Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

3. Boğaz Köprüsü şantiyesinde Geoplast’ın Geopanel kalıpları tercih edildi

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesine dahil olan bağlantı yolları ve bu yolları enine kesen menfezler, şantiyede gerçekleştirilen ilk imalattır. Her biri yaklaşık 180.00 m olan menfezlerin iç ölçüleri; 2.00 x 2.00 m olup perde-döşeme kalınlıkları 25 ile 55 cm arasında değişiyor. 12.00 m arayla dilatasyon derzi bulunan menfezlerden, proje kapsamında çok sayıda bulunuyor.

GEOPANEL KALIPLARININ TERCİH EDİLME NEDENLERİ
Tüm şantiyelerde en zahmetli ve vakit çalan işler alt yapı işleridir ve ciddi kayıpların meydana gelmesine neden olur. Tüm imalatların altyapı işlerinden sonra olması; düzgün yapılmayan bir işin veya gözden kaçan bir detayın daha sonra büyük kayıplara neden olması ciddi riskler taşır. Bu riskler 3. Boğaz Köprüsü büyüklüğündeki projelerde daha da büyümektedir.
Bu arayış sonucunda, 3. Boğaz Köprüsü ve bağlantı yolları altında bulunan menfez imalatlarında Geoplast Geopanel kalıpları tercih edildi. Hem düşey hem de yatay doğrultulu betonarme yapı elemanlarının imalatında kullanılan “Geopanel Modüler Plastik Betonarme Kalıpları”  ile çözülen projede, iş hızında ve kalitesinde ciddi kazanım sağlanarak devam ediyor.


Geopanel kalıp sistemi, şantiye ortamında vinç kullanımına gerek bırakmaması, engebeli arazide yatay taşımada kolaylığı, zamandan tasarruf sağlaması, yüzey kalitesinde en iyi şekilde beklentileri karşılaması, eksiksiz proje ve süpervizyon desteği, malzemedeki fire oranının az olması, işçilik hatalarının minimize edilmesi gibi ihtiyaçların tamamına eksiksiz cevap veriyor. Ayrıca ABS Yapı Elemanları tarafından verilen kalıp sistemlerinin minimum 100 beton döküm garantisi de kalıpların tercih edilmesinde önemli etkenlerden biri.

Toplam 500 m² beton ile temas eden yüzey alanına sahip olan kalıp takımları ve aksesuarları; Geoplast markasının Türkiye’deki tek yetkili distribütörü olan “ABS Yapı Elemanları” tarafından tedarik edilmiştir.

Yukarıda belirtilen özelliklerinden dolayı 3. Köprü Menfez İmalatında kullanılan Geopanel kalıpları örnek teşkil etmiş, Tenka İnşaat tarafından İskenderun Belediye’sinin menfezlerinin imalatında 360 m2 Geopanel perde kalıpları, 20.000 m2 de kullanılmıştır.

Sağladığı faydalarla fark yaratan Geoplast Türkiye, lider ve yenilikçi inşaat firmalarının her zaman ilk tercihi olmaya, sektör içerisindeki payını artırmaya devam etmektedir.