Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yüksek tavan armatürlerinin avantajları

Yüksek tavan armatürlerinin kullanım alanları ışık ihtiyacı ile orantılı olarak watt seçenekleri ile üretilebiliyor. Verimlilik oranı geliştirilmiş parlak eloksallı reflektörü sayesinde daha yüksek enerjiyi daha tasarruflu olarak sunan armatürler, hareketli bağlantı parçaları ve cıvata bağlantılı arka kapağı sayesinde kolay montaj imkânı veriyor. Uzun ömürlü-dim edilebilir balast ve uzun ömürlü ampul seçenekleri ile kurumlara maliyet avantajlı seçenekler sunan armatürler, 45 metreye kadar olan tavanlarda uygulanabiliyor. Açıldığında sarkıtılabilen ön cam, gövdeye kolay ama mukavemetli kilitleme sistemi ile oturtuluyor. Yüksek basınç (HID) ampullü armatürlere alternatif olarak üretilen yüksek tavan serisi, birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Elektrik kesintilerinde HID ampullerin belirli soğuma ve ısınma sürelerine karşın yüksek tavan armatürleri anında devreye girip yanabiliyor ve rahatlıkla şarj kiti ile birlikte kullanabiliyor. Ürünün sağladığı avantalar ise şöyle sıralanıyor:

ENERJİ TASARRUFU
Tüketilen güce göre alınan ışık (lümen/Watt) balast kayıpları ve özellikle reflektör verimlilikleri yönlerinden yeni nesil flüoresanlı ampuller HID ampullere göre ciddi bir enerji tasarrufu sağlamaktadır. Enerji tasarruflu gerekçeleri;
• Armatür verimliliği (HID yüzde 66-Flüoresan yüzde 89)
• Lümen /Watt (HID 75lm/w- Flüoresan 82lm/w)
• Lümen Kaybı/Ömür (HID yüzde 30 Kayıp-Flüoresan yüzde 10 kayıp) olarak sıralanmaktadır.

ANINDA YANMA VE IŞIK TASARRUFU
HID lambalarının ilk ateşlemede ve enerji kesintilerinde tekrar yanmadan önce dakikalarca bekleme özelliği, özellikle imalathanelerde ciddi bir işletme sorunudur. Flüoresan sistemlerde böyle bir sorun yoktur. Bu özellik flüoresan sistemlerde, hareket detektörleri ile açma kapama yapmak gibi, ışık kontrol sistemlerinin kurulmasına olanak tanır.

KARARLI IŞIK
Lümen kararlılığı yönünden flüoresan lambaların HDI lambalara göre kesin bir üstünlüğü vardır. Özellikle ilk işletme yıllarında flüoresan sistemlerde en fazla yüzde 5 olan ışık kayıpları HI sistemlerde yüzde 20’leri bulur. Devam eden işletme yıllarında flüoresan sistemlerde kayıpları yüzde 10 civarına ulaşırken, HID sistemlerde kayıpları yüzde 30’u geçer.

SORUNSUZ İŞLETME
HID ampullü armatürler tek lambalı ve yüksek güçlü ışık kaynaklarıdır. Bu özelliği nedeniyle işletmede m²’ye düşen armatür sayısı çok azdır. Bundan dolayı her lamba/balast arızası ciddi sorunlar yaratır ve anında müdahale gerektirir. Flüoresan sistemlerde ise armatürlerde birden fazla balast kullanılır. Dolayısıyla bir armatürün tamamen devreden çıkması olasılığı çok düşüktür. Bu özellik işletmelerin bakım ve onarım maliyetlerini periyodik olarak yapmasına olanak verir.

YÜKSEK RENKSEL GERİVERİM
Kritik renk değerlerinin önemli olduğu işletmelerde flüoresan sistemler, HID sistemlerine göre daha uygun ve yüksek çözümler üretebilmektedir.

ÇEVRE DOSTU
Cıva buharlı, zehirli bir gazdır. Eşdeğer hizmet yılı içerisinde kullanılan flüoresanlar lambalarda, metal halide lambalara göre çok daha az cıva buharı bulundurur. Metal halide ampuller ömürleri sonunda yüksek basınç nedeniyle patlamayla sonlanırlar. Cıva buharı ortalama yayılarak tehlike arz eder. Fakat flüoresan lamlarda sış bir etkiye kalmaksızın herhangi bir patlama oluşmaz. Bununla beraber üretim yapısı gereği metal halide lambalar 72 kat daha fazla kurşun içermektedir.