Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Gökdere Medresesi Aydınlatma Otomasyonu

Bursa Osmangazi Belediyesi restorasyon esnasında, bina kontrol sistemini tercih etmiş ve sistemde Siemens KNX instabus ürünleri kullanılmıştır. Elektrik tesisat, ASE mühendislik tarafından yapılmış, otomasyon sistemi Alternatif Mühendislik tarafından devreye alınmıştır.

Gökdere Medresesi, Bursa’nın Kayhan Ma- hallesi’nde bulunan ve ilk Osmanlı eserlerinden birisi olan tarihi yapıdır.

II. Bayezid dönemi bilim adamlarından hayırsever bir kişi olan Zeyrekzade Paşa tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. 12 hücre ve büyük bir dershaneden oluşan yapı, 1906’dan sonra bir süre kadınlar hapishanesi olarak kullanılmıştır.

1939’da özel mülkiyete geçen yapı yıllar boyu marangozhane, demirci dükkanı depo gibi tarihi niteliğine uygun olmayan işlevler görerek hoyratça kullanılmıştır.

Bursa Belediyesi 650 metrekarelik arazide kurulu medreseyi 2005 yılında takas yoluyla satın almış, önünde yer alan ve yapıyı kapatan dükkanları kaldırmış, yapının çatı ve kubbesini yenilemiştir. Restorasyonu tamamlanarak Haziran 2007’de açılışı gerçekleşen medrese binası, özellikle Türk Sanat Müziği, Türk Tasavvuf Müziği dinletilerinin ve söyleşilerin gerçekleşeceği bir kültür merkezi olarak kullanılmaktadır.
AYDINLATMA OTOMASYONU
İç mekanda bulunan sütunlar wallwasher, kubbe kısmı (sahne) fiber optik, gizli aydınlatmalar, aplikler genel aydınlatmalar, medresenin durumuna göre ayrı senaryolarla yanmakta, örneğin konser esnasında sütundaki walwasher ve kubbedeki fiber optikler, ziyaret anında gizli aydınlatmalar ve toplantı anında hepsi gibi…

Odalarda dimmer ve dolap başı aydınlatmaları bulunmakta. Eğitim anında dimmer yüzde 100 yanmakta. Örneğin ney eğitimi esnasında yüzde 50 yanmaktadır. Dış aydınlatmalar, zaman saatine, tarihi bacalardaki wallwasherlar aydınlık sensörüne bağlı olarak çalışmaktadır. Aydınlatma da bireysel kontrollerin olduğu gibi, merkezi kontrol de vardır, örneğin “hoş geldin” butonuna basarak yürüyüş yollarında ki wallwasherlar yanmakta, “güle güle” butonuna basıldığında ise tüm ışıklar kapanmaktadır.

Sistemdeki uzaktan kumanda ile 4 farklı noktanın ışıklar kontrol edilmektedir. Örneğin konser esnasında sütundaki walwasher ve kubbedeki fiber optikler yanarken, konser bitiminde ışıkların tamamı yanmaktadır. Güvenlik konusunda hırsızlık ve yangına karşı önlem alınmıştır.

Hırsızlık
Alarm tuş takımından kurulunca, yürüyüş yollarındaki ışıklar belli bir süre yanmakta ve sonra sönmekte… Alarm esnasında tüm ışıklar ‘hırsız için şok aydınlatma’ dediğimiz şekil olan yüzde 100 yanmakta, siren çalmakta ve daha önce belirlenen 5 numara aranmaktadır.

Yangın

Alarm esnasında yürüyüş yollarındaki ışıklar ve cam motorlarının enerjisi hariç her yerin enerjisi kesilmektedir. Alarm anında cam çatıda bulunan 5 motorlu pencere açılmakta (duman tahliyesi), siren çalmakta ve daha önce belirlenen 5 numara aranmaktadır.

Isıtma soğutma
İç mekanda bulunan termostat ile ortam ısısına göre ayarlana derece de kazan on/off yapılmaktadır. Medresede soğutma amacı ile de yine termostat ile ortam ısısına göre ayarlanan derecede cam motorları açılıp kapanmaktadır.

Kameralar
Medrese iç mekan ve dış mekanda bulunan kameralar ile sürekli izlenmekte ve kayıt alınmaktadır.

PROGRAMLANABİLİR AYDINLATMA KONTROL SİSTEMİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Siemens Instabus Sistemi kontrol ve kumanda modülleri iki telli, bir tesisat bus’u üzerinden haberleşerek çalışan tamamen dezentralize bir tesisat sistemidir. Tüm haberleşme sinyalleri ve cihazları besleyen 24V DC gerilim aynı kablolar üzerinden taşınmaktadır. Hem sinyal hem de 24VDC beslemesi aynı kablo ile olduğu için kabloda montaj kolaylığı ve ekonomi sağlanmış olur. Genel Olarak; aydınlatma, jaluzi, ısıtma-soğutma (Individual Room Control), bireysel oda bazında kontrol, güvenlik ve yangın ihbarı (ev uygulamalarını) kapsar.

Avantajları
Lokal, kat ve merkezi kontrol olanaklarıyla son derece detaylı ve etkin bir kontrol olanağı sağlar. Harekete bağlı, gün ışığına bağlı, zaman programına bağlı ışık kontrolleriyle tasarruf sağlar. Bus üzerinden kontrol edilebilen kumanda ve kontrol modülleri sayesinde yüzde 60 daha az kablo kullanımı sağlanmıştır.

AZ KABLO KULLANIMI SAYESİNDE DÜŞÜK YANGIN RİSKİ
Aydınlatma jaluzi ve ısıtma-soğutma gibi birçok fonksiyonun bir tek tesisatla ve tek bir proje altında çözülerek tesisat ve projenin kolaylaştırılması.

Sistemde eksik kalan kontrollerin dağıtılmış yapı olması sebebiyle ileride kolaylıkla ilave edilebilmesi veya sistemin genişletilebilmesi.