Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Bir kış aşkı

Dreams’in bünyesinde satışa sunulan Fromental markası 2014’ün en önemli trendlerinden birine imza atar nitelikte. Moda dünyasının ‘kış romantizmi’ olarak vurguladığı bu akımda natüralizm ve pürizm bir arada işleniyor. Doğa betimlemelerini kıyafetlere taşıyan moda dünyası, sade ve yalın çerçeveler içinde ağaç dalları, kuşlar ve bitkiler içinde sakin bir doğa illüzyonu, naif bir kış romantizmi yaşatıyor. Fromental ise işte bu trendin dekorasyondaki temsilcisi.

XVIII. yüzyıl Chinosaire sanatını yaşatan ve günümüzdeki en önemli örneklerini üreten Fromental’in Londra’da ve Çin’deki tasarım stüdyolarında, dünyanın belki de en narin, en seçkin ve birer tablo görüntüsüne sahip duvar kağıtları ve kumaşları üretiliyor. 20 yıllık iç mekan tasarımı ve moda deneyimine sahip Tim Butcher ve Lizzie Deshayes yönetimindeki marka, el işçiliği ile üretilen duvar kağıdı ve kumaşta uluslararası bir trendsetter olarak kabul ediliyor. Çağdaş İngiliz moda bakışını geleneksel Uzakdoğu lirizmi ile birleştiren, gelenek ile geleceği buluşturan Fromental yenilikçilikten de şıklıktan da uzaklaşmıyor. Lüks dokuların tercih edildiği, parlak yüzeylerin öne çıktığı, prestijli ürünleriyle tanınan Fromental tasarımlarında modernizmi süslüyor, mimari sadeliği Rönesans’tan aldığı kodlarla yoğuruyor. Dekoratif, yaldızlı yüzeyler ve ince işçiliğin sergilendiği el boyama motifler ile koleksiyonlar göz dolduruyor.

Fromental’in 2013-2014 koleksiyonlarında pastel tonlarda doğayı betimleyen duvar kağıtları ve kumaşlar var. Duvar kağıtlarında renk olarak pembe, nane yeşili, somon, krem ve bejin; motiflerde ağaç, bambu dalları, kuşlar, kelebekler, güller ve kiraz çiçeklerinin tercih edildiğini, doku olarak ise gri ve safran yoğunluğundaki ipek tekstillerin özellikle romantik motiflerde birleştirildiğini görüyoruz.