Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Hindistan’ın en uzun tünelinde İstanbul Teknik imzası

İstanbul Teknik İnşaat, Hindistan hükümeti tarafından 3 yılı imalat olmak üzere toplam 17 yıllığına ihale edilen Jammu ve Srinagal başkentleri arasındaki Hindistan Ulusal Otoyolu Tüneli’nde entelektüel sermayesi ile danışmanlık yapıyor.

Geçmişten günümüze yalıtım konusunda pek çok projenin altına başarıyla imza atmış olan İstanbul Teknik İnşaat, Hindistan’ın Jammu ve Srinagal arasında yer alan Kaşmir Vadisi’ndeki tünel projesinde ‘tünel yalıtımının’ nasıl yapılması gerektiğine yönelik danışmanlık hizmeti veriyor. Hindistan’ın en uzun tüneli olması özelliğiyle dikkat çeken projede, dünya çapında tünel yalıtımı yapan birçok firma olmasına rağmen İstanbul Teknik’in bilgi ve birikimine danışılması, İstanbul Teknik’in entelektüel sermayesi ile de sektör öncüsü olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Jammu ve Srinagal arasındaki mesafeyi 50 km kısaltacak olan Kaşmir Vadisi’ndeki tünelde, İstanbul Teknik’in danışmanlığında Hindistan’da ilk kez bir tünel projesinde yalıtım uygulaması gerçekleştirilmekte. Yalıtım sırasında kar sularının betona zarar vermesini engellemek, ömrünü uzatmak ve çetin kış koşullarda kazalara mahal vermemek için PVC membran uygulamasıyla tünel yalıtımı gerçekleştiriliyor.

Projenin uygulanması sırasında karşılaşılan zorluklardan bazıları; yalıtımın yapılacağı Kaşmir Vadisi’nin deniz seviyesinden 1200 metre yüksekte olması, tünelin üzerinde 650 metrelik bir dağ yükünün olması, tünelin içinde dağın üzerindeki karlardan dolayı bir iç gölün meydana gelmiş olması ve bunun da tünele basınç yapıyor olmasıydı. Projede karşılaşılan tüm sorunlar İstanbul Teknik’in konusunda uzman mühendislerinin sunduğu çözümler ile aşılarak tünel yalıtımı çalışmalarına devam edilmekte.
9.2 km uzunluğundaki tünel yalıtımının İstanbul Teknik’in danışmanlığı ile yapıldığı Hindistan Ulusal Otoyolu’nun toplam uzunluğu 286 km’dir. Projede bunun dışında uzunluğu toplam 6.2 km tutan 12 başka tünel daha bulunmaktadır. 34 büyük köprü ve 24 viyadükün inşasının gerçekleştirileceği projenin 2016 yılında tamamlanması ve Jammu ve Srinagal arasındaki 10 saatlik sürüş mesafesini, 5 saate düşürecektir.

Konuyla ilgili olarak İstanbul Teknik’in Genel Müdürü Macit Tanyol şunları söyledi: “İstanbul Teknik ailesi olarak faaliyette bulunduğumuz 15 yıllık zaman zarfında sürekli gelişimi ve müşterilerimizin sorunlarına çözüm bulabilmenin amacını güttük. Bugün Hindistan’da inşası süren Kaşmir Vadisi’ndeki projede İstanbul Teknik’in danışmanlığına başvurulma ihtiyacı duyulması bu konuda ne denli başarılı olduğumuzu gösteriyor. Biz İstanbul Teknik olarak, çizdiğimiz vizyon çerçevesinde sürekli olarak bilgi ve birikimimizi arttırmaya ve bu yolla müşterilerimize ihtiyaç duydukları çözümleri sunmaya devam edeceğiz.”