Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Marmaray Projesinde Başoğlu Kablo tercih edildi

Dünyanın en büyük taşımacılık projelerinden biri olan Marmaray 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile birlikte açıldı. Asrın en büyük projelerinden biri olarak gösterilen Marmaray Projesi, İstanbul Boğazı’nın altından demiryolu tüneli ile geçecek. Başoğlu Kablo,  kendi üretiminde yer alan özel silikon kabloları ve zayıf akım kabloları ile bu büyük projenin alt yapısı için kablo çözümleri sundu. 

Projenin sonlanmasıyla birlikte Avrupa yakasında bulunan Halkalı’dan başlayıp boğazdan karşı tarafa geçerek Gebze’ye kadar toplam 76.3 km lik bir hat döşendi. Hat, 10 km uzunluğunda bir delme tünelle birleşen 1,4 km lik üç batırma tüp tüneli de içeriyor.   
Marmaray hattı hizmete girdiğinde saatte 75,000 gibi bir yolcu taşıma kapasitesiyle İstanbul’un trafik sorununda büyük bir ölçüde rahatlatma yaratması bekleniyor.

BAŞOĞLU KABLO HAKKINDA
Başoğlu Kablo, Profil Sanayi ve Tic. A.Ş. 1980 yılından beri faaliyet gösteren, sektöründe 33 yılı aşkın bir süredir kazandığı deneyimle hem ulusal hem de uluslararası alanda söz sahibi olan, lokomotif firma konumunda yer almaktadır. Merkezi İstanbul’da yer alan şirketin üretim alanlarının ikisi Bolu’da biri Polonya’dadır.  

Alanında uzman 500’ü aşkın çalışanıyla üretimin her aşamasında en son teknolojiyi kullanarak, parmakla gösterilen hizmet anlayışıyla üretimini yapmaktadır. Bununla birlikte “SIMH-OTM“ markasıyla FE 180 sınıfı Silikon Yangın Güvenlik Kablosunu bilgi birikimi ve tecrübesiyle ülkemizde gerçek anlamda üretebilen ilk ve tek firma konumundadır.

ÜRÜN PORTFÖYÜ

• Kablo ve Kablo Grupları
• Silikon
• PVC ve LSZH-FR Kablolar
• Kablo Gruplama
• Baskı Contalar ve Ekstrüzyon Profiller
• Profil Conta ve Conta Gruplama
• Sinyal Lambaları
• Defrost Isıtıcılar
• Alüminyum Gaz  
• Nakil Boruları
• Cam Elyaf Örgülü Silikon
Empregne Kablo ve Makaronlar

BOLU DAĞI TÜNELİ
Toplam 25,5 kilometre uzunluğundaki Bolu Dağı geçişinde, 4,6 kilometre uzunluğunda 4 adet viyadük, yaklaşık 900 metre uzunluğunda 3 adet köprü, yaklaşık 2 bin 900 metre uzunluğunda Bolu Tüneli yer almaktadır. Bolu Dağı Tüneli 3 geliş, 3 gidiş şeritli olmak üzere, çift tüp olarak inşa edilmiştir. Bolu Dağı Tünelinde proje kapsamında Başoğlu Kablonun özel üretiminde yer alan SIMH-OTM FE180 ve JH(st)H FE 180 kablolar kullanılmıştır. 

NEDEN FE 180 KABLOLAR? 
Bu tip kabloların kullanım yerleri; nsanların yoğun olarak bulunduğu kapalı ortamlar, tünel, metro, otel, hastane, okul, alışveriş ve iş merkezleri gibi yerlerde yangın esnasında sistemlerin sağlıklı çalışması amacıyla kullanılır. Başoğlu kablo’nun tescilli markası olan SIMH-OTM FE180 kablo alev yürütmeyen, damlama yapmayan, halojensiz ve korozif (zehirli) gaz çıkartmayan özelliğine sahiptir. Yangın esnasında 180 dakika süreyle alev altında çalışabilmektedir. Bu kablolar devre bütünlüğünü 30 ile 120 dakika arasında koruyarak akım iletimi sağlarlar.

İSTANBUL ULAŞIM   

Dünyanın en büyük mega kentleri arasında yer alan ve ülkemizin toplam nüfusunun %20’sini kapsayan, stratejik öneme sahip İstanbul gibi bir şehirde toplu taşıma, 5712 kilometrekarelik bir alana yayılmış; 13.5 milyondan fazla nüfusa toplu taşıma hizmeti veren sistemdir. Yeni toplu taşımanın en önemli kısmını şüphesiz metro hafif raylı hatlar oluşturmaktadır. Özel silikon kablo çözümleri üreten Başoğlu Kablo İstanbul metro ve hafif raylı sistemlerinin geliştirilmesinde JH(St)H FE 180/PH120,  LIH(St)H FE180/PH 120 ve LIHCH FE180/PH120 kablolar kullanıldı.

Halojensiz, alev yürütmeyen, damlama yapmayan bu kablolar, en önemli özelliği; yangın esnasında zehirli gaz çıkartmayarak insan sağlığını korurken yangının büyümesini de zorlaştırıyor olması. Yüksek güvenliğe sahip bu kablolar yangın anında haberleşme, aydınlatma, havalandırma gibi sistemlerin çalışmasını ve görevini devam ettirmesini sağlıyor. Sonuç olarak insanın hayat standardını yükseltiyor. Başoğlu Kablo’nun sunduğu kablo çözümleri, İstanbul içinde güvenli ve hızlı bir ulaşım imkanı sağlayacak ve günde saatte 90.000’den fazla, toplamda ise günde yaklaşık 1.000.000 üzerinde kişinin ulaşımına yardımcı olabilecek.