Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kelebek Mobilya güncel teknolojileriyle projeli işlerde

[kutusag=3961]1935 yılında uçak kanatları için kontrplak üretmek amacıyla kurulan Kelebek, 1982 yılında konusunda en iyi proje gruplarıyla teknik iş birliği yaparak yurt içi ve yurt dışında birçok özel projede yer aldı. Kelebek son yıllarda da projeli işlerde (toplu konutlar gibi)  büyümeye devam ediyor. Pek çok inşaat firması mutfak ve tamamlayıcı mobilyalarda; vestiyer, banyo dolapları, gömme dolaplar alanında çözüm ortağı olarak Kelebek ile çalışıyor. Projeli işler üretiminin Kelebek’in tüm üretim hacmi ele alındığında yüzde 10 ila 15 arasında bir paya sahip olduğunu belirten Kelebek Özel Projeler Koordinatörü Alaettin Erkök, “Kelebek’in bu alandaki çalışmaları odağında şu ana kadar yurt içinde 8.000 adetten fazla proje gerçekleştirdik. Yurt dışı ayağında ise 30 yılı aşkın bir süredir oldukça prestijli projelerin içinde yer alıyoruz. Tüm üretim hacmimiz ele alındığında da yüzde 10 ila 15 arasında bir paya sahibiz” açıklamasında bulundu. Rusya’da Parlamento Binası ve Swiss Otel’de, Libya’da 1666 konutta Kelebek imzası bulunduğunu söyleyen Erkök, genelde büyük projelerde yer alarak portföylerinin yüksek olduğunu belirtti.

664 DEĞİŞİK TİPTE MUTFAK
Yurt içinde ve yurt dışında birçok saygın projede iş ortağı olan Kelebek; en son Soyak Evostar ve MNG İnşaat Halkalı Projesi’nin mutfak ve vestiyerlerinin, Koç Üniversitesi Sarıyer Kampüsü’nün elbise dolaplarının ve çalışma odalarının yapımını üstlendi. Kelebek’in önceki referanslarının arasında ise Eroğlu İnşaat Lounge 1 ve Lounge 2, Avrupa Konutları, Soyak Olympiakent, Albayrak İnşaat Güneşpark ve Kemerpark Evleri, Regnum Elitkent Bahçeşehir, Hukukçular Towers, Dap Yapı gibi birçok farklı proje yer alıyor. Alaettin Erkök, “Soyak Evo Star projesi dahilinde 664 adet değişik tipte mutfak 1350 adet vestiyer ve 1284 adet saft kapağı teslimatı; MNG’de ise 140 adet mutfak, 180 adet banyo ve 320 adet de vestiyer üretimi gerçekleştireceğiz” dedi. Bu yıl cirosunu çift haneli rakamlara ulaştırdıklarını söyleyen Alaettin Erkök gelecek yıl hedefi yüzde 25 artıracaklarını belirterek kampanyalar ile de satışların hareketlendiğini vurguladı. Erkök, “Kelebek’in projeli işlerinde en fazla paya mutfak alanı sahip. Bunun ardından vestiyer ve yatak odaları geliyor.

Yılda en az 650 bin tane konut yapılıyor. Bu konutlar genellikle mutfağın beyaz eşyasına kadar tamamlanarak teslim ediyor. Mutfağı daha karlı satma şansı oluyor. Bireysel tüketiciye yüzde 40 kar ile satılan ürünler projeli işlerde yüzde 8’e kadar düşüyor. Birçok bölgedeki devam eden kentsel dönüşüm nedeniyle kimse evine yeni mutfak yaptırmak istemiyor. Böylece iş toplu projelere kalıyor” açıklamasında bulundu.

İNŞAAT SEKTÖRÜNE HER KOLAYLIĞI SUNUYORUZ
Son olarak Kelebek’in 2014 koleksiyonu ve sektördeki son trendlerden bahseden Alaettin Erkök, 2014 koleksiyonunda ağaç desenleriyle düz desenleri kombine edildiği tasarımların yer alacağını belirterek meşe tasarımlarının çok tercih edildiğini vurguladı. Erkök, “Önceden tercih edilen parlak mobilyaların yerini artık mat ve parlak kalıpların birlikte kullanıldığı tasarımlar alıyor. Son dönemde yüzeylerde akrilik çok tercih edilmeye başlandı. Çünkü bu ürünlere artık çizilmez özelliği kazandırıldı. Ahşaplar da ultraviyole sistemi ile kurutuluyor. Sektörde gelişen son teknolojiyi inşaat sektörü ile paylaşarak onlara her kolaylığı sağlıyoruz. Tasarımda geçen yıl Adnan Serbest ile çalıştık, bu yıl ise İtalya’nın önde gelen tasarımcılarıyla çalışıyoruz. Üretim teknolojisi olarak biz her türlü ağacı işleyebiliyoruz. Şekillendirme konusunda daha profesyonel çalışıyoruz. Kelebek ürünlerinin kullanımı ve tasarımı herkese hitap ediyor” dedi.