Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Philips ve Enerji Bakanlığı işbirliği ile sokak lambaları led olacak

Tüm dünya ülkeleri tarafından hızla benimsenen enerji verimliliği kavramı, enerji verimli aydınlatma çözümlerine olan ilgiyi her geçen gün artırıyor. Sürdürülebilirliği şirketin ayrılmaz bir parçası olarak kabul eden Philips, dünya çapında enerji verimli aydınlatma çözümlerine geçiş girişimlerine öncülük ederken; aynı zamanda ürünlerinin ekolojik ayak izini de mümkün olduğunca azaltıyor.

2012 yılı itibariyle sürdürülebilir LED aydınlatma yatırımlarının ön ayak olduğu yeşil inovasyona (çevreci ürün geliştirme teknolojilerine) yönelik toplam yatırım, belirlenen hedeflerin çok üstünde gerçekleşerek 569 milyon avroya ulaştı. Philips, geçtiğimiz beş yıl içinde operasyonel CO2 emisyonlarındaki yüzde 25’lik azalmayla karbon azaltma hedefini başarıyla gerçekleştirdi. Yine geçtiğimiz yıl globalde gerçekleştirdiği 11,3 milyar avroluk yeşil ürün satışlarının, toplam satışlardaki oranının yüzde 45’e ulaşması, şirketin 2015 EcoVision sürdürülebilirlik performansı hedeflerine oldukça yaklaştığını gösteriyor. 2012 yılında Philips Türkiye’de yeşil ürün satışlarının, toplam satışlardaki oranı, global Philips ortalamasının da üzerine çıkarak yüzde 52 olarak gerçekleşti.

Philips’in geliştirdiği çevreci ürünler, enerji tasarrufu sağlama, daha az ambalaj kullanımı, daha az tehlikeli madde içerme, kullanılmış maddeleri yeniden işleyip kullanışlı hale getirme ve ömür boyu güvenirlik gibi özelliklerin en az bir veya birkaçında kayda değer etki yaratacak çevreci bir avantaj sunuyor.

Şehirlerdeki aşırı ve niteliksiz büyüme, barınma, trafik, güvenlik, altyapı, sosyal uyum ve çevre sorunları düşünüldüğünde 24 saat uyumayan yaşanabilir mekanlar için aydınlatmanın da önemi her geçen gün artış gösteriyor. Şehirlerin meydanlarında yer alan yapıların aydınlatılması, ekonomik canlanmayı tetikleyip güvenlik ve estetik gibi unsurları iyileştirirken, LED teknolojisi aracılığıyla da enerji verimliliği ve tasarrufunda devlet politikalarını değiştirebilecek kadar güçlü bir tablo sunuyor. Bu nokta, daha çok sokak aydınlatılmasında gözle görülür bir fark yaratıyor. Philips Türkiye, Enerji Bakanlığı tarafından geliştirilen sokak lambalarının LED’e dönüşümü projesine yönelik, Ankara İnönü Bulvarı’nda yer alan Protokol Yolu’nda gerçekleştirdiği pilot uygulama, bu farkı gözler önüne seriyor.
Ankara İnönü Bulvarı’nda bulunan 46 adet, 276W enerji tüketen yüksek basınçlı sodyum buharlı yol aydınlatma armatürleri, 159W enerji tüketen 26 adet GRN185 ve 169W enerji tüketen 20 adet GRN195 tip SpeedStar LED’li Yol Aydınlatma Armatürleri ile değiştirilerek hayata geçirilen pilot proje aracılığıyla Türkiye’de ilk kez yol aydınlatmasında yüzde 40 oranında enerji tasarrufu sağlandı.
Philips, akıllı şehirler ve yol aydınlatması konusunda sürdürdüğü çalışmaların bir ürünü olan CityTouch, kullanıcılara bir şehrin tüm aydınlatma sistemlerini internete bağlı arayüz üzerinden kontrol etme olanağı sağlıyor. Aydınlatma seviyelerini anlık ihtiyaçlara göre ayarlayabilen CityTouch, şehirlerin hem enerji maliyetlerini düşürmelerine hem de doğayı korumalarına katkı sağlıyor. Şehir genelindeki aydınlatma miktarını ayarlamaya, hataları anında tespit etmeye ve iş akışı desteği sağlamaya olanak tanıyan sistem, işletme maliyetlerini ve enerji kullanımını belirgin oranda azaltarak enerji faturalarının düşmesine, daha az karbon emisyonuna ve daha az ışık kirliliğine yol açıyor.

Aydınlatma operatörleri CityTouch ile belirli sokak ve mahallelerin ışığını rahatlıkla kısıp açabilirken; bu alanların atmosferi ve havasını da anında değiştirebiliyor. Kısacası, ışığın çağdaş şehir yaşamına katkıda bulunabilecek her türlü aktiviteyi desteklemesini sağlıyor.
Dünyanın lider marka danışmanlığı kuruluşu Interbrand tarafından hazırlanan “2013 Yılının En İyi Küresel Yeşil Markaları Raporu”nda bu sene 23’üncü sıraya yükselen Philips, sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında birçok konuda yenilikçi ve çevre dostu çözümler üretiyor.
Türkiye’nin ikinci yeşil ofisi olan  “LEED Silver” sertifikalı Philips Türkiye ofisi ile de bu duruşumuzu destekliyor. Global ölçekte Aydınlatma sistemlerinden, su kaynaklarının kullanımına; havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinden, iç hava kalitesine kadar birçok alanda yeşil çevreye uyan uluslararası standartlara sahip olan Philips Türkiye ofisinde kullanılan akıllı aydınlatma sistemleri, hem enerji verimliliği sağlıyor hem de ofis çalışanlarının sağlık ve yaşam kalitesini artırıyor.

İnsan ve çevreyi merkeze alarak gerçekleştirdiği her biri inovatif çalışmaların bir yansıması olan ürünler, bugün sahip olduğu teknolojiler aracılığıyla sektöre kazandırdı. Sektördeki bu konumunu sürdürerek yeni teknolojiler ve beraberinde yeni ürünler geliştirmeyi sürdürecekler.