Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

JCB: 40 yıl daha Türkiye’deyiz

Dünyanın önde gelen iş makinaları üreticisi JCB’nin Türkiye’deki iş ortağı SİF İş Makinaları’nın Ankara İvedik Organize Sanayi’de inşa ettiği Bölge Müdürlüğü binası, 23 Eylül 2013 tarihinde düzenlenen resmi törenle açıldı. Törende, JCB Başkanı Sir Anthony Bamford, JCB CEO Vekili Graeme Mcdonald, STFA Yatırım Holding ve Işıklar Holding üst düzey yöneticileri ile SİF İş Makinaları Genel Müdürü Cüneyt Divriş hazır bulundular. Mimari tasarımı Akün Mimarlık’a ait olan SİF İş Makinaları Ankara Bölge Müdürlüğü binası, JCB’nin dünyadaki ilk LEED® Gold sertifikalı distribütör tesisi olmakla birlikte aynı zamanda Türkiye’de sektördeki ilk yeşil bina olma özelliğine sahip.

JCB: TÜRKİYE PAZARINDA BÜYÜYECEĞİMİZ YENİ BİR DÖNEM

JCB Başkanı Sir Anthony Bamford törende yaptığı konuşmada “SİF İş Makinaları’nın inşa ettiği JCB’nin dünyadaki ilk LEED® Gold sertifikalı distribütör tesisi, Türkiye’deki faaliyetlerimiz için yeni bir dönemi işaret etmektedir. Türkiye gibi önemli bir pazarda büyüyeceğimiz yeni bir döneme girmiş bulunmaktayız. Türkiye iş makinaları pazarı bugün itibariyle yıllık 10 bin 500 adetlik satış rakamına sahip.  Pazar bu yıl yüzde 12 büyürken, SİF JCB satışları yüzde 38 oranında artış göstermiştir. Bu demek oluyor ki, pazarda iyi performans sergiliyor ve payımızı artırıyoruz. Türkiye’nin konumu nedeniyle buradaki geleceğimize yönelik beklentilerimiz yoğun. Türkiye bize çok önemli fırsatlar sunuyor. Her gün yeni bir fırsat penceresi açılıyor. Türkiye’yi çok önemsiyoruz. 40 yılı aşkın süredir iş ortağımız SİF İş Makinaları ile Türkiye pazarında yer alıyoruz. SİF İş Makinaları’nın verdiği güvenle 40 yıl daha Türkiye’deyiz” dedi.

SİF İş Makinaları Genel Müdürü Cüneyt Divriş, yaptığı açılış konuşmasında, “Dünyanın neresinde olursa olsun, JCB‘nin iş ortakları şirketin sürdürülebilirlik prensiplerinin ve stratejilerinin doğru uygulanmasından sorumludur. Dünya çapında sürdürülebilir çevre ve iklim değişikliği konusunda sayısız Ar-Ge çalışmalarının altına imza atan JCB’nin önemli bir iş ortağı olan SİF İş Makinaları, JCB’nin çevre duyarlılığına yönelik bu küresel anlayış doğrultusunda çevre dostu özelliklere sahip Ankara Bölge Müdürlüğü binasının Türkiye‘de iş makinaları sektörüne kazandırılmasına öncülük etmiştir. Bu sertifikayı alabilmek için 6 ana başlıkta toplanan 40’ın üzerinde ön koşulu yerine getirmek ve en az 60 puan almak gerekmektedir. SİF İş Makinaları, 74 gibi yüksek bir puanla bu önemli sertifikayı almaya hak kazanmıştır. Ankara Bölge Müdürlüğü binamızda uygulamaya geçirilen çevre standartları JCB‘nin gelecekte inşa edeceği tüm binalar ve sürdürülebilir bina konseptleri için de örnek olacaktır” dedi.

YÜZDE 40 ENERJİ VE YÜZDE 25 SU TASARRUFU SAĞLANACAK
Divriş, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Yaklaşık 14 ay gibi kısa sürede 3.775 metrekare alan üzerine inşa ettiğimiz SİF İş Makinaları Ankara Bölge Müdürlüğü binamız, doğal enerji kaynaklarını verimli şekilde kullanarak çalışanlarımıza sağlıklı bir ortam yaratan ve enerji maliyetlerinde tasarruf sağlayan tüm özellikleri sunmaktadır. Bina, emsallerine göre yüzde 40 daha az enerji tüketecek, yüzde 50 daha iyi iç hava kalitesine sahip olacak ve yüzde 25 civarında ise daha az su tüketecektir”

İŞ MAKİNESİ PAZARININ YÜZDE 28’İNE HİZMET EDECEK
“40 kişiye istihdam sağlayacak olan Ankara Bölge Müdürlüğümüz, satış olarak 23 şehre, servis olarak da Ankara, Çankırı ve Kırıkkale’ye odaklanacaktır” diyen Divriş, “Geçtiğimiz günlerde Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) tarafından düzenlenen, Türkiye’den ve dünyadan bine yakın kişin katıldığı ‘2023’e 10 kala Uluslararası İş Makinaları’ kongresinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı vizyonu çerçevesinde gerçekleştirecek dev projeler masaya yatırıldı. Kongrede iş makinaları için 2023 yılına kadar 200.000 adedin üzerinde makina satılması, 30.000 adetlik bir pazara ulaşarak dünyada ilk 8, Avrupa’da ilk 3 pazar içinde olma ve 7 yaş sınırındaki makina parkının 65,000 adetten 165,000 âdete ulaşması hedefi konuldu. Biz SİF JCB olarak önümüzdeki 10 yıl içinde satılacak 200,000 adet makinadan 36.000 adedine talibiz. Dolayısıyla Türkiye makina pazarının yüzde 28’ine hitap eden Ankara Bölgesinde SİF Ankara ekibi ile önümüzdeki 10 yıl içinde en az 10.000 adet iş makinanın satışını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu rakamlarla birlikte Türkiye’de ve yurtdışında faaliyet gösteren birçok büyük müteahhit firmanın merkezinin Ankara olması böylesine iddialı bir yatırımı başkentte gerçekleştirmemizin başlıca nedenlerini oluşturuyor. Ankara’da inşa ettiğimiz bu tesisle bölgedeki tüm müşterilerimize daha iyi hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Türkiye’de iş makinaları sektörüne yönelik hizmetlerimizin, bundan böyle Avrupa’nın en modern tesislerinden birisi olan SİF İş Makinaları Ankara Bölge Müdürlüğü binasında devam edecek olmasından gurur duyuyoruz” şeklinde sözlerini sürdürdü.

28 MİLYAR TON KARBON SALINIMI İÇERİSİNDE İŞ MAKİNELERİNİN PAYI KÜÇÜMSENEMEZ
Küresel ısınmayla birlikte büyük ölçüde artış gösteren çevre sorunlarının hayatımızı olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken Divriş, JCB’nin sektörde çevreci ürünleriyle hem ekonomik hem de ekolojik çözümler sunduğunu belirtti. Gelecek nesillere enerji kaynakları tükenmemiş, sağlık içinde nefes alınabilir bir çevre bırakabilmek için gerek yakıt tasarrufunun, gerekse üretim tesislerinin çevre dostu olmasının gerekli olduğunu vurgulayan Divriş, dünyaya her yıl 28 milyar ton karbondioksit salınımı yapıldığını bunun da küçümsenmeyecek bir kısmının iş makinaları tarafından gerçekleştiğine dikkat çekti. Divriş, JCB’nin son teknolojinin tüm imkânlarını kullanarak çevreci ürünler geliştirdiğini, uzun yıllardır çevre konusunda iş makineleri alanında dünyaya değer kattığını sözlerine ekledi. JCB’nin ve küresel çapta iş ortaklarının iş makineleri sektörünün çevreye saygılı bir biçimde gelişimi için gerçekleştirdiği uygulamaları ve çevre dostu yeni ürünleriyle doğanın korunmasına katkı sağladığını ifade eden Divriş, şirketin küresel çaptaki bu katkılarının, İngiltere’de bulunan Carbon Trust Standard tarafından ‘Carbon Trust’ çevre sertifikası ile ödüllendirildiğini de hatırlattı.