Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Dün, bugün ve daima: Yeni klasizm dönemi

Dreams’in bünyesinde satışa sunulan ve 1861 tarihli doğuşuyla dünyanın en köklü dekorasyon markalarından biri olan İngiliz Morris&Co, kurulduğu günden bu yana gerçek bir İngiliz klasisti olarak kabul görüyor ve klasizme düşkün mimar ve dekoratörlerin ilk tercihlerinden biri olarak gösteriliyor. Trend otoritelerinin sonbahar sezonunda ‘neo-klasizm’ temasının ve ‘tarihe dönüş’ senaryolarının öne çıkacağını belirtmeleriyle yeniden bütün gözler Morris&Co tasarımlarına çevrildi.

BAMBOO İLE KOLONYALİST KLASİK
1872 yılında tasarlanarak Morris&Co duvar kağıdı ve kumaş koleksiyonları arasına katılan Bamboo, çok yönlü bir tasarımcı, mimar, antikacı, oyun yazarı, tiyatro eleştirmeni ve yapımcı Edward William Godwin’in imzasını taşıyor. Oscar Wilde’ın ‘Ait olduğu yüzyılın en ilham veren insanlarından biri’ olarak nitelediği Godwin’in Anglo-Uzakdoğu birleşimi yapıtlarından biri daha desenlere yansıyarak, unutulmaz bir kumaş klasiği olarak bugüne taşınıyor: Çalışmalarında Japonya ve Uzak Doğu kültüründen daima esinlenen Godwin’in imza attığı Bamboo koleksiyonunun ilk orjinal baskısı bugün Victoria Albert Museum’da sergileniyor. Gerçek bir tarih o!

Bugün Morris&Co. kumaş koleksiyonlarının en önemli üyelerinden biri olarak kabul edilen Bamboo ile bir kez daha Doğu ve Batı arasındaki ilham rüzgarlarının kapısı aralanıyor. Bambu yaprakları ve dallarının stilize edildiği kumaşların bir modelinde ekru, denizci mavisi ve koyu yeşil, diğerinde ise tarçın rengi, camel ve yine koyu yeşil kullanılmış. Bütün zarafetiyle ve geçmişiyle günümüz evlerinin misafiri olan bu koleksiyon, geleneksel motiflerin ve otantik desenlerin dönemler değişse bile kalıcılığını nasıl başarıyla koruduğunu anlatmakta.