Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Best Fuarı’nın başarısı katlanarak devam ediyor

Avrasya bölgesinin en başarılı fuarlarını organize eden Bileşim Yayıncılık, Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri; BEST Bina Elektrik, Elektronik, Mekanik ve Kontrol Sistemleri Fuarı ve Zirvesi ile sektördeki başarısını bir kez daha kanıtladı.

Teknolojik binalar ve akıllı şehirler alanındaki tüm sektörleri aynı çatı altında buluşturarak Türkiye’de bir ilke imza atan BEST Fuarı, ilk yılında yakaladığı başarıyı ikinci yılında da katlayarak sürdürdü. 26-29 Eylül tarihleri arasında CNR Expo 1. Hall’de düzenlenen BEST13 Fuarı’nı başarısının en önemli göstergesi ise sektör liderlerinden oluşan katılımcıları ve profesyonel ziyaretçileri oldu. Geçen yıldan farklı olarak “akıllı şehirler” konseptinin de dahil edildiği Fuara, 66 firma standı ile katılırken 4 gün boyunca 8 binin üzerinde ziyaretçi geldi. Fuar; bina otomasyonu, yangın güvenliği, güvenlik teknolojileri, aydınlatma teknolojileri, iklimlendirme teknolojileri, veri iletişimi, ses-ışık-görüntü sistemleri, elektroteknik ve akıllı şehirler ile ilgili tüm sektörleri bir araya getirdi.

BEST13’ün ziyaretçi profilini yerli ve yabancı profesyoneller, karar vericiler, üreticiler, akademisyenler, danışmanlar, mühendisler, mimarlar, taahhüt ve yatırım firmaları oluşturdu. Fuar aynı zamanda belediyeler, üniversiteler, ticaret ve sanayi odalarından nitelikli sektörel ziyaretçileri de ağırladı. Bileşim Yayıncılık bünyesinde faaliyet gösteren BEST ve İnşaat Dünyası Dergilerinin, teknolojik binalar ve yatırımları konusunda yıllardır sahip olduğu deneyim ile hayata geçirilen fuar, tüm katılımcı firmaların ve ziyaretçilerin hedef kitleleriyle buluşturan önemli bir teknoloji zirvesi oldu.

Bina elektronik sistem teknolojileri alanındaki son gelişmelerin uzman akademisyen, sektör duayenleri ve şirketler tarafından panel ve zirvelerle ele alındığı fuar, sergi fonksiyonunun yanı sıra bilgi platformu özelliği de taşıyordu. Fuarla eşzamanlı düzenlenen etkinliklerde bu yıl, “Geleceğin Şehirleri Zirvesi”, “Enerji Verimliliği ve Yönetimi Zirvesi”, “Otel Teknolojileri Zirvesi” başlıkları altında birçok panel, seminer ve sunum gerçekleştirildi.
“BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATACAĞIZ”
Fuar 26 Eylül’de Bileşim Yayıncılık ve Fuarcılık Tanıtım Hizmetleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Üstün’ün konuşmasıyla açıldı. Bileşim’in fuarcılık alanındaki 25 yıllık deneyiminin büyük, güçlü ve etkili fuarlar yaratmaya yönelik olduğunu söyleyen Üstün, Şirketin endüstri alanında yarattığı WIN Fuarları’nın bugün Türkiye’nin ve bölge ülkelerinin en büyük, en etkili ve vazgeçilmez fuarı haline geldiğini belirtti. Bina ve şehircilik alanında henüz yolun başında olunan BEST Fuarı ve Zirvesi’nin de, yakın gelecekte büyük başarılara imza atacağına inandıklarını kaydeden Üstün, ikincisi hayata geçirilen Fuarın daha şimdiden bir önceki yıla göre metrekare bazında yüzde 100’den daha fazla bir büyüme kat ederek 9 bin metrekarelik bir alana yükseldiğinin altını çizdi.

Dünyamızın sınırlı kaynakları, nüfus artışı ve artan şehirleşme oranları göz önüne alındığında enerji verimliliğinin bugün her zamankinden daha önemli hale geldiğini kaydeden Üstün, BEST13 Fuarı’nın enerji verimliliği sağlayan sistemlerden, insanların güvenlik ve konfor ihtiyaçlarına uzanan bir dizi faydayı sergilemek amacıyla düzenlendiğini söyledi. Üstün, Fuarda bu amaçla düzenlenen etkinlik ve zirvelerde sektör uzmanları ve profesyonellerin konu hakkındaki son gelişmeleri aktaracağına dikkat çekti.

Üstün, Fuara maddi ve manevi destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini sunarak konuşmasını sonlandırdı.

“İNŞAAT SEKTÖRÜ BEST FUARI İLE NİTELİK KAZANACAK”
TÜYAK (Türkiye Yangından Korunma Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Turanlı, bu yıl ikincisi düzenlenen BEST Fuarı’nın elektromekanik kontrol sistemlerini, akıllı enerji kullanma metotlarını, kaynak israfını önlemeye dönük entegrasyonun tartışılacağı içeriği ile sektör ve Türkiye için önemini ifade etti. BEST13’ün ülkemizde hızla büyüyen inşaat sektörüne nitelik kazandıracağını vurgulayan Turanlı, “Fuarın, kamuoyunu aydınlatacağı hususunda da inancımız tamdır. İşte bu sebeple TÜYAK olarak sektöre ve kamuoyuna yapacağı katkılardan dolayı Fuarın ikincisine de desteğimiz devam etmektedir. Bundan sonraki süreçte de desteğimiz devam edecektir” dedi. Kaynakları efektif kullanabilmenin evrensel mühendislik değerleri ile bilginin geliştirilmesi ve bunun sahaya yansıtılması şeklinde gerçekleşebileceğine değinen Turanlı, Türkiye’nin kendisinden daha soğuk olan bazı ülkelerle kıyaslandığında daha fazla enerji harcayarak ısındığına işaret etti. Turanlı, bu alanda bilgilenmenin önemine vurgu yaptı ve BEST Fuarı’nın bu alanda sunacağı katkılara dikkat çekti. Turanlı, Bileşim’in WIN Fuarlarında yakaladığı enerjiyi BEST Fuarı’nda da gerçekleştireceğine, Fuarın gelişerek büyüyeceğine ve sektöre sağladığı katkıları artıracağına emin olduklarını söyledi.

AKILLI BELEDİYELER YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
BEST13, 4 gün boyunca çeşitli panel ve zirvelere ev sahipliği yaptı. Fuarla eş zamanlı olarak düzenlenen, konut ve binalara akıllılık niteliği kazandıran tüm teknolojik sistemler “Geleceğin Şehirleri Zirvesi”, ”Enerji Verimliliği ve Yönetimi Zirvesi” ve “Otel Teknolojileri Zirvesi”lerinde sektör duayenleri, akademisyenler ve alanında uzman şirketler tarafından ele alındı.

Fuarın ilk günü “Geleceğin Şehirleri Zirvesi” kapsamında gerçekleştirilen “Akıllı Belediye Uygulamaları” paneli yoğun ilgi gördü. Özellikle yerel seçimler öncesinde önem kazanan ve belediyelere fark katan akıllı belediye binalarına dair teknolojiler ve yeni uygulamaların anlatıldığı panelin moderatörlüğünü İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof Dr. Filiz Karaosmanoğlu gerçekleştirdi. Panelde akıllı belediye uygulamalarına hız veren Sancaktepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Tarık Yusuf Uçar ve Pendik Belediyesi Bilgi İşlem Koordinatörü Necip Aslan yer aldı.

“Geleceğin Şehirleri Zirvesi” kapsamında, Altensis’in Kurucusu ve Yeşil Bina Uzmanı Emre Ilıcalı, “Kentsel Dönüşümde Sürdürülebilirlik” konusunu ele alırken, “Bina Otomasyon Sistemleri ve Avantajları” panelinde Siemens Satış ve Pazarlama Uzmanı Alihan Arol ve Johnson Controls Satış Mühendisi Barış Gökçek konu hakkındaki son gelişme ve teknolojileri katılımcılarla paylaştı.

ÇEDBİK (Çevreci ve Yeşil Binalar Derneği) tarafından gerçekleştirilen “Çevreci Binalar ve Sertifikasyonları Paneli” de Fuarın öne çıkan etkinliklerinden biri oldu. ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı ve Turkeco İnşaat ve Enerji Firması Kurucu Yöneticisi Duygu Erten’in moderatörlüğünde düzenlenen panele konuşmacı olarak, BASF Türk Pazar Geliştirme Yöneticisi ve ÇEDBİK Yönetim Kurulu Üyesi Koray Uygur, Avı Architects Kurucu Yöneticisi ve ÇEDBİK Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Avcı, Alarko Carrier Pazarlama ve Destek Genel Müdür Yardımcısı Hırant Kalataş yer aldı.

MİMARLAR GELECEK SENARYOLARINI ANLATTI
“Enerji Verimliliği ve Yönetimi Zirvesi” kapsamında düzenlenen “Enerji Verimliliğinde Aydınlatma Paneli” profesyonel ziyaretçi ve katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı panelde, alanında lider firmalardan uzman isimler tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Yeni teknolojiler kullanma yoluyla üretimi, kaliteyi ve performansı düşürmeden enerji tasarrufu sağlanmasına değinen uzman konuşmacılar dinleyicilerin takdirini kazandı.

Fuarın üçüncü günü “Otel Teknolojileri Zirvesi” Türkiye Turizm Yatırımcıları derneğinin katkılarıyla düzenlendi. Panelistler Mimar Dr. Sinan Genim, Four Seasons Otelleri CEO’su Atilla Öztürk ve Doç. Dr. Ali Çiçek’in sunumları dinleyenlerden büyük alkış aldı. “Akıllı Şebekeler ve Enerji Verimliliği Paneli” ile Türkiye’de önemli projelere imza atmış mimarların katıldığı “Mimarların Gelecek Senaryoları” yoğun ilgi gören paneller arasındaydı. “Mimarların Gelecek Senaryoları” panelinde Türkiye’nin usta mimarları, MEDİ Mimarlık’tan Hasan Sökmen, ACE Mimarlık’tan Orçun Ersan, ZOOM Mimarlık’tan Levent Çırpıcı, Mahmut Nüvit Doksatlı Mimarlık’tan Mahmut Nüvit Doksatlı, geleceğin şehirlerine ve binalarına ilişkin değerlendirmelerini katılımcılarla paylaştı.

SERTİFİKALI LEED EĞİTİMİ VERİLDİ
BEST13 Fuarı kapsamında düzenlenen, başvuruların etkinliğin çok öncesinde bittiği etkinliklerden biri de Sertifikalı LEED Eğitim Programı oldu. Ekoyapı Dergisi’nin düzenlediği Yeşil Rapido “LEED GREEN ASSOCIATE” Eğitiminin ardından katılımcılar sertifikalandırıldı. Etkinlik, Erke Tasarım’dan Cemil Yaman’ın eğitmenliğinde gerçekleştirildi.

BEST13’E TÜM SEKTÖR DESTEK VERDİ
Bina elektronik sistem teknolojileri alanında birbirini tamamlayan tüm segmentleri aynı çatı altında buluşturan Fuara, bakanlıklardan odalara kadar ilgili tüm sektör kuruluşları destek verdi. Başta; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü olmak üzere BEST13 Fuarı’na destek veren kuruluşlar arasında; İstanbul Sanayi Odası (İSO), İzmir Ticaret Odası (İZTO), Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi, Türkiye Elektrik Sanayicileri Birliği (TESAB), Ölçüm Sanayicileri ve İş Adamları Birliği (ÖLÇÜBİR), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği (ETMD), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği, (TYD), Bilişim Altyapı Sistemcileri Destekleme Derneği (BASİD), Türkiye Elektrik, Elektronik ve Benzerleri Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TETESFED), Türkiye Yangından Korunma Derneği (TÜYAK), Yıldırımdan Korunma ve Topraklama Derneği (YILKODER), Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK), Aliağa Organize Sanayi Bölgesi İzmir (ALOSBİ) ve İran ve Ortadoğu Ticareti Geliştirme Derneği yer aldı.