Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Ofis aydınlatmasında led

Günümüzün en verimli yapay ışık kaynağı olarak hayatımızda yerini alan LED, çevreci olması, sağladığı enerji tasarrufu ve uzun ömür özellikleri ile dikkati çekiyor. Düşük enerji tüketimine kıyasla sağladığı yüksek ışık miktarı ile elektrik faturalarını minimuma indiren LED, uzun ömür getirisinin de eklenmesiyle kazandırdığı toplam tasarruf rakamları ile kullanıcıların yüzünü güldürüyor.

İç ve dış mekanda, otelde, ofiste, müzede ve mağazada kısaca aydınlatmaya ihtiyaç duyduğumuz her alanda kullanılabilen LED, gün geçtikçe hayatımızda daha önemli bir yer ediniyor.

Ülkemizde de son yıllarda geniş kullanım alanı bulan, mekanlarda tasarrufu ve uzun ömrü ile daha fazla tercih edilen bu yeni teknoloji, sahip olduğu kullanım konforu ve görsel konfor avantajları ile ofis aydınlatması için de gün geçtikçe daha çok tercih ediliyor.

OFİS AYDINLATMASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Ofisler, kullanım amaçlarına göre bölümlerin bulunduğu ve bu bölümlerin farklı aydınlatma ihtiyaçlarını doğurduğu alanlardır. Tüm bu alanların ortak özelliği ise görsel konforun maksimum olması gerekliliğidir.

İster müşterileri karşılama alanları ya da danışmalar olsun, ister yemek yeme ve dinlenmeye ayrılmış alanlar ya da çalışma masalarının bulunduğu ofis bölümleri… Tüm bu alanlarda kişiyi ve gözü yormayacak, gün içinde yapılan kişisel hataları minimuma indirecek bir aydınlatma olması tercih edilmelidir.

Ofislerde bu farklı alanların amaçlarının farklılığı ve bu bölümlerde görülen işlevin farklı dikkat seviyeleri gerektirmesi nedeniyle farklı aydınlık düzeyleri projelendirilmelidir. Çalışma masaları üzerinde, koridorlarda, karşılama ve dinlenme alanlarında farklı aydınlık seviyelerinin belirlenmesi ve uygulanması doğru olacaktır.
Bununla birlikte bu alanlarda ihtiyaç duyulan ışık renk sıcaklık değerleri de farklılık gösterebilmektedir. Dinlenme alanlarında 2700K, 3000K gibi sıcak renk tonları kullanılabilecekken, çalışma alanlarında 4000K gibi daha az sıcak ve doğal renk tonlarını seçmek avantajlı olabilmektedir.

OFİS AYDINLATMASINDA LED VE AVANTAJLARI
Geleneksel ışık kaynaklarına kıyasla sahip olduğu yüksek aydınlatma verimliliği (günümüzde bu lm/W değeri kimi LED’ler için 100’ün üzerine çıkmıştır) LED ışıklı aydınlatma aygıtlarını, ofis aydınlatması için verimli ve etkin kılar.

Ofis aydınlatmasında istenen ve tercih edilen görsel konfor gereklilikleri LED ışığının sunduğu avantajlar arasında yer aldığından, LED ışıklı aydınlatma aygıtları ile yapılan ofis aydınlatmaları oldukça doğru ve avantajlı sonuçlar sunar.

LED’i ofis aydınlatmaları için benzersiz kılan avantajlara esnek tasarım olanağı sunuyor oluşunu, yüksek estetiğini ve aydınlattığı ortama verdiği düşük sıcaklık değerini de eklemek gerekir.

Bunların yanı sıra ofisler büyük oranda günışığının bulunduğu alanlar da olabildiği için gün içinde yapay aydınlatmanın kısılıp açılabilmesi, yani dim edilebilmesi önemli bir avantajdır. LED dim edilebiliyor oluşuyla da ofisler için öne çıkan aydınlatma alternatifidir.

EvoLED hakkında
En bilinen özellikleri enerji tasarrufu ve uzun ömrün beraberinde pek çok avantaj sunan LED, günümüzde aydınlatma aygıtı üreten firmaların yatırımlarını yönlendirdiği teknolojilerin başında geliyor. Küçüklü büyüklü tüm firmaların tasarım ve yatırım listesinin ilk sırasında yer alan LED’in ömrü ve verimi gerçekte içerisinde bulunduğu aygıtın tasarımına bağlı. LED’lerin uzun ömürlü ve verimli olabilmesi için kaliteli elektronik ekipmanlarla donatılması ve çok iyi soğutulması gerekiyor.

1963 yılından bu yana aydınlatma ürünleri alanında öncülük eden Lamp 83, 5 yıldan fazla çalışmak ve düşük enerji tüketimleri ile çok ışık vermek üzere LED ışıklı aydınlatma aygıtları tasarlıyor ve tüm bu tasarımlarını onlarca testten geçirerek müşterilerinin beğenisine sunuyor. Her biri 100 lumenin üzerinde ışık akısına sahip LED’lerin kullanıldığı, uzun ömürlü, kaliteli ve yalın tasarımı ile dikkat çeken EvoLED serisi aygıtlar ankastreden spota, aplikten sıva üstüne pek çok farklı form ve kullanım alternatifi sunuyor.