Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kale grubu’nun 19’uncu karo fabrikasının temeli atıldı

56 yıllık köklü geçmişi ile bünyesinde pek çok önemli markayı ve bunları üreten fabrikaları barındıran Kale Grubu’nun 19’uncu karo fabrikasının temeli, 1957 yılında kurulan ilk seramik fabrikasının yanında atıldı.

Kale Grubu Kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur ile Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay tarafından temeli atılan yeni fabrika ile Kale Grubu’nun Çan’daki fabrikaları, “tek alanda üretim yapan dünyanın en büyük seramik kuruluşu” özelliğini bir kez daha tescilledi. Temel atma törenine Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin, Çan Kaymakamı Nurettin Kakillioğlu ve Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu’nun yanı sıra Kale Grubu yöneticileri ve çalışanları katıldı.

Törende konuşan Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubu’nun 1957’de başlayan sanayileşme aşkının her geçen yıl artarak devam ettiğini belirterek, “Bugün Kaleseramik firması Avrupa’nın 3’üncü, dünyanın 12’nci en büyük seramik karo üreticisidir. Yapı kimyasalları alanında Türkiye ve bölgemizde birinci, Avrupa’da ise 5’inci sıradayız. Yüzde 100 Türk şirketi olarak uluslararası alanda itibar kazanmış bir şirketiz, bu alanda hızlı adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Fabrika, 32 bin metrekare kapalı alan üzerine kuruluyor. İlk etapta 20 bin metrekare günlük, 7 milyon metrekare yıllık üretim kapasitesiyle üretime başlayacak karo fabrikası, ilerleyen dönemde günlük 60 bin metrekare, yıllık 21 milyon metrekare üretim kapasitesine ulaşacak.

80×80, 60×60 ve 45×45 sırlı granit yer karosu üretimi yapılacak yeni karo fabrikası ile artan müşteri talepleri daha kısa sürede karşılanacak. Yüksek kapasiteli ve enerji verimli çalışan fırınların kullanılacağı fabrikada bu amaçla 160 metre uzunlukta son teknoloji fırınlar çalışacak.

İlk etapta 70 kişiye doğrudan istihdam yaratacak yeni fabrikada üretim sürecine bağlı olarak ek istihdam olanağı da sağlanacak. Kale Grubu’nun Çan’daki 19’uncu karo üretim fabrikası olacak tesis 45 milyon TL yatırımla gerçekleştiriliyor.