Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Akıllı takip teknolojisiyle yüksek güvenlik

Bosch Güvenlik Sistemleri, güvenlik gözetiminde önemli bir kazanç olan akıllı özelliklere sahip AUTODOME 7000 pan-tilt-zoom (PTZ) kameralarını piyasaya sürdü. AUTODOME 7000, kullanıcılara diğer hareketli kameralardan farklı olarak, güvenlik risklerinin atlanmamasını sağlayan güçlü, otomatik bir izleme sistemi sunuyor.

ENTEGRE ZEKA
Bosch’un gömülü Akıllı Video Analizi (IVA) yazılımı video sinyallerini otomatik olarak işleyip operatörleri güvenlik riskleri hakkında uyarmaktadır.  Tek bir AUTODOME PTZ kamera dolanma, sınırı aşma ve diğer kriterler için 10’a varan farklı alanı analiz edebilir.  Her kullanıcının kendi güvenlik kaygılarına yönelik olarak kişiselleştirilebilen IVA, tehdidi önceden algılama ve gelişmiş genel güvenlik fırsatları sunmaktadır.
Bosch’un benzersiz Akıllı Takip teknolojisi ise, alanları hareket için izlemek ve nesneleri otomatik olarak takip etmek üzere gelişmiş akış algılama algoritmaları kullanmaktadır.  Kullanıcılar, belirli bir yönde giden araçlar gibi hareketli nesneleri izlemeyi anında aktif hale getirecek koşulları ortaya çıkarmak için Bosch’un IVA’sını kullanabilirler. Kullanıcı bir alan içinde belirli bir yönde hareket eden araç gibi takibi anında etkinleştirecek koşulları tanımlayabilir.  Kamera, işte bu tarz nesneler görüş alanı içinde hareket ederken, nesnelerin en yararlı, son derece detaylı görüntülerini yakalamak üzere yakınlaştırma ayarlarını dinamik olarak tekrar akort eder.

AUTODOME 7000 ailesi ise, bir gizlilik maskesinin arkasına geçtikten veya sabit bir nesne tarafından geçici olarak gizlendikten sonra dahi hedefi takip etmeye devam ettiği için – sallanan ağaçlar ya da diğer arka plan gürültüsü olduğunda bile –  akıllı takip algoritmaları için yeni bir karşılaştırmalı değerlendirme standardı getiriyor.

AUTODOME, aktivitelerin her zaman yakalanmasını sağlayarak, hedef yeniden göründüğünde veya hareket aynı yörünge üzerinde tespit edildiğinde takibe devam ediyor.

YÜKSEK PERFORMANS
AUTODOME 7000 geliştirilmiş keskinlik, daha doğru renk üretimi ve daha detaylı düşük ışıklı görüntüler ile görüntülemeyi bir üst seviyeye taşıyor.  Standart çözünürlüklü IP kamera 28x veya 36x yaklaştırma sunarken, HD kamera 1080p çözünürlük, saniyede 30 görüntü (IPS) ve 20x yaklaştırma olanağı sunuyor.  HD kamera aynı zamanda trafikte ve şehir kameralarında, oyun merkezleri, bilet gişeleri, benzin istasyonları ve benzeri uygulamalarda hızlı hareket eden nesnelerin en küçük ayrıntılarını yakalamak için yüksek hızlı 720p çözünürlüğü 60 IPS’de destekliyor.

Bosch’un son yazılım sürümü CPP4’ü kullanarak tasarlanan kamera, dörde kadar bağımsız yapılandırılabilir akış kullanarak, canlı izlemeyi ve kayıt yapmayı gerçekleştirmek için dörtlü akışı destekliyor. Kullanıcılar HD çözünürlükte kayıt yapıp izleyebilirken, kamera aynı zamanda bant genişliği dostu uzaktan izleme için düşük çözünürlükler de sunabiliyor.  Yeni donanım yazılımı, Bosch sistemlerini kurmayı ve korumayı kolaylaştırarak, pek çok Bosch IP kamera modeli için ortak bir yazılım platformu da sağlıyor.

Kameralar ayrıca güvenilir performans için merkezi depolama ile birlikte kenar kaydını da destekliyor.  SDXC üzerinden iki terabayt depolama veya SDHC’li 32 gigabayt ile kartlar kısa süreli ya da yerel alarm kaydı için de kullanılabilir.

KOLAYLIK İÇİN TASARLANDI
AUTODOME 7000’i kullanmak ve kurmak oldukça kolay.  Kamera en yaygın uygulamalarda optimal görüntü kalitesini yakalamak için tek bir tuşa dokunarak seçilebilen önceden yapılandırılmış beş ayara ve kritik izleme alanlarını görüntülemek için 256 standart konuma sahip. Önceden sonlandırılmış, renk kodlu kablo ve kamera ile çerçeve arasındaki hızlı bağlantı sistemi AUTODOME’u diğer PTZ domlarından daha hızlı ve kolay kurulabilir kılıyor. Fiber optik bir kit, güç kaynağı kutusu içine doğrudan monte edilmiş özgün bir ortam dönüştürücü modülünü içeriyor.

VIDEO YÖNETİM SİSTEMİ DESTEĞİ VE ENTEGRASYONU
Bosch IP standart ve yüksek çözünürlüklü kameraları, kodlayıcıları ve analizi, Bosch’tan ve diğer video yönetim sistemi tedarikçilerinden geniş bir güvenlik yazılım ve kayıt çözümleri dizisi ile kusursuz şekilde çalışmaktadır.  Bu, ONVIF uyumu ve Bosch ürünlerini üçüncü parti sistemler ile kolaylıkla entegre etmek üzere geliştiricilerin yazılım geliştirme araçlarına anında erişmelerini sağlayan Integration Partner Program tarafından desteklenmektedir.