Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kleeman

Son yıllarda giderek artan kentsel dönüşüm alanlarını, asansör sektörü açısından değerlendirebilir misiniz?
Asansör sektörü, yoğun bir dönem yaşıyor. Bu durum, Kleemann Asansör olarak bizi memnun etse de beraberinde birçok sıkıntıyı ve soru işaretini de getiriyor. Kentsel dönüşüm başlamasa bile sektörde yeterince iş potansiyeli zaten vardı. Kentsel dönüşümün gerçekleşmesiyle iş yoğunluğu artacak ve zaten var olan bazı sorunlarımız daha da içinden çıkılmaz bir hal alacak. Sektörümüzde işinin uzmanı firmalar olduğu kadar olmayanlar da bulunuyor. Özellikle taahhüt yani montaj yapan firmalarda en büyük sıkıntı yetişmiş ve asansör bilgisi olan asansör teknisyeni bulmaktır. Birçok teknik lise son yıllarda bu konuya yönelmiş ve asansör bölümlerini daha faal hale getirmişlerdir. Biz de sektör ve sektör dernekleri olarak desteğimizi vermekteyiz. Asansör, can taşıyan bir ürün olduğundan denetimi de bu noktada çok büyü önem arz etmektedir. Son bir yıldır artan denetlemeler sayesinde birçok asansörde iyileştirmeler yapılmıştır ancak halen işin çok başındayız. Sonuç olarak kentsel dönüşümün başlaması ile oluşacak talebe cevap verebilmek için firmaların da kendilerini hazırlamaları gerek.

Kentsel dönüşüm projelerinde enerji verimliliği üzerine görüşlerinizi alabilir miyiz?
Yeni yapıların Avrupa standartlarına uygun şekilde inşa edilmesi, var olan binaya göre ciddi bir enerji tasarrufunu zaten beraberinde getirecektir. Binaların dışında kullanılacak yalıtımın yanı sıra çoğunlukla dairelerde kullanılacak yeni klima veya buzdolapları gibi etkenlerin, enerji kullanımı açısından ciddi bir etki yaratacağına inanıyorum. Bu durum asansörler için de geçerlidir.

Kentsel dönüşüm projelerinde enerji tasarrufu için Kleeman’ın hangi ürünleri daha çok tercih ediliyor?
Yeni jenerasyon makine dairesiz düşük enerji ihtiyacı olan senkron makinelerin kullanıldığı Atlas modeli asansörlerimiz, kentsel dönüşüm projelerinde öncelikli tercih edilmektedir. Ayrıca, ürün gamımızda 225 kg’dan 5 tona kadar makine dairesiz asansörlerimiz, paket ürün olarak kullanıcıya sunulmaktadır. Düşük enerji tüketen bu asansörler, bazı ufak düzenlemeler ile daha da düşük enerji tüketecek hale getirilebilmektedir (Örneğin; LED teknolojisi, özel programlanmış çalışma şekli vs.). Bu noktada şunu vurgulamak yerinde olur: Kullanıcılar veya müteahhitler, Kleemann ürünlerini kendi asansörcülerinden talep edebilmektedirler. Bu bizim önemli avantajlarımızdan biridir. Bunun yanı sıra Kleemann olarak özel üretim de yapmaktayız. Panoramik veya deri kaplamalı özel kabinlerden tutun da endüstriyel tasarımcı Andreas Zapatinas imzalı kabinlere ve camlı butonyerlere kadar, standartlar izin verdiği sürece kullanıcının taleplerine cevap vermek ilkelerimiz arasında yer almaktadır.

Kentsel dönüşüm dahilinde inşa edilen 5-6 katlı binalarda ise her zamanki gibi hidrolik asansörler avantajlarını ortaya koymaktadır. Hidrolik asansörlerde motor, çalışma prensibi gereği sadece yukarı yönde çalıştığından ve dururken neredeyse hiç enerji sarf etmediğinden enerji tasarrufu açısından önemli avantajlar sağlamaktadır. Hidrolik asansörler, diğer özellikleri ile de tercih sebebi olacaklardır.
Örneğin MaisonLift modelimiz, sadece 20 cm kuyu dibi ve 2,45 m son kat ihtiyacı ile öne çıkmaktadır. Sessiz çalışmaları, makine dairesi yerleşimlerinin esnek olması ve en önemlisi elektrik kesintisinde basit şekilde gerçekleşen otomatik kurtarma işlemi, MaisonLift gibi hidrolik asansörlerin avantajları arasındadır. Kleemann’ın, marka değeri ve güvenilirliği ise tüm bu özelliklere bir artı daha katmaktadır. 

Kleemann’ın çevre dostu asansörleri, her binada ne kadarlık bir enerji tasarrufu sağlıyor? Kentsel dönüşüm alanlarında böyle bir enerji tasarrufu sağlandığı takdirde bunun Türkiye’nin enerji harcamasına ne kadarlık katkısı olacak?
Her asansörün harcayacağı veya tersinden bakarsak tasarruf edeceği enerji miktarı, asansörün kapasitesi, durak adedi, hızı, trafiği, montaj kalitesi gibi birçok kritere bağlıdır. Örneğin 5 katlı bir binanın asansörünün sarf ettiği enerji aslında bir buzdolabı kadardır. Ancak bir iş merkezinde durum farklıdır. Sonuçta “damlaya damlaya göl olur” düşüncesini benimseyerek, her sektör enerji tasarrufu için kendi payına düşeni yaparsa ortaya çıkacak sonuç ciddi anlamda memnuniyet verici olacaktır.

Firma olarak çevreyi koruma, enerji tasarrufu sağlama ve sürdürülebilirlik gibi konularda kentsel dönüşüm projelerine sunduğunuz başka çözümler var mı?
Kleemann olarak, her asansörümüzü bazı eklemeler yaparak “Yeşil Asansör (green lift)” özellikleriyle üretebilmekteyiz. Bu işlem, bazı asansörlerde ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlarken bazılarında daha azdır ancak her durumda bu asansör yeşil ve çevre dostu bir asansöre dönüşmektedir. Bu yıl, merkez fabrikamızda devreye giren ve 110 bin Euro’ya mal olan geri dönüşüm merkezimiz de firma olarak çevreye verdiğimiz önemi vurgulamaktadır.
Kleemann, çok geniş ürün gamı sayesinde dikey taşıma konusunda her standart ve özel çözümü en yüksek kalite seviyesinde sunabilen bir firmadır. Engelli platformlarından otopark asansörlerine, yüksek hızlı asansörlerden yürüyen merdivene kadar her tür çözüm firmamızda bulunabilmektedir.

Kökleri Almanya’ya ve Alman kalitesine uzanan Kleemann’ın, Türkiye’de 23 yılı aşan varlığı, dünya asansör sektöründeki %2’lik payı, 10 ülkede faaliyet gösteren kendi firmaları ve 90 ülkeye yaptığı ihracatlar sektörün verdiği destek sonucu oluşmuştur. Bu bağlamda öncü kimliğimiz sayesinde, ister yeni yapılaşmalarda ister kentsel dönüşümler için olsun, sektöre en iyi çözümleri sunmak üzere kendimizi ve ürünlerimizi her geçen gün geliştirdiğimizi belirtmek isteriz.