Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Ataşehir’de ‘’PERI’’ ile güvenli bir şantiye daha

İstanbul’un yeni cazibe merkezi olan Ataşehir’de yaşam bulacak proje çarşı katları, 62.000m² kapalı alandan oluşmaktadır. Kule olarak yükselecek 44 kat, toplamda 48.000m²  alana sahiptir. Toplamda 110.000m² lik kapalı alana sahip otoyol ve bağlantı yollarına olan yakınlığı ile en gözde Alışveriş ve eğlence merkezi olarak Ataşehir’de hakettiği yere sahip olacaktır.

Bilindiği gibi bu tip yüksek yapılarda imalatın yapılışı sırasında en önemli faktörlerden biri de rüzgardır. Rüzgar binalar arasında hafif olarak eserken bile kule inşaatlarında yükseklik arttıkça daha sert esmeye başlar ve işçinin güvenli çalışma konforunu azaltır ve doğal olarak çalışma verimini düşürür. Fırtınalı havalarda ise çalışılan katlardaki tüm malzeme rüzgar kuvvetinin etkisi ile caddeye ve otoyola saçılabilir; can ve mal kaybına sebebiyet verebilir.
Bunun yanında el aletlerinin ve / veya inşaat malzemelerinin dikkatsizlik veya dikkat dağılması gibi sebeplerle aşağıya düşmesi çok vahim sonuçlar doğurabilir.

PERI’nin RCS-P sistemi tüm bu tehlikeleri bertaraf ederek işçinin güvenli bir ortamda çalışmasına olanak sağlamaktadır. Bunu temin etmek için proje özellikleri de dikkate alınarak aşağıdaki çizimlerde gösterilen tiplerden versiyon 3 tercih edilmiştir. Binanın çalışılan 3 katını kapatan ve 4. katında da 2,00m yüksekliğini tamamen kapatan bu sistem sayesinde hem rüzgar etkisinden korunulur hem de işçinin çalışma performansı aynı zemin katta olduğu kadar yüksek olur çünkü hangi katta çalıştığı artık önemini yitirmiştir. Ayrıca 2 adet malzeme çıkarma platformu verilmiştir. Malzeme çıkartma platformları sayesinde döşeme kalıbı malzemelerinin vinçle üst katlara güvenli bir şekilde taşınabilmeleri sağlanmıştır.
Fırtına durumunda ise herhangi bir malzemenin binadan dışarı savrulmasına imkân yoktur çünkü sistemin statik hesabı çok kuvvetli rüzgar yüklerine göre yapılmakta ve bu yükleri koruma panelleri karşılamaktadır. Örneğin Palladium Tower projesinde alınan rüzgar yükü 163 km/h tir. Bu da 1,30 KN/m² lik yüke eş değerdir.

Tüm paneller vinçten bağımsız bir şekilde hidrolik olarak tırmandırılmaktadır. 100 KN’luk hidrolik pompası sayesinde yaklaşık 170m² lik 2 modül 10 dakika içinde bir üst kata alınabilmektedir.

Hidrolik tırmanma işlemi sırasında RCS tırmanma ekipmanı, tırmanma ayaklığında kayıcı mafsal ile beraber çalışmakta ve bu şekilde kaldırılacak parçaya 5 tonluk kaldırma kuvveti uygulayarak parçanın 50 cm’lik artışlarla tırmanmasını sağlamaktadır.
Panelden bağımsız olarak kullanılan hidrolik pistonlar ve pompalar kat döşemesi üzerinde kolaylıkla hareket ettirilebilmektedir. Pistonların yer değiştirilerek kullanılması sistemde ekonomi sağlamaktadır.

Palladium şantiyesinde kullanılmakta olan RCS-P güvenli rüzgar panelleri 25 adet panel ve 2 adet çıkartma platformundan oluşmaktadır.
Proje genelinde RCS’nin döşemeye bağlantısı Slab Shoe RCS ile yapılmıştır. Ancak projenin belli katlarında kısmi olarak düşük döşemeli bölümleri mevcuttur. Buralar için aşağıdaki çizimlerde de görülebileceği gibi özel çözüm üretilmiştir. Böylece projedeki tüm detaylar gerçekleştirilebilmiştir. Ankrajların yapıda doğru yere bırakılması sistemin düzgün ve sorunsuz tırmanması için son derece önemlidir. Bu nedenle RCS sistem dahilinde bulunan ankraj kolu, oluşabilecek montaj hatalarını tümü ile bertaraf etmektedir.