Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kentsel dönüşümde, AVM’ler ve çarşılar tarihi dokuya uyum sağlamalı

Kentsel dönüşümün, insani boyutuyla AVM’leri etkileyeceğini ifade eden Yüksek İç Mimar Altan Bilim, binaların yenilenmesi ile o yöreye ait tarihsel yapı korunarak AVM’lerin şekillenmesi gerektiğini ifade etti. Yenilenmenin kentin ruhunu bozmadan gerçekleşmesi gerektiğini belirten Bilim, “Akıllı yapılar haline gelecek AVM’ler, kentin yaşamsal normlarını barındırarak yenilenmeli” dedi.

Mahalle bakkalarının da AVM’lerde yerini alması konusunun önemli bir faktör olduğunu belirten Bilim “ Kentsel dönüşüme uğrayan yapının çevreye olan uyumu benimsenerek bulunduğu sokaklara ait hissi yakalanmalıdır. Çünkü bu sokakların geçmişi ve tarihi esas alındığında ancak yalınlık, uyum ve kullanışlılık yaratılabilir. Doğaya uyumu esas alınarak alışveriş ve yaşam merkezlerinin yenilenmesi kaçınılmaz bir gereksinimdir ancak onları bulunduğu yerlerden bağımsız olarak ele almak mümkün değildir. Kentsel dönüşüm sayesinde AVM mağazalarında eskisinden daha modern ve yalın alanlar yaratarak temiz bir iyileştirme sağlanmalıdır” dedi.
Kent çarşı mağazalarının da kentsel dönüşümle değişebileceğini ifade eden Bilim “ Mimari trend tarihi dokuya ve çevresel faktörlere uyum olarak gerçekleşiyor. Bu detayı unutmamak gerek. Özellikle çarşı mağazaları bir adım öne geçmek için kentin dokusunu barındıran yenilemelere gitmelidir” dedi.

ALTAN BİLİM MİMARLIK HAKKINDA
2004 yılında İstanbul’da Yüksek İç Mimar Altan Bilim tarafından kurulan Altan Bilim Mimarlık, iç mimari projelerinin tasarım, uygulama, proje ve marka danışmanlığı hizmetlerini sunmaktadır. Perakende mağazacılığında uzmanlaşan kurum Park Bravo, Polo Garage, Nine West, La Senza, Beta gibi markaların birçok mağazasının iç tasarımını gerçekleştirmiştir.

Yüksek İç Mimar Altan Bilim, 1978 yılında Mimar Sinan Üniversitesi adıyla bilinen Devlet Güzel Sanatlar Akademisinden mezun olmuştur. 1980’de A.A. Mimarlık ve Dekorasyon adı altında kurduğu yeni bürosunda perakende sektörüne konsept mağazacılık konusunda hizmet vermeye başlamış, çeşitli markalarla cadde ve alışveriş merkezlerinde uygulamalı projeler üretmiştir.

1981-2004 yılları arasında ortağı olduğu AA Mimarlıktaki çalışmalarını sona erdirip kendi ismini verdiği Altan Bilim Mimarlık ve Dekorasyon şirketinde ele aldığı mekanların mimari projeden uygulamaya kadar her aşamasında iç düzenleme ve mimari disiplinlere uygun çözümler üretmenin yanı sıra kullanıcıların fonksiyonlarını gözeten anlayış içerisinde olmaya ve sektörün öncü markaları ile çalışmalara devam etmektedir.