat dayanıma sahip S707 ile S606 ürünleri uygulanmıştır. Binadaki bazı yerlerde de Solvent Bazlı TS 815 ile Su Bazlı TS 816 Yüksek performanslı dekoratif sonkatlar kullanılmıştır.

Lancashire şehrine kurulan yeni tıbbi tesis Fleetwood Temel Bakım Merkezi de dayanıklılığı ispatlanmış Nullifire marka ürün gamı içersinde bulunan, yangına dayanıklı intumesan boya S707 ile kaplı yapısal çelik kullanılarak inşa edilmiştir.

İki katlı yapıda birçok servis bulunmakta ve sunduğu olanaklar ile bu bölgedeki kişilere hizmet vermektedir. Bu bağlamda yüksek öneme sahip bu merkezde 60 dakikaya kadar dayanıklı intümesan boyalar kullanıldı. Çelik montaj ekibinin beş ila altı haftalık bir çalışması sonucunda S707-60 sisteminin uygulaması tamamlandı. Bu projede 60 dakikaya kadar dayanıklı ürünler kullanılmasına rağmen ürün gamı içerisinde bulunan farklı formulasyondaki ürünler ile 30, 60, 90 ve 120 dakikaya kadar dayanım sağlanmaktadır.

Nullifire birçok farklı ülkede olduğu gibi İskoçya’da da performansı kanıtlanmış, uygulaması kolay ve tam anlamıyla güvenilir ürünler kullanılmıştır. Midlothian Dalkeith Tıp Merkezindeki ilk düşünce tabiki yangının bina içersinde başka alanlara özellikle de en kritik nokta olan çatıya yayılmasını engellemek idi. Sonuç olarak duvarlardaki ve kat aralarında bulunan geçiş detaylarında sızdırmazlık malzemeleri kullanılırken çatı detaylarında yangın perdeleri kullanıldı. Yaklaşık olarak 1000 metrekare büyüklüğündeki alana kurulu binadaki çatı alanları çok kısıtlıydı ancak Nullifire teknik ekibi hedeflere ulaşılmada proje içerisinde önemli tavsiyelerde bulundular ve uygulamalarda en ince detayı bile atlamadan tıp merkezinin yangın güvenliğini sağladılar.